wi-fiWi-Fi to nazwa standardu sieci (łączności) bezprzewodowej. Każde urządzenie, które jest zdolne do korzystania z tego standardu posiada odpowiednie oznaczenie, w postaci niewielkiej antenki. Wi-Fi jest dziś powszechnie stosowane w domach, budynkach użyteczności publicznej, czy nawet najważniejszych punktach wielkich miast, takich jak rynki lub deptaki. Własne sieci udostępniają również niektóre restauracje, puby czy kafejki, zachęcając w ten sposób klientów do przybycia z laptopem, smartfonem lub tabletem i pozostania na dłużej. Oznacza to, że posiadając tablet z modemem Wi-Fi możemy swobodnie korzystać z Internetu we wszystkich wymienionych miejscach. Połączenie może być całkowicie darmowe, udostępniane za niewielką opłatą lub np. oferowane klientom, którzy zamówili posiłek w restauracji czy kafejce.

Najczęstszym zastosowaniem Wi-Fi jest jednak tworzenie domowych sieci internetowych. Praktycznie każdy router oferowany przez najbardziej znanych dostawców Internetu posiada wbudowany nadajnik sieci bezprzewodowej. Dzięki temu wszyscy domownicy mogą podłączyć używane sprzęty, takie jak laptopy, telefony czy tablety. Zupełnie innym typem łączności jest Bluetooth, czyli „niebieski ząb” (zobacz, co to jest Bluetooth?)

Zalety sieci Wi-Fi

Modem Wi-Fi to jedna z tych rzeczy, które sprawiają, że tablet jest tabletem. Mówiąc inaczej: niezależnie od tego, jakie urządzenie kupisz, najprawdopodobniej będzie ono zdolne do korzystania z najpopularniejszego standardu sieci bezprzewodowej. Jakie zalety wynikają z tego w praktyce?

Korzystając z tabletu będziesz mógł sprawdzić pocztę, poprzeglądać strony internetowe, ściągnąć nowe gry i aplikacje czy prowadzić wideorozmowę – a więc po prostu robić wszystko to, na co pozwala dziś połączenie z Internetem. Główną zaletą zestawienia urządzeń przenośnych i sieci Wi-Fi jest jednak możliwość korzystania z Internetu w wielu miejscach i bez ograniczeń wiążących się z dostępnością i długością kabli. Jeśli połączysz się z domowym routerem, z sieci skorzystasz zarówno w salonie, kuchni, sypialni czy nawet na balkonie – choć ostatecznie zasięg zależy od jakości połączenia. Nowy router w połączeniu z nowoczesnym tabletem umożliwi przeglądanie stron www za pośrednictwem Wi-Fi nawet na podwórku.

wi-fi hotspotKorzystanie z Wi-Fi jest także często darmowe. W przypadku połączenia domowego, płacisz rzecz jasna dostawcy internetowemu, sama opcja Wi-Fi jest jednak zwykle wliczona w cenę usługi i nie wymaga żadnych dopłat. Poza tym, jak wspomnieliśmy na początku, sygnał jest często nadawany w miejscach publicznych, dzięki czemu sprawdzisz pocztę czy Facebook-a zupełnie za darmo podczas spożywania obiadu w restauracji, podróżowania autobusem czy spaceru wokół rynku.

Wady sieci Wi-Fi

Wi-Fi nie jest pozbawione wad. Jednym z kłopotów może być utrata zasięgu lub niestabilność połączenia. Jeśli w okolicy znajduje się wiele nadajników Wi-Fi, sygnał, który odbieramy przy pomocy naszego tabletu może być zakłócany. Podobne kłopoty pojawiają się czasem w przypadku sieci domowych, zwłaszcza, gdy jesteśmy posiadaczami starszego routera. Zbyt grube ściany czy urządzenia elektroniczne mogą znacznie osłabiać sygnał, który w kolejnych pokojach będzie kilka razy słabszy, a więc i prędkość połączenia znacznie mniejsza. Najgorzej jest w przypadku zbrojeń: jeśli w ścianie lub stropie znajdują się pręty zbrojeniowe, wtedy sygnał Wi-Fi jest ekranowany, czyli znacznie osłabiany i, niestety, zniekształcany.

Wi-Fi kontra 3G/4G

Modem (czy moduł, jak kto woli) Wi-Fi to typowy element tabletu, producenci droższych urządzeń jednak nie poprzestają na tym rozwiązaniu i dają użytkownikom możliwość korzystania z sieci 3G lub 4G, a więc szybkiego Internetu na kartę. Połączenie takie pozbawione jest wad, które posiada Wi-Fi, ale jego użytkowanie wiążę się z większymi kosztami. Droższy jest zarówno sam tablet, jak i koszty połączenia. O ile w przypadku Wi-Fi mamy często okazję złapać darmowy sygnał, o tyle już korzystając z sieci 3G/4G będziemy musieli uiścić opłatę na rzecz dostawcy usługi.

Inny jest też zasięg działania obu rozwiązań. Wi-Fi to sieć lokalna, przeznaczona do użytku na ściśle określonym obszarze. Sieć 3G/4G ma zasięg globalny, dzięki czemu możemy nieprzerwanie korzystać z połączenia niezależnie od miejsca pobytu (oczywiście musimy mieć zasięg, podobnie, jak w przypadku telefonu komórkowego i sieci GSM).