Teoretycznie mamy do wyboru trzy systemy dostępne na tablety: Windows, Android i iOS. W praktyce dla wielu osób wybór ogranicza się do dwu ostatnich. Powodem jest zbyt mała ilość dostępnych aplikacji i gier na Windows, uniemożliwiająca w pełni wykorzystanie urządzenia z tym systemem. Androida spotkamy na niezliczonej ilości tabletów różnych producentów i o różnorakich parametrach technicznych, w szerokim zakresie cenowym. Apple swój system udostępnia jedynie na iPada, będącego doskonałej jakości urządzeniem, za to w wygórowanej cenie. Zapewne pozycja Windows z czasem będzie się poprawiała.

Android jest najdynamiczniej rozwijającym się oprogramowaniem, dzięki obecności na dużej ilości tabletów, od najtańszych po high-end-owe modele. Przyczynia się to do lawinowo zwiększającej się liczby użytkowników tego systemu, co z kolei powoduje duże zainteresowanie developerów oprogramowania (czyli twórców aplikacji, programów). Tablety z Androidem zapewniają dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji, a liczba ta stale rośnie, zapewniając odbiorcom użyteczność i rozrywkę. Kupując nowy i niedrogi tablet, jedynym wyborem jest urządzenie z Androidem na pokładzie. Za ok 600 zł możemy cieszyć się całkiem przyzwoitymi parametrami i jakością wykonania, jak chociażby aluminiową obudową. Jest to z pewnością powodem rosnącej popularności systemu wśród użytkowników tabletów i innych urządzeń mobilnych. Licencja open source zapewnia nieograniczoną ilość oprogramowania dla systemu dostępną w Sklepie Google Play oraz na stronach programistów.

Co jakiś czas pojawiają się urządzenia sygnowane znakiem Google o wspólnej nazwie Nexus, są to tablety i smartfony różnych producentów, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami i długim wsparciem technicznym w postaci aktualizacji systemu. Z założenia mają to być urządzenia o niezwykle korzystnym stosunku jakości do ceny, parametry techniczne posiadają faktycznie bardzo dobre, co do ceny to już kwestia subiektywnego odbioru.

Produkty Apple to zawsze techniczne nowinki i wysoka jakość użytych materiałów. iOS zapewnia dostęp do podobnej ilości aplikacji, jak Android, które w większości wypuszczane są jednocześnie na obydwa systemy. Mniejsza popularność iPada w stosunku do tabletów z Androidem, to przede wszystkim niebagatelna różnica w cenie urządzeń z tymi systemami. Nie brak jednak entuzjastów iOS-a, widzących w konkurencji wiele niedoróbek i braków.
Podstawowym kryterium wyboru systemu w tablecie to jego stabilność działania oraz dostępność jak największej liczby aplikacji. Zarówno Android, jak iOS spełniają te wymagania, plusem Androida jest niewątpliwie możliwość wyboru z szerokiej gamy urządzeń. Bez potrzeby wydawania dużych sum możemy cieszyć się walorami tabletu. Urządzenia ze średniej półki stanowią najlepiej sprzedającą się grupę, co świadczy o zapotrzebowaniu rynku na takie właśnie rozwiązania.

Nie bez znaczenia jest również wielkość tabletu. Zwolennicy mniejszych, 7-calowych urządzeń znajdą w ofercie tylko takie z Androidem. Z uwagi na wygodę korzystania i łatwość przenoszenia, dzięki niewielkim gabarytom, są to bardzo popularne tablety wśród użytkowników. Miłośnicy iOS-a chcący korzystać z poręcznego urządzenia otrzymali niedawno do dyspozycji iPada mini (przekątna 7,9 cala).

Wybór systemu jest ściśle powiązany z innymi parametrami tabletów i trudno rozważać go w oderwaniu od nich. Bierzemy pod uwagę wielkość urządzenia, jaka jest dla nas optymalna, dostępność aplikacji, cenę oraz parametry techniczne. Powszechność oraz szybki rozwój Androida, jak również szeroki wybór urządzeń, w tym także tabletów, z nim na pokładzie, plasuje go na pozycji lidera.