Wybierając tablet, większość konsumentów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na długość przekątnej ekranu. Najczęściej mamy do wyboru tablety 7-calowe i 10-calowe, przy czym jedna „dziesiątka” drugiej nierówna, bo kolejne modele różnią się od siebie pod tym względem niemal o pół cala (np. 9,7” i 10,1” uchodzą za tablety 10-cio calowe – zobacz artykuł o matrycach tabletów). Wielkość w calach informuje nas o długości przekątnej, pamiętajmy jednak, że taką samą długość przekątnej może mieć kwadrat, jak i prostokąt. A przekładając te figury na świat tabletów – ekran o proporcjach 4:3 oraz taki, którego proporcje wynoszą 16:9 lub 16:10. Ten pierwszy jest właśnie bardziej kwadratowy, a drugi – prostokątny. Podejmując zakupową decyzję warto poświęcić kwestii proporcji ekranu nieco uwagi, gdyż kształt wyświetlacza ma wpływ na to, jak wygodnie będzie nam się pracowało z urządzeniem.

Filmy czy strony www?

Podstawową różnicą pomiędzy ekranami o odmiennych proporcjach jest ich dostosowanie do innego typu aktywności użytkownika. Większość czasu spędzonego z tabletem masz zamiar spędzić na oglądaniu stron WWW i czytaniu e-booków? Czy może interesują Cię przede wszystkim filmy oraz gry? Jeśli pierwsza z tych opcji jest Ci bliższa, powinieneś wybrać ekran o proporcjach 4:3, a jeśli druga – 16:9 lub 16:10. A co się stanie, jeśli wybierzesz odwrotnie? Czy na „kwadratowym” ekranie nie można obejrzeć filmu, a na „szerokim” poczytać e-booków?
Oczywiście aż tak źle nie jest, chociaż możemy napotkać na drobne niedogodności. Jeśli posiadasz iPada o proporcjach wyświetlacza 4:3 i postanowisz włączyć film, plik uruchomi się bez problemu, a jedynym mankamentem będą czarne paski na górze i dole ekranu – takie same jak w przypadku oglądania obrazu panoramicznego na starszych telewizorach. Natomiast przykładowy Acer Iconia Tab A510, o proporcjach 16:10 wyświetli film bez zbędnych pasków, ale przeglądanie stron lub czytanie na tablecie będzie mniej komfortowe, gdyż jednorazowo zobaczymy na ekranie mniejszą ilość tekstu – tutaj lepiej się sprawdzi np. tablet Kiano Core 9,7 Quad.

Jak ważne są proporcje?

Niektóre marki stawiają jedynie na ściśle określone proporcje ekranu. Przykładem jest Apple, które konsekwentnie stosuje „kwadratową” proporcję w kolejnych iPadach. Jeśli należymy do wiernego grona fanów Apple, nie ma sensu zastanawiać się nad wyborem proporcji, bo i tak skończymy z ekranem o stosunku długości krawędzi 4:3.
Poza tym, żaden producent nie oferuje tabletów, które miałyby identyczną specyfikację i różniły się tylko proporcjami. Użytkownik może wybrać najwyżej ilość pamięci stałej, albo kolor urządzenia. Proporcje są przypisane na stałe do każdego modelu. Jaki z tego wniosek? Taki, że jeśli kluczowe znaczenie ma dla nas np. moc obliczeniowa tabletu lub rozdzielczość aparatu, nie ma sensu zaprzątać sobie głowy proporcjami. No chyba że znajdziemy dwa modele, które posiadają wybrane przez nas cechy, a różni je tylko stosunek długości krawędzi ekranu.

Tablet Kiano Core 9,7 Quad o proporcjach matrycy 4:3

Proporcja ma wpływ na komfort użytkowania, ale nie warto traktować jej priorytetowo jeśli chodzi o specyfikację wyświetlacza. Zdecydowanie większe znaczenie ma rozdzielczość, czy wielkość wyświetlacza. Dużym błędem byłoby wybranie tabletu o pożądanych proporcjach, kosztem znacznie niższej rozdzielczości ekranu. Proporcje mogą być kluczowym zagadnieniem jedynie dla projektantów lub grafików, którzy powinni dostosować tablet do innych wyświetlaczy, na których pracują.
Poza tym stosunek krawędzi ekranu ma znaczenie, gdy kupujemy pokrowiec do tabletu. Szukanie etui w oparciu jedynie o długość przekątnej może skończyć się tym, że produkty nie będą do siebie pasowały rozmiarami i nie damy rady „wepchnąć” tabletu do środka.

Jak sprawdzić proporcje?

Aby dowiedzieć się, jakie proporcje ma dany tablet, najlepiej po prostu zajrzeć do specyfikacji technicznej. Niestety nie zawsze znajduje się tam informacja wyrażona wprost. Może się jednak zdarzyć, że będzie mowa o ekranie panoramicznym, szerokim lub „wide”. Oznacza to, ekran ma proporcje 16:9 lub 16:10. Proporcje możemy odczytać również z rozdzielczości – a ten parametr podany jest w opisie każdego tabletu. Proporcje liczby pikseli możemy obliczyć sami, albo skorzystać z pomocy Wikipedii. Pod hasłem „rozdzielczość ekranu” znajdziemy różne rozdzielczości wraz z odpowiadającymi im proporcjami.