Infrared Data Association

pilot do telewizoraPowszechnie znany jako IrDA, jest systemem transmisji danych charakteryzującym się przesyłem za pomocą wiązki podczerwieni. IrDa powstała w 1993 roku z pomysłu i zapotrzebowania na bezprzewodową komunikację i transmisję danych. Zastosowanie IrDA doskonale znamy chociażby na przykładzie pilotów TV, ale stosowana jest także jako sieci tymczasowe do przesyłu i transmisji danych, w komputerach, drukarkach, aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych lub innych urządzeniach (najczęściej przenośnych). Jej zastosowanie miały cechować takie zalety, jak mały pobór mocy, niezawodność przesyłu, proste i tanie wdrożenie oraz bezpośrednie połączenie (punkt w punkt).

Do skutecznego działania IrDA potrzebuje co najmniej dwóch urządzeń z połączeniem bezpośrednim (wzrokowym) to znaczy, że nic nie może stać na przeszkodzie tego połączenia. IrDA rozpowszechnił się głównie do transmisji danych pomiędzy komputerem i telefonem komórkowym, sterowania urządzeniami telekomunikacyjnymi, drukowania lub transmisji danych pomiędzy komputerami.

Wdrożenie IrDA

Ten standard transmisji posiada większość komputerów osobistych, telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych czy drukarek. Składa się z kilku warstw protokołów, które mogą pracować niezależnie w zależności od zapotrzebowania:

  • IrCOMM, będący emulacją starego portu szeregowego lub równoległego,
  • IrLAN, służącego jako protokół dostępowy dla komputerów do sieci LAN lub innych komputerów,
  • TinyTP, zabezpieczający poprawność transmisji,
  • IrOBEX, służący do transmisji pakietów danych nie tylko w postaci znanych plików lecz także w postaci telefonicznych wiadomości czy bazy danych.

Dane protokoły są wszędzie identyczne dlatego zapewniają kompatybilność urządzeń, z których korzystamy oraz możliwość łatwego dodawania kolejnych usług lub nowszych wersji.

Podstawowe parametry

Zasięg transmisji z zasady jest niewielki, dodatkowo urządzenia muszą mieć styczność bezpośrednią, gdzie kąt szerokości wiązki wynosi do 30 stopni. Jest to tak zwane połączenie punkt w punkt. Transmisja danych wynosi:

  • w IrDA 1.0: obowiązkowo 9,6 kb/s, opcjonalnie 19,2 kb/s 38,4 kb/s 115,2 kb/s;
  • natomiast w IrDA 1.1: 0,1576 Mb/s 1,152 Mb/s oraz 4 Mb/s.

IrDA w tabletach

Zastanawiać może, gdzie łączność podczerwona IrDA może mieć zastosowanie w tabletach? Przykład mamy w najnowszym tablecie firmy Samsung. Gniazdo IrDA znalazło bardzo ciekawe zastosowanie w modelu Galaxy Tab 7.7. Łącze może być wykorzystywane jako rozbudowany pilot do telewizora. Dzięki temu używamy tabletu do obsługi telewizora nie tylko do podstawowych, znanych wszystkim funkcji pilotów. Mamy bowiem w rękach bardzo rozbudowane narzędzie do komunikacji i zarządzania pomiędzy tabletem a TV, gdzie dzięki odpowiednim aplikacjom w tablecie możemy uzyskać bardzo szerokie możliwości pomiędzy tymi urządzeniami. Tak więc odnosi się wrażenie, że przed tego rodzaju komunikacją bezprzewodową w urządzeniach najnowszej generacji czeka jeszcze dużo możliwości.