Jak się mówi: tabletu czy tableta?

- jeśli nie wiesz, co oznaczają określenia: matryca, multi-touch, TFT, IPS, to ten dział jest dla Ciebie

Postprzez GrimPiece » 1 Maj 2014, o 19:18

Cześć, tu i tam piszemy i czytamy o tabletach, ale... jak właściwie powinno się odmieniać samo słowo "tablet". Spotkać można dwie wersje: "tabletu" oraz "tableta". Słownik w Wordzie i inne słowniki podkreślają drugą opcję, a pierwsza jest uznana jako poprawna. Jednak tak wiele osób mówi "tableta" że już trudno powiedzieć, czy Word ma rację.

Ja jednak słucham się tego słownika i mówię albo piszę "tabletu", chociaż czasem trochę dziwnie to brzmi na moje ucho (np. przejściówka do tabletu - aż się chce powiedzieć tableta - ale może to tylko subiektywne odczucie). A Wy jak sądzicie? Macie jakieś argumenty za którąś z opcji?
GrimPiece

Postprzez jacek111 » 2 Maj 2014, o 17:44

ja właściwie mówię raz tak raz tak... ale jak word podkreśla to z reguły warto go sluchać;) za to "laptopa" i "laptopu" przechodzi bez podkreślenia - wiec nie wiem, może niedługo "tableta" tez nie będzie podkreślać;)
jacek111

Postprzez tamarajas » 1 Cze 2014, o 18:31

Nie raz słyszałam gadki jak to wymawiać. :D
tamarajas

Postprzez tamarajas » 1 Cze 2014, o 18:31

PS. Do Profesora Miodka trzeba się z tym zwrócić. ;)
tamarajas

Postprzez jacek111 » 2 Cze 2014, o 20:36

Profesorowi Miodkowi to pewnie nie starczyłoby liczby znaków żeby się wypowiedzieć na ten temat;) zresztą kto wie czy już nie napisał jakiegoś dłuższego artykułu na ten temat - w sumie można sprawdzić przy czasie. Właściwie to podobno jest coś takiego jak uzus językowy - czyli jak długo będziemy mówić "tableta" to w koncu jezykoznawcy uznają, że tak jest ok;)
jacek111

Postprzez sebajedrzejczak » 17 Lip 2014, o 11:23

Ja mówię tableta, ale tutaj na forum przy pisaniu posta podkreśla mi na czerwono, więc chyba prawidlowo jest tabletu .
sebajedrzejczak

Postprzez daliak » 31 Lip 2014, o 10:06

A można sobie ułożyć jakąś regułkę do tego czemu tabletu a nie tableta? W sensie tak jak jest np.: z długopisem?
daliak

Postprzez respekta » 31 Lip 2014, o 10:39

Chyba nie ma żadnej reguły trzeba po prostu zapamiętać, jak tabliczkę mnożenia ;)
respekta

Re: Jak się mówi: tabletu czy tableta?

Postprzez jacek111 » 1 Sie 2014, o 12:47

daliak napisał(a):A można sobie ułożyć jakąś regułkę do tego czemu tabletu a nie tableta? W sensie tak jak jest np.: z długopisem?

A jaka jest regułka z długopisem? :)

@respekta ale chodzi o to, że nie wiadomo jak jest poprawnie, a nie, ze wiadomo ale nikt nie pamięta ;)
jacek111

Postprzez alantena » 13 Sie 2014, o 15:46

Regułka z długopisem?? też pierwsze słyszę ;) Ja tam używam raz tak raz tak, między znajomymi nikt nie zwraca uwagi czy poprawnie mówisz czy nie ;)
alantena

Następna

Wróć do Słownik pojęć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość