W przypadku niektórych parametrów tabletu sytuacja jest jasna – im wyższa cyfra w specyfikacji technicznej, tym lepiej dla użytkownika. Przykładem może być rozdzielczość lub ilość stałej pamięci. Jednej i drugiej nigdy za wiele. Nieco inaczej wygląda kwestia wyboru proporcji ekranu. Tutaj zasadniczo mamy do czynienia z dwoma opcjami. Pierwsza z nich to „kwadraciaki”, czyli tablety o proporcjach wyświetlacza 4:3. Druga możliwości to „panorama”, a więc tablety o bardziej podłużnych ekranach, czyli proporcjach 16:10.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że któryś z dwóch kształtów ekranu jest lepszy. To, jak wygodna będzie obsługa tabletu zależy przede wszystkim od sposobu wykorzystania urządzenia. Jesteś przede wszystkim czytelnikiem, graczem czy kinomaniakiem? Od odpowiedzi na to pytanie powinieneś w dużej mierze uzależnić wybór tabletu.

Tablet dla czytelnika

Najczęściej powtarzana opinia głosi, że najlepsze proporcje ekranu podczas czytania e-booków czy przeglądania stron WWW to proporcje „kwadratowe”, a więc 4:3. Zwolennicy tej tezy podkreślają, że dzięki dłuższej pionowej krawędzi ekranu jesteśmy w stanie zobaczyć większą ilość tekstów naraz. Z drugiej strony jednak trzeba przyznać, że proporcje 16:10 są bliższe chociażby kartce A4. Wystarczy przecież obrócić tablet by uzyskać taki kształt. Czy więc czytanie na „panoramie” nie jest przypadkiem wygodniejsze? Niekoniecznie – z dwóch powodów.

Pierwszy z nich jest taki, że wprawdzie faktycznie podłużne proporcje są bliższe kartce papieru, co może być pomocne podczas przeglądania dokumentów. Jednak wiele książek, także w formacie PDF, wcale nie ma podłużnego formatu i tekst znajduje się właśnie na kartkach o zbliżonej długości boków. W związku z tym czytanie takich plików na ekranie o proporcjach 4:3 jest wygodniejsze.
Drugi powód wiąże się z naszą ostrością widzenia. Nawet jeśli zmieścimy na ekranie 16:10 całą kartkę papieru A4, nie oznacza to jeszcze, że damy radę przeczytać znajdujący się na niej tekst. Strona musiałaby być zapisana dość dużą czcionką, abyśmy mogli czytać bez powiększania widoku. To samo dotyczy stron WWW. Natomiast podczas powiększenia „zgubimy” dużą ilość tekstów i czeka nas spora dawka przewijania w dół w orientacji poziomej albo „jeżdżenia” na boki w orientacji pionowej. Na kwadratowych proporcjach łatwiej dopasować widok tak, aby tekst był wystarczająco duży, a jednocześnie spora jego porcja mieściła się na ekranie.
Poza tym tzw. ostre widzenie jest efektywniejsze na bardziej kwadratowej powierzchni. W przypadku podłużnego ekranu musimy się mocniej wysilić, aby skupić wzrok na różnych jego częściach.

Ekran kinomaniaka

Największą wadą wyświetlaczy o proporcjach 4:3 jest to, że podczas oglądania filmu jesteśmy skazani na ciągłe obserwowanie czarnych pasów nad i pod ekranem. Paski pojawiają się, gdyż proporcje większości obrazów filmowych nie pasują do proporcji wyświetlacza, więc na górze i dole pozostaje „wolne” miejsce. Proporcje 16:10 są też typowe dla telewizorów HD (są podobne, bo w telewizorach mamy raczej 16:9), co mówi wiele o filmowym zastosowaniu takiego stosunku długości boków.

matryca tabletu 9,7 a 10,1 cala - różnice

Proporcja dla gracza

Z wizualnego punktu widzenia proporcje 16:10 są też lepsze dla maniaków gier komputerowych. Ekran o takich długościach lepiej komponuje się z polem widzenia ludzkich oczu, co pozwala na bezwysiłkowe śledzenie tego, co dzieje się na wyświetlaczu.
Wizualna zaleta jednak nie zawsze idzie w parze z plusami użytkowymi. Jeśli interfejs gry wymaga, by często dotykać środkowej części ekranu podczas gry kciukami, dla wielu osób będzie to trudne lub nawet niewykonalne – bez odrywania dłoni od tabletu. Łatwiej jest sięgnąć kciukiem środka ekranu na tablecie o proporcjach 4:3.

Kwestia gustu

Na koniec warto podkreślić, że żadnego z przytoczonych tu argumentów nie warto traktować jako wyroczni. Są to jedynie wskazówki, które mogą pomóc w wyborze najodpowiedniejszego urządzenia. Komfort użytkowania tabletu o takich czy innych proporcjach to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji i przyzwyczajenia. Dlatego też, o ile masz taką możliwość, przetestuj wcześniej oba typy ekranów na tabletach znajomych lub przynajmniej „pobaw się” wystawowymi egzemplarzami w sklepie lub hipermarkecie.