Powłoka oleofobowa to jeden ze sposobów na utrzymanie tabletu w dobrym staniem przez dłuższy czas. Jest to standardowe wyposażenie wielu modeli, użytkownik nie musi więc szukać podobnego rozwiązania na własną rękę. Powłoka oleofobowa przypomina szkło, ale jest od niego znacznie odporniejsza. Warstwa ta jest też niemal idealnie gładka, co sprawia, że kurz, a nawet tłuszcz czy zabrudzenia nie przylegają do niej na stałe.

Zawsze czysty tablet

Skoro różne substancje nie przylegają do powłoki oleofobowej, oznacza to, że idealnie nadaje się ona jako warstwa zapobiegająca zanieczyszczeniom, na które narażony jest ekran. Tablet zwykle nie jest urządzeniem, z którego korzystamy jedynie w zaciszu własnego domu. Wręcz przeciwnie – zabieramy go ze sobą do szkoły, na studia, do pracy czy nawet na ważne spotkania biznesowe. We wszystkich tych sytuacjach nawet zainstalowane w tablecie podzespoły mają mniejsze znaczenie, niż estetyczny wygląd urządzenia. Wyobraźmy sobie, że na konferencji wyciągamy tablet, którego ekran jest pokryty odciskami palców i tłustymi smugami – wrażenie, które zrobimy z pewnością nie będzie dobre. A właśnie na odciski palców i drobne zabrudzenia ekran tabletu narażony jest najbardziej.

rysik do tabletu

Ekrany dotykowe starszej generacji należało obsługiwać przy pomocy specjalnego rysika. Rozwiązanie to było mniej wygodne, ale nie stawiało przed producentami wyzwania w postaci ochrony ekranu przed ciągłym dotykiem naszych dłoni. Nawet jeśli wyjątkowo intensywnie dbamy o higienę, tablet wciąż jest narażony na tłuste odciski. Na szczęście powłoka oleofobowa rozwiązuje również ten problem. Producenci zapewniają, że ekran będzie przez cały czas idealnie gładki i doskonale czysty. W praktyce niektórzy użytkownicy narzekają na drobne smugi czy odciski – jednocześnie przyznają jednak, że wystarczy przetrzeć ekran ściereczką, by ślady zniknęły.

Bardziej wytrzymały ekran

Jeszcze ważniejszym zastosowaniem powłoki oleofobowej jest ochrona ekranu przed trwałymi uszkodzeniami. Zarysowanie czy pęknięcia mogłyby sprawić, że ekran nie tylko przestałby wyglądać estetycznie, ale także straciłby wiele ze swojej funkcjonalności. Elastyczna powłoka oleofobowa jest bardziej odporna na zarysowania niż tradycyjne szkło. Jednocześnie pozwala na precyzyjne przenoszenie nacisku naszych palców, a więc nie utrudnia sterowania urządzeniem. Zastosowanie tego typu powłoki jest tak istotne, jako że ekran dotykowy jest narażony na działanie mniejszych i większych sił praktycznie przez cały czas, gdy korzystamy z tabletu. Warstwa ochronna znacznie wydłuża żywotność delikatnego ekranu dotykowego.

Gorilla Glass

Przy okazji mówienia o powłoce oleofobowej, warto wspomnieć o rozwiązaniu takim, jak Gorilla Glass, gdyż elementy te często idą ze sobą w parze – zwłaszcza w przypadku droższych urządzeń. Czym jest Gorilla Glass?
„Goryle szkło”, podobnie jak powłoka oleofobowa, sprawia, że ekran tabletu jest zdecydowanie bardziej odporny. W przypadku Gorilla Glass imponujące są zwłaszcza osiągi dotyczące mechanicznych właściwości urządzenia. Kolejne testy udowadniają, że takie szkło jest w stanie wytrzymać nacisk kilkudziesięciu kilogramów. Oznacza to, że ekran tabletu nie pęknie, gdy zbyt ciasno umieścimy go w torbie podróżnej z innymi rzeczami czy nawet przypadkiem usiądziemy na pozostawionym urządzeniu.

Jeśli nie szukasz tzw. budżetowego rozwiązania, a zależy Ci na dobrym i wytrzymałym tablecie, z pewnością powinieneś się rozejrzeć za urządzeniem wyposażonym w Gorilla Glass. W innym wypadku warto przynajmniej pamiętać o obecności powłoki oleofobowej.