Jaki soft w e-czytnikach?

- jeśli zastanawiasz się, jaki ebook reader / e-czytnik kupić, zajrzyj do tego działu koniecznie

Postprzez Jan Bielski » 2 Gru 2012, o 18:25

Cześć,
Ciekaw jestem jakiego oprogramowania używają producenci w swoich e-czytnikach? Czy ktoś się orientuje w tym temacie?
Czy to są jakieś systemy operacyjne dedykowane? Na przykład Amazon ma swój, itd?
Czy jest jakiś ogólnie stosowany OS - jak Android - który jest na większości czytników e-booków?
Jan Bielski

Postprzez Damian Wolny » 7 Gru 2012, o 18:58

Producenci opierają swoje e-readery o różne systemy: autorskie, Android bądź inne. Najwygodniejszy jest chyba Android, ale specjalnie modowany pod tego typu rzeczy. Bo gdyby był tam normalny Android to czy byłby to czytnik, czy już tablet?
Damian Wolny

Jaki OS w czytniku Kindle?

Postprzez macarena_1983 » 7 Gru 2012, o 22:33

Cześć,
No właśnie, Damian napisałeś, że
autorskie, Android bądź inne
systemy sa używane przez producentów w czytnikach e-booków. Tylko ciekawa sprawa, że przeglądałam kilka stron ze specyfikacjami e-czytników, i nigdzie nie ma ani słowa o systemie operacyjnym ! Dziwne, prawda? :oops: W przypadku tabletów na pierwszym miejscu jest podany na jakim systemie działa tablet ( ICS, Jelly Bean, itp.). W przypadku czytników ebooków nikt się tym nie chce pochwalić. Czemu?
Moja orbita zainteresowań kręci się wokół czytnika Kindle ( podobno jeden z lepszych na rynku). Ale tutaj też nie mogę się doszukać , na jakim systemie jest oparty? :wisze: Prawdopodobnie maja swój autorski OS. Bo Android to to nie jest.
macarena_1983

System operacyjny Kindle

Postprzez Michał Otroszczenko » 9 Gru 2012, o 16:59

Kindle 3 posiada OS oparty na Linuxie, Kindle Fire na Androidzie, czyli też Linuxie (ale jest "przycięty", z tego co pamiętam są między innymi jest częściowo zablokowany Google Play).

Inne czytniki książek oparte o technologie papieru elektronicznego (eInk), też mogą korzystać z Linuxa (BeBook, którego miałem właśnie go używał). jest nawet darmowa dystrybucja takiego systemu operacyjnego na ebook readery o nazwie openinkpot.org (już nie rozwijana z tego co się orientuję).

A możesz napisać, dlaczego chcesz tak dokładnie poznać system operacyjny czytnika książek? Takie urządzenie nadaje się tylko do czytania książek, ewentualnie mp3, aplikacji na nie praktycznie nie ma. Co nie oznacza, że są to złe urządzenia (!). W swoim zastosowaniu są bardzo dobre - choćby ze względu na ekran i długość życia baterii. Wszystko zależy do czego są potrzebne. Mam w tej chwili Kindle 3 z klawiaturą i bardzo go sobie chwalę, choćby z powodu możliwości wysyłania na niego plików przez email (z automatyczną konwersją), czy subskrypcję RSSów.
Michał Otroszczenko

Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć :)

Postprzez macarena_1983 » 9 Gru 2012, o 23:31

Cześć,

A możesz napisać, dlaczego chcesz tak dokładnie poznać system operacyjny czytnika książek?

Po prostu najzwyczajniej w świecie, interesuję się urządzeniami tego typu i chcę wiedzieć jaki system, w jakim urządzeniu działa. Po drugie nie wiem, czy nie kupię kiedyś, czegoś takiego jak czytnik, i dlatego tym bardziej chciałabym wiedzieć.
Tak trochę się spodziewałam, iż Kindle, to będzie android ( nawet w okrojonej wersji).
macarena_1983

Zależy, który Kindle

Postprzez Michał Otroszczenko » 10 Gru 2012, o 01:46

macarena_1983 napisał(a):Tak trochę się spodziewałam, iż Kindle, to będzie android ( nawet w okrojonej wersji).

Niedokładnie, są w tej chwili w sprzedaży różne wersje Kindle (tablet oraz czytnik oparty na eInk):
  • Kindle Fire (to jest tablet, a nie czytnik ebooków) wykorzystuje Androida rozwijanego przez Open_Handset_Alliance http://pl.wikipedia.org/wiki/Open_Handset_Alliance,
  • Kindle Paperwhite lub Kindle Keyboard (to jest czytnik ebooków, wykorzystuje papier elektroniczny do wyświetlania) posiada system oparty na Linuxie (to nie jest Android) rozwijanym przez firmę Amazon, co czyni go w pewien sposób zamkniętym.

To dwa różne systemy, choć oparte na Linuxie. Ich przeznaczenie jest inne, ponieważ inne są możliwości sprzętowe tych urządzeń.

Od strony możliwości integracji w system operacyjny i jego modyfikacje, czy zmianę ustawień, to urządzenia z wyświetlaczem eInk, nie dają praktycznie żadnych możliwości, bez sporej wiedzy informatycznej lub programistycznej. Nie instaluje się na nich dodatkowego oprogramowania - bo go praktycznie nie ma (nie ma odpowiednika Android Market), jedyne aktualizacje wydaje producent.
Michał Otroszczenko

Solidny kawałek wiedzy

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 10 Gru 2012, o 22:32

Michał,
Dzięki za przekazanie na naszym forum Twojej wiedzy. Fajnie to przedstawiłeś tym, którzy nie do końca orientowali sie w temacie.
Bo niby to takie proste - wystarczy luknąć do Wikipedii, i wszystko jasne. Ale faktycznie nie zawsze sucha definicja pozwoli zrozumieć temat. :brawo:
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Nie ma za co

Postprzez Michał Otroszczenko » 30 Gru 2012, o 01:27

Nie ma za co :)

@macarena_1983: zapytałem dlaczego chcesz wiedzieć jaki dokładnie jest system operacyjny w czytnikach książek, ponieważ tak jak napisałem wcześniej, w tym przypadku sam system operacyjny jest dla mnie drugorzędną sprawą. Lista modyfikacji, jakie można zrobić np. w Kindle to:
  • zmienić wygaszacz
  • usunąć reklamy
  • dodać prostą grę (saper/warcaby/szachy)
  • dodać słownik
  • dodać nowy język w syntezatorze mowy
  • dodać kalkulator/budzik
  • dodać narzędzia dostępu do Kindle przez sieć {ssh)

Nie jest to dużo zważywszy na to, że przy zdejmowaniu zabezpieczeń z urządzenia lub naprawy gwarancyjnej możemy mieć problemy. Dla mnie gra jest niewarta świeczki. Ale oczywiście można się pobawić :)

I oczywiście lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć :)
Michał Otroszczenko

modyfikacje

Postprzez karim10 » 14 Mar 2013, o 19:51

Jak dla mnie samo usunięcie reklam to już dużo. Przecież oglądanie reklam podczas korzystania z kindle'a nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Ja zdecydowałbym się na modyfikację.
karim10

Wróć do Czytniki e-booków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość