Niniejszy dział został zorganizowany jako osobny, gdyż nie chcieliśmy mieszać tematyki tabletów z e-czytnikami, E-czytniki są całkowicie odrębnym produktem, chociaż mają sporo wspólnego z tabletami, jeśli chodzi o funkcjonalności. W dziale o czytnikach chcemy skupić wszelkie tematy dotyczące czytania na ekranie. Po pierwsze wyjaśnić, co to w ogóle jest e-czytnik, i jak on działa. Niestety wiele osób nie odróżnia zasadniczo e-czytnika o tabletu, a my chcemy zmienić ten stan rzeczy. Po drugie mamy nadzieję na całe mnóstwo opinii użytkowników naszego forum. Opinii dotyczących użytkowania własnych czytników, jak również ogólnych odczuć dotyczących tej nowej technologii. Po trzecie chcemy rozwiązywać wszelkie zagadnienia i problemy techniczne, które pojawiają się w czasie eksploatacji czytników. Mamy ambicje zostać wiarygodnym źródłem wiedzy, opartej nie tylko na czystej teorii, ale przede wszystkim na doświadczeniu naszym i naszych współforumowiczów. Czytniki ebooków, podobnie jak tablety, są ciągle jeszcze rynkiem wzrastającym. A to oznacza że w ciągu kilku najbliższych lat czytniki będą coraz bardziej popularne . Wiąże się to także, a może przede wszystkim z coraz mniejszą powierzchnią, która przeciętna polska rodzina ma na co dzień do dyspozycji. Mówiąc krótko, w domach jest coraz mniej miejsca na kolejne półki z tradycyjnymi książkami. Jakkolwiek książka tradycyjna stanowi, i raczej stanowić będzie niepowtarzalny przedmiot, który daje dużo frajdy, kiedy możemy wziąć go do ręki, to jednak napór trendu czytania na ekranie, jest już tak duży, ze nie do powstrzymania. Czy nam się to podoba, czy też nie.
Jeśli zastanawiasz się, jaki ebook reader kupić, zajrzyj do tego działu koniecznie Wiele osób zastanawia się, na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie czytnika ebooków. Zanim krótko omówimy te elementy, podkreślmy jedna bardzo ważną rzecz; otóż: Czytnik ebooków ma służyć przede wszystkim do czytania na ekranie. A to oznacza, że jest to urządzenie w zasadzie o ściśle sprecyzowanym zastosowaniu. Właśnie do czytania e-książek. Czytnik ebooków ma ekran skonstruowany w zupełnie innej technologii, aniżeli dotychczas znane urządzenia mobile, jak na przykład laptop, palmtop, czy tablet. W e-czytniku mamy technologię tak zwanego e-papieru. Nie wdając się w szczegóły techniczne , jest to zupełnie coś innego niz ekran LCD. Przede wszystkim nie męczy oczu. Ekran w technologii e-papieru nie powoduje odblasku. Innymi słowy tekst czyta się tak, jak tradycyjną papierową książkę. Teraz kontynuujmy zapytanie; jaki czytnik ebooków wybrać? A więc jeśli zależy nam na pełnej mobilności naszego urządzenia, wówczas wybierzmy czytnik o przekątnej ekranu 6 cali. Na takim urządzeniu da się wygodnie czytać, i co najważniejsze wszędzie się zmieści w podróży, nawet do większej kieszeni w spodniach. Jeśli będzie głównie na użytek domowy, wtedy można wybrać nawet 10 calowy. Obecnie produkowane są e-czytniki z ekranem dotykowym, a także nawigacją tradycyjną ( popularny krzyżak). Wiadomo że ekran dotykowy jest nieco wygodniejszy i szybciej mona dojść do wielu opcji w menu, Musimy sami zdecydować, czy wystarczy nam tradycyjna nawigacja przyciskami, czy chcemy mieć “dotykowa”. Warto mieć oczywiście na uwadze, ze czytniki z ekranem dotykowym będą droższe . Ekran czytnika powinien mieć minimum 6 odcieni szarości. Poniżej tej wartości nie warto kupować urządzenia. A najlepiej żeby miał - jak wiele oferowanych w sprzedaży - 16 odcieni szarości .Mamy wtedy wysoki komfort odczytu tekstu na ekranie. Na koniec podajmy kilka firm oferujących e-czytniki dobrej klasy. Są to po pierwsze Amazon ze swoim flagowym modelem Kindle Fire. To na pewno dla wymagających. bardzo dobry poziom prezentują również czytniki marki ONYX, z takimi modelami jak i61, czy i62.
Powiedz, jaki masz czytnik, pomożesz innym osobom wybrać właściwie Są wśród nas ludzie biegli w nowinkach technicznych i typowi humaniści .Szczególnie humaniści uwielbiają czytać. Dodajmy, ze nie specyfikacje techniczne urządzeń elektronicznych, ale grube powieści i poematy beletrystyczne. Zarówno ci pierwsi, jak i ci drudzy mają komfortową sytuację, jeśli o chodzi o czytnik ebooków. Nawet typowy humanista, który ma problemy z obsługą urządzeń elektronicznych powinien łatwo poradzić sobie z obsługą e-czytnika. Bowiem jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze. Szczególnie w swojej podstawowej formie, czyli bez zbędnych bajerów. Podział ten został stworzony dla maniaków czytania, czyli ludzi którzy czytają wszędzie i wszystko, i zafascynowali się nowym gadżetem dla czytelników, jakim jest e-reader. Zachęcamy wszystkich uczestników naszego forum, którym dane było nabyć czytnik, aby pochwalili się swoim zakupem. Szczególnie zależy nam na wszelkich opiniach wynikłych z użytkowania czytników.. Każda, nawet najkrótsza opinia stanowi cenne źródło wiedzy o urządzeniu. Ci, którzy są na kupnie czytnika, wręcz poszukują ciekawych opinii, których niestety nie można raczej znaleźć na stronach producentów. A jeśli takowe są to bardzo ubogie, jedno zdaniowe. Pragniemy, aby nasze forum było miejscem nie tylko zawierającym typowe informacje techniczne, ale także żeby było bazą najzwyklejszych opinii i problemów jakie napotykają użytkownicy e-czytników i tabletów.
Sprawy związane z aplikacjami na ebook reader'y, problemy z działaniem, wady i zalety Kwestia oprogramowania na na e-czytniki tylko z pozoru wydaje się płytka. Bo tak naprawdę użytkownicy e-readerów mają sporo przeróżnych problemów, zapytań związanych właśnie z aplikacjami na czytnik. Najbardziej zasadniczym programem jest oczywiście system operacyjny do naszego urządzenia. Jednym z podstawowych OS-ów wydaje się być Linux. Sporo czytników na chwilę obecna bazuje również na własnym oprogramowaniu. Jest to możliwe, dlatego iz e-czytnik w swojej podstawowej formie nie jest urządzeniem zbyt skomplikowanym. Nie trzeba instalować tak wymagającego OS-a jak dla smartfonów czy tabletów. Inna sprawa, że powoli e-czytniki przeobrażają się w coraz lepiej wyposażone gadżety, o czym świadczą choćby plany Microsoftu, który chce wejść z systemem Windows w środowisko e-czytników. Czytnik e-booków oprócz tego, ze pozwala wygodnie czytać z ekranu z e-papierem, daje również możliwości audio. czyli wszystko to co czytamy, możemy sobie wysłuchać. A do tego potrzebne jest specjalne oprogramowanie, którego najwybitniejszym obecnie wydaniem jest to oferowane przez firmę IVONA. Jest to firma tworząca oprogramowanie dla syntezatorów mowy. fachowo technologia zwie się TTS (Text To Speech). Jeśli dany czytnik posiada w sobie syntezator mowy IVONA, jest uznawany za godny uwagi. Wspomnijmy jeszcze o jednej aplikacji typowej dla czytników ebooków, mianowicie chodzi o Calibrę. Program ten może służyć między innymi do ; konwertowania formatów plików spotykanych w czytnikach ( np. z formatu ePUB ma mobi) pobierania newsów z takich serwisów jak m.in Rzeczpospolita, czy Newsweek zarządzać biblioteką naszych e-booków zmieniać czcionke przygotować własnego ebooka Reasumując krótki wywód na temat przykładowego oprogramowania do readerów, można stwierdzić iż problemy i zapytania z tym związane, z pewnością będą stanowić pokaźną materię.
Jeśli coś nie gra z Twoim readerem, masz jakiś problem lub chcesz komuś doradzić Jeden z ważniejszych poddziałów w dziale z czytnikami. Problemy techniczne występują w każdym urządzeniu multimedialnym , również w nieco mniej skomplikowanych readerach. Dlatego też niniejszy poddział będzie rozwijany, i wspierany. Problemy i zagadnienia do omówienia mogą być przeróżne. jak chociażby; Dlaczego czytnik nie obsługuje wszystkich elektronicznych wersji gazet? Odpowiedź może być wieloaspektowa. Z jednej strony dany czytnik może operować na nie do końca poprawnie skonfigurowanym oprogramowaniu Calibra. Z drugiej zaś są publikacje elektroniczne , których format plików nie jest kompatybilny, z tym co obsługuje czytnik. Powodów może być jak zwykle jeszcze kilka innych. Innym zagadnieniem, dosyć często spotykanym jest brak wyświetlania przez czytnik polskich znaków narodowych. Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być przynajmniej dwa: format konkretnego pliku , który nie czyta znaków diakrytycznych niepoprawne kodowanie tekstu Niemalże każdy użytkownik podczas eksploatacji swojego czytnika spotkał się z niejedną zagwozdką. Im więcej informacji skupimy w tym poddziale tym lepiej. Bo będzie coraz łatwiej znaleźć gotową receptę, na to co nas gnębi, a jest to również coś co się komuś już przydarzyło wcześniej, i to opisał.
Pokrowce, baterie, zasilacze, folie ochronne, karty pamięci i wszystko inne W zasadzie można powiedzieć, iz akcesoria do czytników ebooków sa dużej mierze zbieżne z tymi, których potrzebują tablety. Aczkolwiek znajdą się też i takie, których tablet nie stosuje, bo nie ma takiej potrzeby. Takim czymś jest na przykład mini-lampka służąca do oświetlenia ekranu czytnika. Żeby wszystko było w pełni zrozumiałe, doprecyzujmy że wyświetlacz oparty na technologii e-papieru nie jest podświetlany od wewnątrz ( jak wyświetlacze LCD komputerów, tabletów, itd), a więc trzeba go tak jak zwykłą kartkę papieru oświetlić od zewnątrz. Mini lampka powiedzmy firmy Icarus doskonale spełnia role takiego oświetlenia. Posiada coś w rodzaju wygodnego klipsa, którym mini-lampke możemy przyczepić do każdego czytnika. I już zyskujemy możliwość czytania w nocy , przy zgaszonym świetle. Lampka oświetleniowa jest w zasadzie jedynym wyróżniającym się akcesorium, które jest potrzebne ze względu na zastosowanie w czytnikach innej technologii wyświetlacza. Pozostałe akcesoria z jakimi spotkamy się przy okazji zakupu czytnika to oczywiście ładowarka, czy też zasilacz do urządzenia. Innym naprawdę przydatnym gadżetem jest tak zwana okładka do czytnika ebooków. Wyglądem przypomina okładkę do zwykłego organizera, do której wkładamy nasz e-czytnik. Okładka posiada miejsce na rysik, za pomocą którego łatwiej możemy wykonywać odręczne notatki podczas czytania ebooków. Jeśli chcemy możemy taką okładkę / etui kupić nawet z dołączoną mini-lampką. Pozostałe akcesoria, takie jak dodatkowa karta micro SD, czy tez wielofunkcyjny zasilacz uzupełniają paletę najważniejszych akcesoriów.
W Sieci znajdujemy tysiące ebooków, które są całkowicie darmowe - warto je sobie polecać Rzeczywiście jest bardzo dużo miejsc w Internecie, gdzie możemy pobrać darmowego ebooka. My chcielibyśmy przytoczyć kilka takowych i krótko omówić dlaczego właśnie te. Pierwszym miejscem, które warto polecić jest sklep firmowy Amazona z ebookami pod nazwą Kindle Store. Link do sklepu możemy znaleźć na stronie Amazona. Co trzeba zrobić ,ażeby móc pobrać e-książkę? Musimy się zarejestrować w sklepie Kindle i utworzyć własne konto. Tam też zbieramy e-książki do swojego wirtualnego koszyka, które potem ściągamy na dysk własnego komputera. Jeśli mamy czytnik z dostępem do Internetu wówczas możemy ebooki ściągać bezpośrednio na czytnik, jeśli nie to musimy je przekopiować na przykład na kartę micro SD i stamtąd do czytnika. Głównymi formatami na jakich bazują ebooki to PDF oraz ePUB. Aczkolwiek Amazon dla odmiany swoje e-książki zakodował w formacie MOBI. Jeśli chcemy mieć PDF-a, czy ePUB wówczas trzeba z formatu MOBI przekonwertować. Regulamin Kindle Store przewiduje ebooki darmowe, które jednak nie są darmowe cały czas, ale na przykład przez tydzień. Taki układ dopinguje fanów czytania, aby częściej odwiedzać stronę sklepu i wyszukiwać darmowe okazje. Kolejnym wartym polecenia serwisem z ebookami do pobrania jest sklep z ebookami pod domeną bezkartek.pl Mają naprawdę spory wybór, jeśli chodzi o rzeczy darmowe. Można z powodzeniem znaleźć coś dla siebie. Serwis oferuje też oczywiście płatne ebooki, jednak to będziemy polecać w innym poddziale.
Jeśli już mamy płacić za e-książki, to chcemy mieć pewność, że warto to zrobić Ebooki, tak jak zresztą cała literatura podzielone są jakby na dwa działy. Po pierwsze beletrystyka, a z drugiej strony książki naukowe, albo ich “lżejsze” odmiany czyli poradniki”know-how”. W polskim Internecie funkcjonują dwa rodzaje portali oferujących ebooki. Przyjrzyjmy się trzem ciekawym serwisom oferującym ebooki, czyli co proponujemy naszym forumowiczom. Pierwszy serwis znajduje się pod typową domeną ebook.pl I to jest akurat bardzo bogaty serwis oferujący głównie ebooki płatne. E-księgarnia , która akurat jest mieszanką beletrystyki oraz literatury fachowej. Znajdziemy tutaj pozycje fantastyki, e-książki przygodowe, historyczne, a z drugiej strony e-książki o biznesie, medycynie, czy psychologii. Z czystym sumieniem możemy polecić księgarnię ebook.pl, jako naprawdę wartrościową skarbnicę wiedzy. Drugi serwis , który chcielibyśmy polecić to Złote Myśli. Jest to portal, który oferuje już tylko same e-książki “know-how”. Znajdziemy tutaj kilkaset mniejszych lub większych poradników z zakresu biznesu, motywacji, psychologi, nauki języków obcych, czy tez relacji damsko-męskich. Oprócz całej rzeszy ebooków płatnych, które w większości są naprawdę dobrej jakości, znajdziemy także coś darmowego. Jako trzeci serwis możemy polecić empik.com. Jakkolwiek nie wszystkim może się on pozytywnie kojarzyć to jednak uczciwie trzeba przyznać, iż mają naprawdę duży wybór książek elektronicznych. E-książek beletrystycznych, poradników “know-how”, a także podręczników szkolnych. Oczywiście jest jeszcze cała masa innych portali sprzedających książki elektroniczne. My chcieliśmy nadmienić trzy z nich, bo mamy pozytywne doświadczenia z nimi związane.
Wybierz świadomie tablet.
Zapisz się na darmowy poradnik
Ta strona wykorzystuje pliki
cookies, które są zapisywane
na komputerze Użytkownika.
Więcej znajdziesz w Polityce
Prywatności firmy Krzywy.pl
Paweł Krzyworączka.
klikij i zobacz Politykę Prywatności
Na tej stronie używamy systemu
statystyk:
Właścicielem sklepu z tabletami internetowymi i akcesoriami do tabletów Tabletoid.pl oraz bloga, forum i poradnika jest firma: KRZYWY.PL Paweł Krzyworączka
Adres (także odbiór osobisty): ul. Lawendowa 21, 32-087 Zielonki (koło Krakowa), NIP 678-264-02-47, REGON 120731699
Silnik Forum tabletów zawdzięcza phpBB © 2000 - 2018