Co to jest? Rodzaje.

Jest to nic innego, jak nośnik pamięci. Ze względu na swoje małe rozmiary i dużą pojemność, karty pamięci bardzo szybko zyskały popularność. Są używane w telefonach komórkowych, komputerach, aparatach cyfrowych i wielu innych urządzeniach (w tabletach oczywiście także).  Początkowo producenci kart pamięci niezbyt dogadywali się ze sobą, co niestety spowodowało powstanie wielu standardów i typów kart. Obecnie sytuacja ta ulega standaryzacji i dominują głównie dwa typy kart: SD i MicroSD. I całe szczęście, bo mnogość standardów oznacza dla nas – użytkowników – same problemy.

udział kart pamięci w rynku

Powstanie MicroSD

karta micro-sd

Karta microSD (i jej format) została stworzona przez firmę ScanDisc i w 2005 roku została zatwierdzona przez SD Card Association, jako obowiązujący, nowy typ karty pamięci. Pierwszymi urządzeniami wyposażonymi w microSD były telefony komórkowe marki Motorolla. Z czasem dołączali kolejni producenci telefonów komórkowych, np. znana Ci bez wątpienia Nokia. Obecnie produkcja kart micro SD jest zdominowana przez firmy Kingston i ScanDisk, choć producentów jest oczywiście mnóstwo (nawet są polskie marki).

Karty microSD są mniejszym odpowiednikiem kart SD, mają wymiary 11 × 15 × 1 mm i są najmniejszymi seryjnie produkowanymi kartami pamięci. Łatwo się domyślić, że ich główne zastosowanie jest w małych urządzenia, jak między innymi telefony komórkowe. dzięki najczęściej dołączanemu adapterowi,  w dużej mierze złącza kart microSD pokrywają się z gniazdami kart SD, a ich pojemność  wynosi obecnie do 32 gigabajtów. Obecnie wyróżnia się cztery klasy kart microSD, uzależnione od pojemności i prędkości odczytu i zapisu:

  • klasa 2 – 16 Mb/s = 2 MB/s
  • klasa 4 – 32 Mb/s = 4 MB/s
  • klasa 6 – 48 Mb/s = 6 MB/s
  • klasa 10 – 80 Mb/s = 10 MB/s

Klasa tych kart najczęściej oznaczana jest w okręgu, na górnej stronie karty, cyfrą arabską.

A co to jest Micro SDHC?

Micro Secure Digital High Capacity, karta o większych możliwościach w porównaniu do microSD, a głównie jest to przede wszystkim kwestia pojemności. Tak samo są używane w telefonach, kamerach cyfrowych, odtwarzaczach mp3, nawigacji satelitarnej, ale też np. tabletach. Są to karty identycznych wymiarów z microSD, jednak nie są ze sobą do końca kompatybilne. Gniazda microSD zwykle nie będą odpowiednio współpracowały z kartami microSDHC, lub po sformatowaniu będą czytane jako zwykłe karty microSD. Karta micro SDHC musi posiadać specyfikację SD2.0, aby w pełni współpracować z gniazdami microSD.