Sama rozdzielczość nie świadczy o jakości ekranu, ważne jest również zagęszczenie pikseli na cal czyli wielkość ppi. Wynika to z prostego faktu, iż wystarczająca rozdzielczość na 7-calowym ekranie nie zachwyci z pewnością na 10 czy 13-calowym wyświetlaczu. Najlepsze ekrany zapewniają od 220 do 300 ppi, jak Retina w iPhonie 4, powodując niewidoczność plamki piksela dla ludzkiego oka.

Tańsze tablety 7-calowe z reguły posiadają rozdzielczość 800 x 480 pikseli, stosowaną również w smartfonach o przekątnej 4 cale. Jest ona wystarczająca, chociaż powiększona czcionka i ikony mogą okazać się lekko rozmazane i kanciaste. Toteż warto wybierać urządzenia z większą rozdzielczością, jak 1024 x 600 pikseli czy (jeszcze lepiej) 1280 x 800 pikseli. Są to rozdzielczości stosowane w tabletach 7 i 10-calowych, w obydwu przypadkach zapewniając dobrą jakość obrazu. Dodatkowo zastosowanie matrycy IPS znacznie podwyższa jego wyrazistość i odwzorowanie barw oraz poszerza kąty widzenia.

Tablet służy do odtwarzania plików multimedialnych, dlatego też jakość obrazu uzyskana na ekranie ma olbrzymi wpływ na komfort korzystania z niego. Uzyskanie ostrego, jasnego obrazu nie wymaga koniecznie użycia najdroższych tabletów, wystarczy właściwe dobranie oferowanej rozdzielczości do wielkości przekątnej. Najlepsze dostępne na rynku wyświetlacze to Retina zapewniająca rozdzielczość 2048 x 1536 na przekątnej 9,7 cala oraz Google Nexus 10 oferujący rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli na 10-calowym wyświetlaczu. Są to najnowsze rozwiązania zapewniające najwyższą jakość obrazu, niezwykle wierne odwzorowanie kolorów, ostre kontury, nawet przy użyciu dużego powiększenia. Wyposażone w nie urządzenia należą do najdroższych na rynku, ich cena zbliżona jest (a nawet przekracza) ceny laptopów.

Rozdzielczość tableta

Prawdziwe bogactwo wyboru zapewniają tablety w przedziale cenowym do 1000 zł, posiadające rozdzielczości na średnim poziomie. Dzięki coraz lepszym parametrom technicznym oraz jakości wykonania, stanowią najlepiej sprzedającą się grupę urządzeń. Bez problemu znajdziemy tu zastosowane matryce IPS, niejednokrotnie pokryte szkłem Gorilla Glass, zwiększające atrakcyjność i walory użytkowe tabletów.

Poza standardowymi rozdzielczościami, pojawiają się nieco rzadziej stosowane 1920 x 1200 pikseli czy 1024 x 768 pikseli, charakteryzujące wyświetlacze 9,7 lub 10 cali.

Większa rozdzielczość w parze z dużym zagęszczeniem pikseli na cal to gwarancja wysokiej jakości obrazu oferowanego przez tablet. Jako że wyświetlacz stanowi podstawowy element urządzenia, jego jakość wpływa bezpośrednio na komfort używania. Toteż nie warto decydować się na najtańsze modele z niską rozdzielczością, przysparzające wielu irytacji podczas oglądania filmów czy odpalania gier. Producenci mniej popularnych marek, dostrzegając coraz większe wymagania stawiane mobilnym urządzeniom, masowo zaczynają wyposażać tablety nie tylko w coraz to lepsze ekrany, ale również w podzespoły zapewniające coraz lepszą wydajność. Dzięki czemu przeciętny użytkownik może znaleźć dobrej jakości urządzenie w przystępnej cenie.