Najprościej na to pytanie można odpowiedzieć w ten sposób, że pamięć flash to taki dysk twardy w tablecie. Analogia do dysku twardego jest trafna, bo pamięć flash pełni w tablecie taką samą funkcję, jak dysk w komputerze. Możemy na niej zapisać potrzebne pliki, zainstalować gry i aplikacje, a gdy przestaną nam być potrzebne – usunąć je z pamięci. Oczywiście im większa pamięć, tym więcej gier i aplikacji pomieścimy.

Czy tak wygląda pamięć flash w tablecie?Pamięć tabletu od komputerowej różni się jednak zastosowaną technologią. O ile po rozkręceniu laptopa i jego podzespołów faktycznie znajdziemy zapakowany w skrzyneczkę dysk, o tyle w przypadku tabletu niczego okrągłego, przypominającego dysk nie ujrzymy. Technologia flash działa w oparciu o miliardy komórek, z których każda przechowuje informację w postaci 0 lub 1. Im takich komórek więcej, tym lepiej dla nas, bo będziemy mogli trzymać w tablecie większą liczbę ulubionych plików. Na rynku znajdują się modele tabletów o bardzo różnej pojemności. Które z nich warto brać pod uwagę?

Jak dużo pamięci potrzebujesz?

Tablety są tak różne, jak ich użytkownicy. Jedni kupują urządzenie po to, aby całymi godzinami grać w najnowsze gry, inni myślą o tablecie w kategoriach narzędzia pracy, a kolejni chcą korzystać jedynie z samochodowej nawigacji lub możliwości czytania e-booków. Zanim zastanowimy się, jaka pojemność pamięci flash jest dla nas odpowiednia, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mamy zamiar wykorzystywać tablet.

Rozsądnym wyborem jest zwykle kupno urządzenia o pojemności przynajmniej 8 lub 16 GB, choć na rynku znajdują się tablety posiadające nawet 64 lub 128 GB pojemności. Jeśli tablet ma nam służyć do przechowywania muzyki i e-booków oraz przeglądania stron www, możemy zadowolić się mniej pojemnym urządzeniem. O wiele większej przestrzeni będą potrzebować fani gier lub profesjonalni projektanci. Tablet odpowiedni dla takich osób musi posiadać jak najwięcej pamięci (przynajmniej 32 GB), aby możliwe było zainstalowanie wielu gier, czy stworzenie dużych projektów.

Pojemność pamięci flash jest istotna nie tylko ze względu na liczbę plików, które damy radę „upchnąć” w urządzeniu, ale także ze względu na szybkość działania tabletu. Warto zadbać o to, żeby tablet posiadał nawet pewien nadmiar pamięci, np. 1 GB wolnej przestrzeni. Jeśli wolnego miejsca jest zbyt mało, urządzenie może działać zauważalnie wolniej.

Różne rodzaje pamięci

Aby mieć jasne pojęcie o tym, czym jest pamięć flash i podjąć właściwą decyzję zakupową, nie możemy pomylić różnych typów pamięci. W tablecie, oprócz flashowego „dysku”, znajdziemy także pamięć RAM, a wiele urządzeń obsługuje również zewnętrzne karty pamięci. Czym różnią się poszczególne rodzaje?

Zacznijmy od pamięci RAM. Jeśli wiesz, jaką funkcje pełni ona w komputerze, zagadnienie to będzie dla Ciebie jasne również w przypadku tabletów, bo rola pamięci RAM jest tu identyczna. Jest to tzw. pamięć operacyjna, a więc przestrzeń, na której zainstalowane aplikacje mogą „operować” i zapisywać tymczasowe pliki. Dane z pamięci RAM są nietrwałe – regularnie je usuwasz, np. wyłączając urządzenie.

Karta pamięci, czyli najczęściej tzw. karta SD lub karta pamięci microSD, to pamięć zewnętrzna, którą możemy w każdej chwili zaaplikować lub wyciągnąć z przenośnego urządzenia, takiego jak tablet. Karty SD również wykonane są w technologii flash – uważaj więc, aby nie pomylić jej ze stałą pamięcią tabletu. Karty pamięci zresztą mogą posłużyć jako rozszerzenie pamięci stałej. Gdy zabraknie Ci miejsca, możesz po prostu dokupić kartę o dużej pojemności, nawet 64 GB, i korzystać z niej w podobny sposób, jak ze stałej pamięci urządzenia. Pamiętaj tylko aby sprawdzić (dowiedzieć się, poszukać specyfikacji technicznej tabletu, ale i opinii i zdania użytkowników), jaką maksymalną wielkość karty pamięci obsłuży Twój tablet – często jest to maksymalnie 32 GB.