Czy root systemu android jest legalny?

- jaki system warto mieć w tablecie, co polecacie, a co odradzacie?

Czy root systemu android jest legalny?

Postprzez macarena_1983 » 28 Gru 2012, o 23:45

Hej,
Mam takie pytanko odnośnie robienia roota na tablecie czy rootowanie jest legalne? To znaczy ja wiem, że jeśli to zrobimy, to może grozić utratą gwarancji, ale ... Dziwna sprawa, bo nigdzie w instrukcji obsługi nie ma nawet wzmianki, o tym że nie można roota robić. Więc jak? Jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone, nieprawdaż? W Internecie krążą słuchy o tym rootowaniu, ale czemu producenci urządzeń z androidem tego nie usankcjonowali?
macarena_1983

Root na tablecie

Postprzez Michał Otroszczenko » 30 Gru 2012, o 01:43

Dobre pytanie: jak to jest w przypadku Kiano? Teoretycznie z rootem nie powinno być problemów (co innego z nowym ROMem).
Michał Otroszczenko

Root-owanie tabletu

Postprzez Geronimusek » 30 Gru 2012, o 15:38

Hej,
Jest to trochę dziwne, bo ja dzwoniłem osobiście do Kiano ( siostra moja kupiła Kiano Duala i chciałem się coś dla Niej dowiedzieć) i uprzejma Pani w serwisie oznajmiła, że mogę to zrobić, ale na własną odpowiedzialność. No więc nietrudno wydedukować, że lepiej tego nie robić, bo ... działamy na własne ryzyko, które może się zakończyć utratą gwarancji w przypadku awarii tabletu..
Podobno roota można odwrócić, czyli włączyć jakąś opcję, żeby przywrócić ustawienia sprzed root-owania tabletu. Zna ktoś szczegóły? :expert:
Geronimusek

Root na Kiano Pro 10 Dual

Postprzez Jan Bielski » 30 Gru 2012, o 15:46

Cześć,
Znalazłem na forum androida posta, gdzie ktoś pisze - opisuje dosyć dokładnie - jak zrobić roota na tablecie Kiano Pro 10 Dual.
Jeszcze nie próbowałem, ale wydaje się dosyć nieskomplikowane. Oczywiście postępując zgodnie z podaną procedurą. Skoro ktos to przetestował, to powinno działać. Poniżej link do tego posta:
http://forum.android.com.pl/f686/kiano- ... ot-223406/

Koleś też podaje, iż w razie awarii można wrócić do ustawień fabrycznych tabletu. :oops:
Jan Bielski

root

Postprzez jacek017 » 7 Mar 2013, o 22:34

Mnie doszły głosy, iż po wykonaniu roota tracisz gwarancję. Nie wiem ile w tym prawdy, gdyż usłyszałem to od przyjaciela.
jacek017

Gwarancja na tablet

Postprzez Jan Bielski » 7 Mar 2013, o 23:36

Prawdopodobnie tak, czyli traci się gwarancję na tablet, jeżeli zrobimy rootowanie. Tylko są niezłe jaja, bo nigdzie nie jest to napisane, przynajmniej ja się nie spotkałem w żadnej instrukcji obsługi. Niby mówią o tym ludzie, i w serwisie też Ci tak powiedzą, ale czemu nigdzie oficjalnie ego nie napiszą? Jeżeli więc zrobię roota, to na jakiej podstawie mogą pozbawić mnie gwarancji?
Jan Bielski

re

Postprzez kristoffer » 9 Mar 2013, o 01:03

Sądzę, że mogą ze względu na zbyt dużą ingerencję w sprzęt. Po prostu chodzi mi o to jakbyś Gatesowi windowsa przerabiał ;)
kristoffer

root

Postprzez kamyk12 » 10 Mar 2013, o 21:31

Witam!
Root systemu android jest legalny, jeśli robisz to tylko na własny użytek. Ja tak to widzę.
Pozdrawiam
kamyk12

strata

Postprzez bananiowy » 27 Mar 2013, o 16:44

Strata gwarancji jest oczywista w momencie jak robimy roota. Ingerujemy w system jak to już wyżej pisaliście i potem w razie jak się coś zepsuje gwarancja nam nie pomoże.
bananiowy

Root a gwarancja i niezgodność towaru z umową

Postprzez Paweł 'krzywy' Krzyworączka » 21 Lut 2014, o 19:40

Sprawa chyba nie do końca jest jasna i klarowna. Napiszę w skrócie moje przemyślenia, powstałe na bazie własnego doświadczenia i lektury tekstów na innych forach i blogach:

1) Kupujący nowe urządzenie od firmy (np. tablet) ma prawa związane z tzw. niezgodnością towaru z umową. Do 6 miesięcy po zakupie zakłada się, że wada istniała w chwili zakupu i przy dobrej argumentacji kupującego to sprzedawca musi udowodnić, że jest inaczej. Po 6 miesiącach aż do 24 miesiąca (czyli przez 2 lata) sprawa się zmienia o tyle, że to na kupującym leży obowiązek udowodnienia, że towar nie jest zgodny z umową - czyli w praktyce musi wynająć rzeczoznawcę. Przykład: oferowany tablet miał mieć matrycę IPS i było to zawarte w ofercie i specyfikacji technicznej urządzenia, a faktycznie nie ma IPS. Rzeczoznawca nam to potwierdza i sytuacja jest raczej klarowna: towar nie jest zgodny z umową. Sprzedawca będzie musiał:
- albo wymienić nam matrycę na IPS,
- albo wymienić nam cały tablet na nowy egzemplarz z matrycą IPS,
- albo oddać pieniądze za tablet (oczywiście my wtedy oddajemy urządzenie),
- albo może dojść do porozumienia typu: ponieważ faktycznie nie było IPS, to sklep odda klientowi 20% ceny tabletu.
Dodajmy, że to sprzedawca odpowiada za ewentualną niezgodność towaru z umową - a nie producent.
Jeśli zrootujemy tablet, nie tracimy z automatu praw związanych z niezgodnością tabletu z umową. To sprzedawca musiałby nam udowodnić, że root i nasze modyfikacje spowodowały awarię tabletu.

2) Czym innym jest gwarancja. Gwarancję daje najczęściej producent (choć oczywiście może i kto inny dać, np. hurtownia czy sprzedawca detaliczny w e-sklepie). Gwarancja jest dobrą wolą producenta, pewnym standardem obecnie, a także niejednokrotnie sprytnym chwytem marketingowym (to temat na inną dyskusję). To, co jest gwarantowane, reguluje Karta Gwarancyjna. I tak:
- jeśli w Karcie jest napisane, że nie można rootować w ogóle, bo traci się prawa gwarancyjne, to tak jest,
- jeśli nie jest to napisane, to znowu: producent musiałby nam udowodnić, że root i nasze modyfikacje spowodowały np. awarię płyty głównej tabletu.
Ponieważ producenci nie wspominają w Kartach Gwarancyjnych o roocie, dlatego sam fakt rootowania nie może wpłynąć z automatu na utratę praw gwarancyjnych. A to, co mówią serwisanci czy sprzedawcy, nie jest w tym momencie prawnie wiążące.

Ważna uwaga i powtórzenie: gwarancja i niezgodność towaru z umową to dwie różne sprawy - zupełnie oddzielne.

Mam nadzieję, że nieco wyprostowałem temat. Jeśli ktoś ma inne zdanie, informacje, lub nawet wykładnie prawne, niech koniecznie napisze w tym wątku - wszyscy nauczymy się czegoś nowego i lepiej będziemy dbali o własne prawa.
Awatar użytkownika
Paweł 'krzywy' Krzyworączka
Administrator

Miejscowość: Zielonki k/ Krakowa

Wróć do Ogólnie o systemach operacyjnych

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość