(Prawie) Każdy produkuje w Chinach

- wiele osób narzeka na chińskie produkty, także na tablety, czy słusznie? Podyskutujmy o tym

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 16 Lis 2012, o 11:25

Witam,
Czasy kiedy naśmiewano się z etykietki "MADE IN CHINA" chyba już odeszły do lamusa. Z jednej prostej przyczyny - teraz niemal wszyscy produkują swoje towary w Chinach. Kryzys ogólnoświatowy zrobił swoje, i nawet wielkie koncerny typu Samsung, Volvo, Sony, itd. mają swoje zakłady nie krajach rodzimych, ale w Państwie Środka. Gwoli ścisłości chciałbym dodać, iż obecnie oprócz Chin są to także inne kraje tego regionu, jak Tajwan, Hong Kong, Tajlandia, Indie, etc. Te kraje, gdzie produkcja jest kilka razy tańsza. niż na przykład w Europie.
Nie inaczej jest z tabletami. Nawet iPad produkowany jest w Chinach. Czemu więc jedne tablety są na wysokim poziomie, a inne na żenująco niskim? Jak to się dzieje, że Samsung, iPad mogą produkować dobrą jakość?
W skrócie rzecz ujmując - chodzi o doskonały proces produkcyjny i perfekcyjną kontrolę jakości. Im dany producent ma więcej pieniędzy, tym jego produkt (tablet) będzie solidniejszy. Ale będzie to miało odzwierciedlenie potem w jego wyższej cenie. Coś za coś. Albo niższa cena i gorsza jakość, albo lepsza jakość i wyższa też cena.
Pytanie: czy da się to jakoś połączyć? To znaczy produkować dobre tablety w umiarkowanej cenie? Niektórzy próbują zrobić coś takiego i wypuścić dobry jakościowo tablet w umiarkowanej cenie, ale sprawa nie jest taka prosta. Na pewno materiał na osobnego posta, tudzież artykuł na blogu.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Ja lubię chińszczyznę :)

Postprzez housemaster » 22 Lis 2012, o 19:56

Sprawa Chin i elektroniki nie dotyczy tylko tabletów, dotyczy całego rynku elektronicznego, smartfonów, akcesoriów, zegarków, telefonów w zegarku, itp. Wszystko zależy od przedziału cenowego i włożonej technologii (wiem bo sprowadzam)
Jeżeli jednak o tablety chodzi to sprawa jest dość prosta. Można je podzielić na dwie kategorie:

a) 7 - 10 calowe tablety na Andro 2 kosztujące w okolicach 80 - 130 USD zwane niekiedy "smoczkami". Smoczek dlatego, że służy uspokojenia rozbestwionego gówniarza, którego wszystkie koleżanki i koledzy mają już tableta, więc oni też muszą. Niska cena za święty spokój, a jakość hmm, jeżeli to Twój pierwszy tablet to nie będziesz mieć porównania i będziesz szczęśliwy.

b) Tablety Andro 4 w granicach 200 - 250 USD, to już wyższa półka lepsza wydajność i jakość w okolicach Samsunga - tylko cena jakby o połowę niższa. Bajka w tym, że one zawsze będą 2 lata wstecz, bo chińscy producenci po prostu kopiują to co produkują dla wielkich koncernów i zanim to wdrożą to troszkę trwa. Moim zdaniem nie warto jest wydawać dodatkowego 1000 PLN tylko po to żeby było napisane Samsung. Te maszyny działają. A co do porównania z iPadem - trudno porównać Fiata Pandę z Mercedesem A.

Wiele osób ma zastrzeżenia co do trwałości, hmm powiem tak, tableta mam chińskiego z Anro 4 za 220 USD, trudno powiedzieć o nim coś złego, ale z uwagi na sposób pracy nie mam okazji zabawiać się z nim codziennie czyli dla mnie to pewnie będzie sprzęt wieczny.
Jednak porównanie mam co do smartfonów od tego samego dostawcy.
W zeszłe święta zrobiłem naszej rodzinie tele fiestę - robakom kupiłem po smarcie Samsunga Galaxy Mini, a sobie dla próby chinola za około 150 USD. Telefonu nie oszczędzam, bo tani, a po roku radzi sobie lepiej niż nowa Nokia N97 mini :). Córki Samsung ledwo żyje, pada bateria, wyłącza się choć używa go jak telefonu kablowego - wyłącznie w domu i oszczędza. Syn ma 8 lat, Samsunga utopił i wysuszył już ze dwa razy, szczęście że na nim nie jeździ i nic się nie dzieje.
Jak widać wszystko zależy od sztuki na jaką się trafi zawsze tak było i będzie.

Podsumowując lubię dobrą chińszczyznę, myślę że nie ma się co bać i jednak warto.
Awatar użytkownika
housemaster

Zależy co się trafi

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 22 Lis 2012, o 22:22

Witaj housemaster,
Dokładnie zgadzam się z Twoim twierdzeniem "zależy co się trafi". Można trafić sprzęt za 700-800 zł i będzie chodził bez zarzutu. A kto inny kupi powiedzmy za 1400zł - i źle trafi, i będzie mu się sypał tablet.
Niemniej jednak jakieś tam rozeznanie trzeba mieć. Jeśli w Sieci jest sporo kiepskich opinii na temat danego tabletu, to trzeba się dobrze zastanowić nad jego kupnem.
Nie mam takiego doświadczenia jak Ty, ale coś w tym jest, co piszesz, że nie trzeba już wydawać dodatkowego tysiąca złotych. Na pewno za uznaną markę dopłaca się kilkaset złotych więcej. Kieszenie polskich użytkowników są niezbyt głębokie, więc szukają tabletów do 1000zł.
Jeśli ktoś nie liczy się, aż tak z kasą - bierze iPada i po krzyku.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Ważna jakość, nie ważne gdzie

Postprzez Geronimusek » 26 Lis 2012, o 00:02

Cześć,
W obecnych czasach, gdzie prawie wszystko produkuje się w Chinach - nie można się już doktoryzować, że to MADE IN CHINA.
Teraz ważna jest jakość produktu. Jeśli coś jest dobrej jakości, np. tablet, to nie mam żadnych aluzji na jego pochodzenie.
Tym bardziej, że największe koncerny produkują w Chinach. :oops: Toyota to już nie jest zakład japoński, tylko świetnie wyposażone linie produkcyjne w Chinach.
Geronimusek

re

Postprzez kristoffer » 9 Mar 2013, o 03:13

Ja patrzę tylko na markę sprzętu. Nie obchodzi mnie czy dany producent ma fabrykę w Chinach czy też nie.
Pozdrawiam serdecznie ;)
kristoffer

Postprzez asokalski » 28 Cze 2014, o 14:03

Wiele znanych peorducentów, aby obniżyć koszty swoich wyrobów przenosi swoje fabryki do krajów gdzie naprawdę nasza płaca minimalna to rospusta :D
asokalski

Miejscowość: Sopot

Do: (Prawie) Każdy produkuje w Chinach

Postprzez szczypior526 » 10 Cze 2015, o 11:58

Wszystko teraz jest produkowane na wschodzie. Dla mnie ważna jest renoma firmy.
szczypior526

Postprzez jacek111 » 15 Cze 2015, o 12:11

podobno aktualnie niektórzy producenci wracają do Polski, a nowy trend to także niektóre kraje Afryki - gdzie jest aktualnie taniej niż u Chińczyków.
jacek111

Postprzez damian.stec88 » 24 Wrz 2015, o 17:06

Ale to już się zmienia powoli. W chinach też unoszą głowę i nie chcą pracować za łyżkę ryżu.
damian.stec88

Postprzez roman439 » 7 Kwi 2017, o 08:39

a dlaczego te produkty takie są
roman439

Wróć do Chińskie tablety

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość