Wyszukiwanie głosowe / voice search

- jeśli nie wiesz, co oznaczają określenia: matryca, multi-touch, TFT, IPS, to ten dział jest dla Ciebie

Wyszukiwanie głosowe / voice search

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 19 Paź 2012, o 23:46

Cześć,
Wyszukiwanie głosowe to nowatorska opcja, z której możemy korzystać mając na urządzeniach typu smartfon i tablet z systemem operacyjnym Android. Działa ona bardzo prosto. Żeby jednak wszystko zadziałało należy sprawdzić, czy ustawienia są poprawne. Wchodzimy więc w Ustawienia, następnie wybieramy zakładkę "Język, klawiatura, głos", żeby się upewnić że mamy ustawiony język polski ( jeśli preferujemy angielski - również może być). Jest tam także opcja " Pisanie głosowe Google", którą należy odznaczyć.
To co opisałem może być odznaczone domyślnie, ale dla pewności trzeba sprawdzić.
Następnie otwieramy przeglądarkę Google Chrome i klikamy na górze ekranu na ikonkę głośnika. Powinno wyskoczyć okno z komunikatem "Mów teraz". A więc wypowiadamy słowo, lub frazę i ono pojawia się w okienku przeglądarki. Klikamy OK i słowo "się szuka". Tak samo jakbyśmy je wpisali ręcznie. Piękne, prawda?
I wszystko byłoby naprawdę rewelacyjne, gdyby nie to, że nie zawsze nasz głos zostanie poprawnie zinterpretowany. Zdarza się, że wyskoczy coś innego, zbliżonego do brzmienia naszego słowa. :shit: Należy mówić wyraźnie (niekoniecznie głośno).
Niestety "wyszukiwanie głosowe" jest możliwe tylko w przeglądarce Google Chrome. Jak widać Google wspiera własne produkty. Testowałem w IE, Operze, Firefox i domyślnej przeglądarce Androida i nie działa.
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

Jaka skuteczność?

Postprzez Sebastian Nowak » 23 Paź 2012, o 21:24

Już zaczynając czytać ten post zastanawiałem się nad skutecznością rozpoznawania poszczególnych wyrazów.
Jeśli przekracza 90% może jest warty uwagi, ale jak połowa wyrazów jest źle rozpoznawana to wolę pisać - będzie szybciej :)

Kiedyś w telefonie włączyłem sobie opcje wybierania głosowego rozmówcy - po miesiącu wyłączyłem :)

Wiesz, że nie mam wady wymowy, a jednak telefon nie mógł sobie poradzić z rozpoznawaniem prostych, 2-, 3- sylabowych wyrazów.
Od tego czasu technologia pewnie poszła do przodu, więc w takim urządzeniu jak tablet może okazać się zbawienna - pod warunkiem dobrego rozpoznawania wyrazów.

Jak jeszcze będzie można w przyszłości (pewnie niedalekiej) artykuły w wordzie pisać mówiąc - to będzie już bajka ;)
Sebastian Nowak

Średnia skuteczność

Postprzez Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka » 23 Paź 2012, o 23:04

Seba,
Pewnie technologia poszła w tym zakresie do przodu, ale idealnie to jeszcze na pewno nie jest. Testowałem głosowo kilkanaście słów i było z tym różnie. Jak się można domyślić problemowo było ze słowami z polskimi znakami, np. "Krzyworączka". Moje nazwisko nie rozpoznał od razu, chyba dopiero za trzecim razem dobrze weszło.
Powiedzmy na 15 słów - 10 zostało rozpoznanych, z pozostałymi pięcioma wyszukiwanie głosowe miało problem.
Ogólnie mówiąc wydaje się, iż voice search ma olbrzymią przyszłość. Chyba kiedyś będziemy tylko głosem (a może i wzrokiem?) sterować komputerami. Póki co - jest średnio na jeża. Jak się ktoś uprze, to będzie gadał do kompa :grin:
Awatar użytkownika
Piotr 'krzywy-senior' Krzyworączka

Miejscowość: Kraków

korzytam

Postprzez maniak » 27 Mar 2013, o 14:29

Zdarza mi się korzystać z tej funkcji głosowego szukania bardzo często. Szybko i sprawnie mój tablet odnajduje to co chcę i nie muszę się męczyć, żeby przeszukiwać foldery
maniak

Do: Wyszukiwanie głosowe / voice search

Postprzez barteksmolinski » 17 Gru 2014, o 13:27

Ta funkcja nie jest jeszcze idealna, ale z czasem może być już bardzo dokładna. Polecam korzystać w języku angielskim wtedy gdy można, bo pewnie jest dużo lepiej dopracowany.
barteksmolinski

Postprzez jacek111 » 17 Gru 2014, o 18:11

tylko wtedy trzeba mieć samemu dopracowany angielski ;)
jacek111

Postprzez kubecek » 29 Maj 2015, o 21:07

Ten tryb jest także, kiedy mamy zamiar wysłać SMS'a. Łatwe słowa nie sprawiają problemu, trzeba mieć połączenie z wifi.
kubecek

Wróć do Słownik pojęć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość