Wyświetlacz Retina

- rozmowy o problemach z matrycami, wyświetlaniem obrazu, grafiki na tablecie itp.

Wyświetlacz Retina

Postprzez Geronimusek » 19 Gru 2012, o 23:32

Czesć,
Czy może mi ktoś dobrze zorientowany objaśnić, na czym polega fenomen tego słynnego wyświetlacza Retina? Tego co rozpoczął używanie w swoich tabletach iPad, a obecnie jak słyszę - już wielu producentów zaczyna montować w swoich tabletach.
Taka prosta definicja tego pojęcia potrzebuję. Co sprawia, że taką przewagę prezentują, ci którzy mają tę Retinę?
dzięki za odpowiedzi. :thankyou:
Geronimusek

Czym jest Retina?

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 23 Gru 2012, o 01:05

Cześć,
Generalnie chodzi o to, że efekt Retina możemy uzyskać, kiedy jest bardzo wysokie zagęszczenie pikseli na jeden cal na wyświetlaczu.
Apple definiując ten termin określiło jakieś tam proporcje. Z tego co słyszałem będzie to 300 pikseli na cal ekranu, ale uwaga widziane z około 30cm. Ludzkie oko przy dużym "stężeniu" pikseli na cal przestaje odróżniać pojedyncze piksele. Zasada niniejsza mówi nam o tym, że z im bliższej odległości będziemy się przyglądać wyświetlaczowi, tym więcej tych pikseli na cal musi być, abyśmy ich nie wychwycili.
Jak zwykle prawie przy każdym pojęciu są pewne dywagacje, bo mniejsze ekrany, np. iPhone'a nie potrzebują już tak dużego nasycenia pikseli na jeden cal, bo matryca jest mniejsza. Więc zamiast rzeczonych 300 ppi, już tylko 260 może dać efekt Retina.
Ktoś jeszcze dopowiedział, iż ten przedział waha się od 220 do 326 pikseli na cal, w zależności od tego, z jakiej odległości patrzymy na wyświetlacz danego urządzenia.
Z nasyceniem pikseli na cal obrazu jest też oczywiście powiązana rozdzielczość ekranu. Na przykład w nowym iPadzie wynosi ona 2048x1536 pikseli przy matrycy 9,7 cala.
Jeszcze gdzieś znalazłem dobre i celne zdanie, że:
"...gęstość pikseli na cal, jest pochodną wielkości ekranu i jego rozdzielczości. ..."

Myślę, że trochę rozjaśniłem Ci sytuację :slonko:
Czy wiesz ile waży tablet? Zdziwiłbyś się jak mało! To zaledwie kilkaset gram. Sporo poniżej jednego kilograma.
Karta micro SD do tabletu to doskonała możliwość powiększenia powierzchni dyskowej naszego urządzenia. Wcale nie musisz mieć tabletu powyżej 16 GB pamięci wbudowanej.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

re

Postprzez jacek017 » 7 Mar 2013, o 19:08

W których iPadach stosowane są wyświetlacze "Retina"? W każdym, czy tylko w "czwórce" ?
jacek017

@jacek

Postprzez kamyk12 » 10 Mar 2013, o 20:27

Wyświetlacz "retina" jest stosowany w iPad'zie trzeciej oraz czwartej generacji. Mam nadzieję, że pomogłem.
kamyk12

Wróć do Matryca, obraz, grafika

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość