Jak podłaczyć do Internetu tablet bez modemu 3G?

- sprawy obudowy, gniazd, portów, a także łączności

Postprzez marcus » 22 Lut 2014, o 18:21

Witam,

jak podłączyć tablet do Internetu bez modemu 3G? Widziałem, że wątki zahaczające o ten temat pojawiały się już na forum, ale chyba nie mamy tu zebranych informacji na ten temat, a myślę, że dla wielu przyszłych tabletowych userów to ważne info. A więc czy możliwe jest korzystanie z 3G w tablecie bez wbudowanego modemu i na jakie sposoby da się to zrobić?

Z tego co aktualnie mi wiadomo, to opcje są następujące:
1. Zewnętrzny modem 3G podłączany pod USB (lub micro / mini USB i przejściówkę). Co nieco o tym pisał Piotr w tym wątku http://tabletoid.pl/forum/obudowa-gniazda/lacznosc-3g-t4754.html
2. Włączenie funkcji routera Wi-Fi w telefonie / innym tablecie tablecie / innym urządzeniu, w którym korzystamy z sieci 3G. I wtedy odbieramy naszym nie posiadającym modemu 3G tabletem Internet za pośrednictwem Wi-Fi.
3. Zakup bezprzewodowego routera Wi-Fi, czyli urządzenia, do którego wkładamy kartę SIM i które odbiera nam 3G, a następnie wysyła sygnał Wi-Fi. Wtedy oczywiście naszym tabletem również odbieramy neta przez Wi-Fi.
4. Sprzedaż tabletu i kupno takiego, który ma wbudowany modem 3G :ajezyk:

Znacie jeszcze jakieś skuteczne sposoby? Korzystaliście z tych, które wymieniłem i chcecie się podzielić doświadczeniami? Jakieś wady i zalety wymienionych rozwiązań? Piszcie, niech kolejne pokolenia tabletowych userów korzystają z Waszej wiedzy i doświadczenia ;)
marcus

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 23 Lut 2014, o 01:09

Fajnie i rzeczowo napisane marcus. Myślę, że to pomoże sporej liczbie osób zorientować się w dostępnych możliwościach - innych niż podłączenie modemu zewnętrznego. Szczególnie na uwagę - według mnie - zasługuje metoda z pkt 2
Cieszy mnie to, że na naszym forum coraz więcej pojawia się postów poruszających pewne zagadnienia, a nie tylko zapytania typu: "jaki tablet kupić?"
:):)
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Postprzez jacek111 » 25 Lut 2014, o 00:11

@marcus dobrze, że zebrałeś to w jednym miejscu.

Podobnie jak Piotr stawiam głównie na telefon (ew. inne urządzenie, ale w moim przypadku właśnie tel.) w roli routera, aczkolwiek trzeba też powiedzieć, że nie jest to rozwiązanie idealne - głownie za sprawą baterii w telu. Sam tethering chyba nie zżera aż tak wiele energii, ale jeśli do tego przytrafi się jakaś dłuższa, choćby kilkudziesięcio minutowa rozmowa, to bateria potrafi paść w ciągu 3-4 h. Oczywiście wiele zalezy to od marki telefonu i stopnia zużycia baterii (w moim przypadku to dwuletni Samsung Galaxy Y, więc "szału nie ma". Tyle że pod kątem wytrzymałosci baterii chyba nie rózni się tak bardzo od innych smartfonow). No i poza tym to właściwie jedyna wygodna opcja, jeśli masz numer i neta na jednym SIMie.

Pod tym względem baterii lepszą opcją wydaje się dodatkowy router bezprzewodowy. Wprawdzie trzeba dbac o ładowanei osobnego urządzenia, ale chyba wytrzymuje dłużej, no i nie trzeba spławiać dziewczyny/mamy/kumpla którzy chcą pogadać, żeby nie tracić dostępu do neta w podróży;)
jacek111

Postprzez marcus » 25 Lut 2014, o 01:10

@Piotr Cześć Piotrze, dzięki, też myślę, że taki wątek się przyda. Aczkolwiek nie jest on tak do końca oderwany od działu "jaki tablet kupić" - ba, nawet dobrze by było, że każdy zainteresowany kupnem tableta dostał podobne info, bo wtedy może dokonać bardziej świadomwego wyboru. Pewnie niejeden kupujący odpuścił sobie tableciaka, który pasował mu pod każdym względem tylko nie miał wbudownego 3G, a "z samym wifi to nie ma sensu brać" ;)

@jacek111 4-5 h to nie tak źle;) ja miałem raz okazję używać jednego modemu tego typu (TP Link, taki mały czarny, sory nie pamiętam dokładnie modelu;p) i trzymał praktycznie tyle samo. Więc po tym względem to niekoniecznie zewnętrzny bezprzewodowy router jest lepszą opcją.
marcus

Postprzez GrimPiece » 27 Lut 2014, o 01:32

@marcus Ewentualnie można dodać jeszcze jedną opcję, mianowicie udostępnienie łącza poprzez Bluetooth PAN. Najogólniej rzecz ujmując chodzi o to samo, co udostępnianie po Wifi, czyli mamy w plecaku telefon, który odbiera 3G i wysyła sygnał przez niebieskiego zęba i tak necik trafia do tableta. Aczkolwiek z reguły ta opcja nie działa na starszych Androidach. Na Andku 4+ działa na pewno.
GrimPiece

Wróć do Obudowa, gniazda, łączność bezprzewodowa

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości