Czy tablet ma sens? [wątpliwości egzystencjalne]

- garść podstawowych informacji dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tabletami

Czy tablet ma sens? [wątpliwości egzystencjalne]

Postprzez AkademiaInternetu.pl » 9 Lis 2012, o 00:54

Prawdę mówiąc z ciekawością obserwuję rynek tabletów, ale jak do tej pory nikt mnie nie zdołał przekonać, że w ogóle warto takie urządzenie mieć (i to mówię ja, wielki miłośnik elektronicznych gadżetów). Wprawdzie koledzy ze wszystkich stron się ekscytują swoimi "płaszczakami", ale co sięgam po takie urządzonko, to nijak nie dostrzegam w nim nic przydatnego.

No bo: ani to wygodne do pisania (a piszę dużo, więc klawiaturę normalną mieć muszę), ani do zarządzania zleceniami (uproszczony interfejs sprzętowy praktycznie wyklucza możliwość płynnej pracy). Te tablety, które podglądałem u kolegów, nawet USB nie mają (więc przenoszenie danych - utrudnione), ani projektora się nie podłączy (zatem na szkoleniu też się nie przyda). Ekran za mały, aby dłubać jakąś grafikę czy prezentację multimedialną - jednym zdaniem: totalnie niepraktyczny wynalazek.

Ok, na pewno jest świetny do przeglądania treści - ale moja Xperia z ekranem 4,3 cala też wystarczy do poczytania czy przejrzenia strony. Nie widzę więc sensu kupować czegoś, co ma funkcjonalność niemal identyczną ze smartfonem, ale dużo słabsze możliwości niż przeciętny laptop. Powiecie: "Ale jest lekki i poręczny!" - no tak, temu nie sposób zaprzeczyć; jednak jeśli mam wybierać między leciutkim i wygodnym tabletem, który jest pełen ograniczeń, a 3-kilogramowym, w pełni funkcjonalnym laptopem, to odpowiedź może być tylko jedna.

Reasumując: wydaje mi się, że tablet jest fajną maszynką WYŁĄCZNIE DLA ODBIORCÓW TREŚCI (czytanie, przeglądanie, oglądanie). Natomiast człowiek taki jak ja, który mało surfuje, a raczej jest nadawcą (pisanie tekstów, komunikacja z klientem, zarządzanie własnymi CMS-ami, audytowanie stron WWW itp.), nie znajduje w tablecie praktycznie żadnych zalet.

Choć ciągle liczę, że może ktoś mnie przekona, że jest inaczej;)

Maciej Dutko
http://AkademiaInternetu.pl
Awatar użytkownika
AkademiaInternetu.pl

Tablet ma sens - ale nie dla wszystkich

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 9 Lis 2012, o 14:52

Witam Cię serdecznie Maćku,
Dzięki za wyczerpującego posta, jak zwykle zresztą w Twoim wydaniu. Wydaje mi się, że w przypadku tabletu nie chodzi o przekonywanie, że ten gadżet jest nam naprawdę potrzebny. Tablet powinni kupować ludzie, którzy są pewni, ze nie będzie on im leżał na półce i kurzył się. Niestety (o ironio!) nie zawsze tak jest. Wiele osób nie analizuje sprawy przydatności tabletu tak jak Ty to zrobiłeś. Po prostu działają pod wpływem impulsu, chwili - i kupują. :glupek2:
Z drugiej strony są tacy, którzy tabletu realnie potrzebują i kupują żeby używać. Podzielam Twoje zdanie, że tablet raczej nigdy nie dorówna laptopowi, jeśli chodzi o możliwości edycyjne, przygotowywania prezentacji, itp. Nawet gdy będzie wyposażony w idealny pakiet biurowy. Po prostu gorzej się pracuje na mniejszej matrycy, i tyle. Tak samo jak lepszy jest komfort pracy na dużym panoramicznym ekranie komputera stacjonarnego, aniżeli na laptopie.
Ja kupiłem tablet ( no pewnie nie było wyjścia , skoro je sprzedaję :)) i mało go używam ... bo nie mogę się dopchać do niego :)
Żona z córką ciągle mi go zabierają: oglądają filmy, chodzą po necie, bawią się grami.
Kiedy go dorwę, to próbuję i testuję. Po dwóch miesiącach posiadania z pełną świadomością stwierdzam:
- świetny do gier
- bardzo dobry do oglądania filmów
- dobry do Internetu
- bezproblemowy, jeśli chodzi o korzystanie ze Skype i maila
- średni, jeśli chodzi o edycję dokumentów (mam pakiet biurowy ); prezentacji nie robiłem
Reasumując - tablet stanowi dla mnie uzupełnienie dla laptopa i komputera stacjonarnego.
Bardzo przydatną rzeczą jest etui do tabletu. Niemal każdy użytkownik tego potrzebuje, tylko nie każdy jest tego świadomy. Do pierwszego upadku tabletu!
Im lepszy, lepiej moderowany katalog stron internetowych, tym więcej możesz się dowiedzieć z niego o tabletach , czy też telefonach komórkowych.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Tablety do szkoły

Postprzez Ela Kalinowska » 9 Lis 2012, o 16:35

AkademiaInternetu.pl napisał(a): fajną maszynką WYŁĄCZNIE DLA ODBIORCÓW TREŚCI (czytanie, przeglądanie, oglądanie)

No właśnie tu jest sedno sprawy - ja czekam z utęsknieniem na tabletowe wersje podręczników
Rok, w rok ok. 1000 zł. trzeba wydać na podręczniki jeśli się ma dwoje dzieci. Potem te nasze dzieci krzywią sobie kręgosłupy nosząc ten dobytek. Średnio plecak ucznia waży 7 kg. co przy przeciętnej wadze ucznia kl. 5 szkoły podstawowej jest dwukrotnym przekroczeniem dopuszczalnej normy obciążenia kręgosłupa. Zatem do kosztów książek należy doliczyć koszty rehabilitacji wad postawy.
Oczywiście można też kupić plecak na kółkach, do ciągnięcia jak walizkę ale tablet mi się bardziej podoba.
Ela Kalinowska

Jeden to za mało!

Postprzez Sebastian Nowak » 9 Lis 2012, o 23:12

Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka napisał(a):[...] i mało go używam ... bo nie mogę się dopchać do niego :)
Żona z córką ciągle mi go zabierają: oglądają filmy, chodzą po necie, bawią się grami.

Piotruś, przecież to są urządzenia "osobiste" - drugi musisz kupić, tylko dla siebie... ;)
Sebastian Nowak

Co racja, to racja

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 12 Lis 2012, o 14:47

Cześć Seba,
No chyba trafiłeś w sedno! :cupgold: Jeden tablet w domu to za mało :grin: Kto wie, czy nie zdecyduję się na zakup drugiego, jak wejdzie Kiano Quad 4 rdzeniowy?
Bardzo przydatną rzeczą jest etui do tabletu. Niemal każdy użytkownik tego potrzebuje, tylko nie każdy jest tego świadomy. Do pierwszego upadku tabletu!
Im lepszy, lepiej moderowany katalog stron internetowych, tym więcej możesz się dowiedzieć z niego o tabletach , czy też telefonach komórkowych.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Zachęcaj, nie namawiaj, nie zmuszaj

Postprzez macarena_1983 » 12 Lis 2012, o 15:13

Hej,
To chyba normalne, że tablet jest nieco innym urządzeniem, niż laptop, czy pecet? Najlepiej mieć w domu różne rodzaje urządzeń ( z reguły Ci, którzy rozważają zakup tabletu , mają już laptopa i / lub komputer stacjonarny). :expert:
Ja tak uważam. Chociaż nie mam jeszcze smartfona, i się zastanawiam, czy jest mi on potrzebny , kiedy mam tablet? ( chwalę się tym w innym dziale). Na razie chyba pozostanę przy zwykłej komórce, która sprawuje się doskonale ( dobry model nokii).
Nie można nikogo zmuszać, sam / a musi zdecydować co mu / jej jest potrzebne.
macarena_1983

Tablet do odczytu

Postprzez Paweł Landzberg » 12 Lis 2012, o 19:21

Nie wiem czy na tablecie mógłbym coś porobić. Nawet poczty nie mógłbym chyba sprawdzać, bo wolę mieć archiwum wiadomości w jednym miejscu a nie na różnych urządzeniach mobilnych.

Koleżanka kupiła sobie ostatnio tableta zamiast laptopa (bo ten jej się już sypał). I w sumie jest wystarczający dla niej - przeglądanie stron i poczta. Jeśli miałbym mieć tableta to właśnie do takich rozrywkowych rzeczy.
Awatar użytkownika
Paweł Landzberg

Tablet też do pisania

Postprzez macarena_1983 » 13 Lis 2012, o 09:58

Paweł,
Mam tablet zaledwie od kilku dni , ale intensywne się nim bawię i testuję wiele rzeczy. Mogę Cię zapewnić, że nie jest problemem pisanie maili na tablecie. Jak również posługiwanie się Skype. Tablet jest moim zdaniem jedynie trochę bardziej ograniczony jeśli chciałbyś zainstalować program typu powerpoint i robić prezentacje. Zrobić zrobisz, ale nie tak szybko jak na laptopie. To raz. A dwa - nie pokażesz tego tak dobrze, jak na lapku. No chyba, że podepniesz tablet do dużego monitora kablem HDMI.
macarena_1983

poczta online

Postprzez Sebastian Nowak » 13 Lis 2012, o 10:56

Paweł Landzberg napisał(a):Nawet poczty nie mógłbym chyba sprawdzać, bo wolę mieć archiwum wiadomości w jednym miejscu a nie na różnych urządzeniach mobilnych.

Paweł, pocztę w razie pilnej potrzeby byś oglądał online, a ściągałbyś wszystko do jednego archiwum - lub pewnie jakieś synchronizacje wchodzą w grę ;)
Sebastian Nowak

Maile

Postprzez Paweł Landzberg » 13 Lis 2012, o 10:57

macarena_1983 napisał(a):Mogę Cię zapewnić, że nie jest problemem pisanie maili na tablecie.

Wiem, że to nie powinno sprawiać problemów, ale problem w moim przypadku jest taki, że pocztę odbieram na laptopie, a jak bym część odbierał na laptopie, a część na tablecie to wtedy potrzebuję obydwu tych urządzeń, żeby sprawdzić archiwum jakiejś rozmowy. No i najczęściej jest tak, że część maili, które odbieram wymagają ode mnie zrobienia czegoś, czego na tablecie nie mogę zrobić.

No, ale to wszystko ze względu na mój tryb dnia i pracy.

Edit:

Uprzedziłeś mnie Seba ;) No tak, tylko, że jak wyżej wspomniałem za mailami często idzie u mnie jakieś działanie. Po za tym takie logowanie do każdej poczty z osobna to nie dla mnie ;) Wolę jak wszystkie wiadomości z wszystkich kont są od razu pobierane do thunderbirda. I mam wszystko w jednym miejscu ;) A tak to by mi wszystko tak czy inaczej więcej czasu zajmowało.
Awatar użytkownika
Paweł Landzberg

Następna

Wróć do Dla początkujących

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość