Kupując tablet otrzymujemy jednocześnie na pokładzie określony system operacyjny napędzający urządzenie, nie mniej ważny od parametrów technicznych i jakości wyświetlacza. Obecnie na rynku są trzy systemy instalowane w tabletach: Windows, iOS oraz Android, każdy z nich posiada swoją charakterystykę oraz różną dostępność.

Urządzenia od Apple pracują tylko i wyłącznie pod kontrolą iOS-u, a Android i Windows dostępne są na różnych urządzeniach wielu producentów.

Na dzień dzisiejszy głównymi graczami są Android i iOS dzielące pomiędzy siebie ok. 90% rynku tabletów, przy czym pozycję lidera wyraźnie zajmuje system od Google. Windows dopiero zaczyna walkę o mobilnego klienta, której pierwszym etapem było wprowadzenie nowego systemu operacyjnego Windows 8. Jak na razie nie jest on masowo instalowany przez producentów tabletów, a wynika to z pewnością m.in. z małej (w porównaniu do konkurencji) liczby dostępnych aplikacji.

iOS będąc systemem jednego urządzenia a dokładniej jednego producenta jest produktem o ograniczonej dostępności. Ponadto wysoka cena iPada stanowi dodatkową barierę dla potencjalnych nabywców.

Szybki wzrost popularności Androida, jak również lawinowo rosnąca ilość aplikacji dla tego systemu świadczy o dobrym dopasowaniu do potrzeb odbiorców. Android instalowany jest na tanich tabletach mało popularnych firm, jak również flagowych modelach największych producentów. Pośrodku znajdują się urządzenia ze średniej półki, będące rozwiązaniami kompromisowymi pomiędzy jakością i ceną, znajdujące najwięcej nabywców. Duża liczba aktywacji systemu oraz szeroka dostępność na różnej klasy urządzeniach przyczynia się do większego zainteresowania programistów, skutkując niewiarygodnym wręcz wyborem aplikacji i gier. Podobne możliwości oferuje też swoim użytkownikom iOS – posiadając stałą, wierną rzeszę entuzjastów wymusza na deweloperach tworzenie aplikacji dla systemu Apple.

Android początkowo jako system dla smartfonów, niezbyt dobrze radził sobie na dużych ekranach, jednak kolejne aktualizacje wyeliminowały ten problem i teraz zapewnia wysoki komfort użytkowania na tablecie. Dodatkowo pojawiają się również aplikacje w specjalnych wersjach na tablety wspierające prace na większej przekątnej. Tworzenie nowych aplikacji i gier wykorzystujących najnowsze technologiczne nowinki przyczynia się jednocześnie do ciągłej poprawy wydajności i zwiększania funkcjonalności systemu. Powodzenie systemu Google wydaje się być zasługą jego szerokiej dostępności na tańszych od iPada tabletach; to przecież powstanie Androida wiąże się z tak dynamicznym rozwojem tego typu urządzeń. Przystępna cena spowodowała gwałtowny wzrost użytkowników tych mobilnych urządzeń, przyczyniając się do popularyzacji wielu aplikacji i portali społecznościowych na niespotykaną wcześniej skalę.

postaw na Androida

Największy wybór tabletów pracuje pod kontrolą Androida, znajdziemy tu całą gamę urządzeń różniących się znacznie parametrami technicznymi, cenami oraz wielkością wyświetlacza. Pozwala to na wybór urządzenia najlepiej pasującego do konkretnych potrzeb oraz możliwości. Zwolennicy pozostałych systemów posiadają na dzień dzisiejszy sporo mniejszy wybór.

Co polecamy Tobie? W zasadzie masz 3 opcje wyboru, w zależności od zasobności portfela i Twoich oczekiwań względem tabletu:

  1. Jeśli potrzebujesz tablet do pracy i masz odpowiednie środki, zainwestuj w urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Windows 8.
  2. Jeśli nie masz limitu budżetowego i myślisz głównie o rozrywce, kup iPada – najlepiej z matrycą Retina.
  3. Jeśli nie będziesz wiele pracować na tablecie, a Twój budżet jest skromny, bez namysłu postaw na tablet z Androidem we wersji 4.x (czyli 4.0 lub wyższej).