Kiedyś Internet kojarzył się z wydającą dziwne dźwięki skrzyneczką, którą nazywano modemem. Dawne modemy, podłączone do gniazda telefonicznego pozwalały na to, by jeden domowy komputer miał dostęp do globalnej sieci. Dziś każdy z nas może podłączyć do Internetu kilka komputerów, telefonów oraz tabletów – i to bez użycia kabli. Urządzenie, które daje taką możliwość to właśnie router.

Router kontra modem

Znaczenie tych dwóch słów jest często ze sobą mylone. Nie każdy potrafi wskazać zastosowanie obu urządzeń, poza tym, że jedno i drugie ma coś wspólnego z dostępem do Internetu. Tymczasem rozróżnienie z punktu widzenia użytkownika jest proste. Modem służy do odbierania sygnału i przerabiania go na „język” zrozumiały dla komputera, telefonu czy tabletu. Natomiast router to urządzenie, które potrafi podzielić taki sygnał, dzięki czemu kilka komputerów, telefonów i tabletów może korzystać z jednego źródła.

Sytuację nieco komplikuje fakt, że dostępne na rynku urządzenia często łączą cechy modemu i routera, a nazywane są albo tak, albo tak. Możemy więc znaleźć router z wbudowanym modemem lub modem z funkcją routera. W obu wypadkach funkcjonalność urządzenia będzie podobna.

router

Tablet jako router

Wybierając tablet możemy trafić na pojęcie routera w dwóch kontekstach. Pierwszy z nich ma miejsce częściej, gdy w opisie tabletu jest mowa o tym, że urządzenie współpracuje z routerami sieci Wi-Fi. Oznacza to po prostu tyle, że tablet będzie mógł uzyskać dostęp do Internetu, jeśli w pobliżu znajdzie się router. Zwykle jest mowa właśnie o routerach Wi-Fi, chociaż niektóre tablety mają również gniazdo RJ45, które służy do podłączenia routera drogą przewodową.

Druga sytuacja to taka, w której tablet zamienia się w router. Wiele urządzeń przenośnych posiada taką opcję. Oznacza to, że tablet (albo telefon lub komputer) może jednocześnie odbierać sygnał i udostępniać go innym urządzeniom. Jeśli kupimy np. tablet z modułem sieci 3G i z funkcją routera, po włączeniu tej ostatniej opcji, z dostępu do sieci 3G skorzystają wszystkie urządzenia elektroniczne w otoczeniu tabletu.

Router zawsze pod ręką

Możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie wygodnym, gdy mamy dostęp do sieci 3G/4G, jako że zasięg złapiemy wówczas niemal wszędzie. Tablety wyposażone w moduły 3G/4G są zwykle zdecydowanie droższe od pozbawionej tego podzespołu konkurencji. Nie jest to jednak powód, aby rezygnować z tabletu w ogóle. Dzięki routerom różnej maści możemy sobie zapewnić niemal tak samo nieograniczony dostęp do Internetu, jak przy użyciu sieci 3G/4G.

Pierwszą możliwością jest skorzystanie z tzw. hotspotów, czyli wydajnych routerów w przestrzeni publicznej. Bezprzewodowy Internet znajdziemy w większości uniwersyteckich budynków, w akademikach, szkołach, na niektórych osiedlach, rynkach dużych miast, w komunikacji miejskiej, na dworcach autobusowych i kolejowych, czasem także w samych autobusach i pociągach oraz w restauracjach, klubach i wielu innych miejscach. Innymi słowy, o znalezienie darmowego Internetu nietrudno.

Czasem jednak opcja ta nie jest wystarczająca. Jeśli jedziemy autem lub spędzamy czas w małej miejscowości, darmowy Internet może być trudnodostępny. Rozwiązaniem jest w takim wypadku stworzenie własnego routera. Jeśli mamy wykupiony pakiet internetowy u operatora telefonicznego, możemy skorzystać z tzw. tetheringu, czyli zamienić telefon w router i przesyłać sygnał do tabletu za pośrednictwem Wi-Fi lub bluetooth’a.
Na rynku dostępne są również mobilne routery, nazywane czasem Mi-Fi. Urządzenie takie może być wyposażone we własny modem lub wymagać podłączenia modemu zewnętrznego. Przenośny router możemy zabrać ze sobą w podróż razem z tabletem i w ten sposób zapewnić sobie dostęp do sieci WWW w każdym miejscu – przynajmniej aż do wyczerpania baterii któregoś z urządzeń.