Matryca w tablecie jest jedną z najważniejszych jego części, od niej bowiem zależy jakość obrazu oraz komfort użytkowania. Matryce oporowe odchodzą stopniowo do lamusa i można je spotkać jedynie w najtańszych i starszych wersjach tabletów, obecnie stosowane to matryce pojemnościowe. Charakteryzują się one większą precyzją nawigacji za pomocą dotyku. Są także wykonywane w różnych technologiach, od których zależy jakość uzyskiwanego obrazu.
Tablety z ekranami oporowymi można obsługiwać nie tylko za pomocą palców, ale również rysików, długopisów lub innych przedmiotów, reagują one bowiem na nacisk. Matryca zabezpieczona jest warstwą tworzywa sztucznego o dużej elastyczności, przekazującego punkty dotyku na matrycę. Ekrany wykonane w tej technologii wykazują mniejszą precyzję od pojemnościowych oraz wymagają okresowej kalibracji. Pomimo, iż tworzywo pokrywające matrycę oporową jest odporne na zarysowania, po dłuższym czasie użytkowania pojawiają się na nim rysy. Ekrany rezystancyjne (czyli oporowe) nie obsługują wielodotyku (czyli multi-touch), powszechnie stosowanego w matrycach urządzeń mobilnych, potrzebnego na przykład do nawigacji w czasie gier. Ekrany oporowe są nadal stosowane w wielu nawigacjach samochodowych, z uwagi na niską cenę oraz sposób używania. Po wprowadzeniu celu podróży, nie dokonujemy już raczej zmian i korzystamy z ekranu, jak z wyświetlacza.

Matryce pojemnościowe reagują na ładunek elektryczny pomiędzy palcem i ekranem, można je również obsługiwać za pomocą specjalnych piór oraz odpowiednio wykonanych rękawiczek. Zapewniają dużo większą precyzję w stosunku do ekranów oporowych – wystarczy jedynie muśnięcie, aby ekran zareagował, ponadto charakteryzują się większymi kątami widzenia (np. tablet Kiano Pro 10 Dual). Matryce pojemnościowe zapewniają wygodę i wysoki komfort korzystania z wyposażonego w nie tabletu. Matryca zabezpieczona jest szkłem, które jest jednak podatne na porysowanie, toteż stosuje sie dodatkowe powłoki zabezpieczające. Jedną z najpopularniejszych jest Gorilla Glass, będącą powłoką szklaną wykonaną w specjalnej technologii, zapewniającej niezwykłą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Tablet Kiano Pro 10 Dual z multi-touch

Jakość obrazu zależy od rozdzielczości oraz technologii, w jakiej matryca została wykonana, ma ona również wpływ na zapotrzebowanie ekranu na energię. Ekrany LCD TFT charakteryzują się wąskimi kątami widzenia i nie najlepszym odwzorowaniem kolorów, powodują także duży pobór energii, będąc przyczyną szybkiego rozładowywania się baterii. Są coraz rzadziej spotykane w tabletach, wypierają je matryce IPS oraz z podświetleniem LED. Ekrany LCD wykonywane są także w różnych technologiach, dzięki czemu systematycznie poprawiała się ich jakość. Dobrymi parametrami może pochwalić się ekran Super LCD 2 stosowany w produktach HTC, kąty widzenia są równie szerokie jak w matrycach IPS, doskonale odwzorowane kolory oraz ostry obraz. Ponadto niewielkie zapotrzebowanie na energię sprawia, iż ekran pozytywnie wpływa na jakość urządzenia. Matrycami zapewniającymi najlepszą jakość obrazu są matryce IPS oraz Retina, wykorzystujące podświetlenie LED. Dostępne obecnie na rynku wyposażone w nie tablety oferują najwyższe rozdzielczości oraz szerokie kąty widzenia. Technologia LED jest ponadto energooszczędna, wpływając na żywotność tabletu na jednym ładowaniu baterii.

Technologie wykorzystywane w produkcji matryc do tabletów stale są rozwijane i unowocześniane, zapewniając klientom dostęp do urządzeń charakteryzujących się coraz lepszymi ekranami umożliwiającymi np. oglądanie video w jakości HD.