Robiąc zakupy bezpośrednio w sklepie, w razie problemu z zakupionym sprzętem i potrzeby jego reklamowania z tytułu gwarancji, oddajemy go za pośrednictwem sprzedawcy do serwisu. Coraz większą popularnością cieszą się jednak zakupy w sieci, dzięki większemu wyborowi oraz atrakcyjnym cenom. Część klientów ma jednak obawy, jak w takim przypadku będzie wyglądała reklamacja. Podobnie: wystarczy odesłać reklamowany towar na adres sklepu lub serwisu, w zależności od zapisów warunków gwarancji. Wyjątkiem są urządzenia producentów oferujących gwarancję door-to-door, czyli „od drzwi do drzwi”.

Gwarancja door-to-doorJest to wyjątkowo wygodne i przyjazne klientowi rozwiązanie – w celu reklamacji kontaktujemy się z producentem, najczęściej za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza na stronie internetowej, mailowo lub telefonicznie. Może być również konieczne zarejestrowanie urządzenia na stronie producenta – zawsze znajdziemy informację na ten temat w karcie gwarancyjnej. Całą resztę załatwia serwis, otrzymamy niezbędne informacje dotyczące przekazania wadliwego sprzętu kurierowi, który odbierze go od nas z domu i przekaże do autoryzowanego serwisu. Po naprawie lub wymianie towar zostanie dostarczony za pośrednictwem firmy kurierskiej w to samo miejsce, z którego został odebrany. Koszty związane z transportem pokrywa w całości producent urządzenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie przy zakupach w sieci, bo eliminuje wszelkie wątpliwości dotyczące dochodzenia ewentualnych roszczeń gwarancyjnych, nie generuje również żadnych dodatkowych kosztów dla użytkownika. Odesłanie towaru do sklepu internetowego w celu naprawy gwarancyjnej odbywa się zawsze na koszt właściciela sprzętu.

Możliwość zarejestrowania swojego urządzenia na stronie producenta oferującego gwarancję door-to-door (nazywaną w skrócie D2D) stanowi dla nas dodatkowe ułatwienie – w takiej sytuacji do reklamowanego towaru nie ma potrzeby dołączenia karty gwarancyjnej lub też dowodu zakupu, ponieważ wszystkie potrzebne informacje znajdują w systemie producenta i serwisu. Ponadto umożliwia nam to skorzystanie z gwarancji na terenie całego obszaru obowiązywania, czyli europejską gwarancję zrealizujemy w każdym państwie na terenie Europy, w którym będziemy przebywać w danej chwili, a urządzenie odmówi akurat posłuszeństwa. Warto więc rejestrować zakupiony towar, o ile istnieje taka możliwość. Część producentów proponuje również przedłużony termin gwarancji zarejestrowanych urządzeń, co stanowi miły dodatek. Tym bardziej, że przedłużenie w ten sposób gwarancji nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, jak to jest ogólnie przyjęte w sklepach przy tego rodzaju operacjach.

Robiąc zakupy – szczególnie przez internet – warto zwrócić uwagę, czy interesujące nas urządzenia są oferowane z gwarancją door-to-door, zapewniającą większą swobodę korzystania.
Dzięki gwarancji door-to-door zakupy internetowe zyskują dodatkową atrakcyjność, zapewniając poczucie komfortu i bezpieczeństwa w przypadku awarii nabytego urządzenia. Chciało by się, aby takie rozwiązanie dotyczące roszczeń gwarancyjnych było jak najszerzej stosowane przez producentów.