Microsoft kontroluje Nokię

Kilka dni temu oficjalnie dowiedzieliśmy się, że firma Microsoft przejmuje kontrolę nad Nokią… Ale oczywiście nie całą, tylko segmentem smartfonów i tabletów. Jak to mówią: coś w trawie piszczało – już od dawna. I nikogo – a przynajmniej znawców tematu – taka fuzja nie dziwi.

Niejako przy tej okazji koncern Nokii przypomniał, jakie były początki ery tabletów. A przynajmniej jakie mogły i powinny być. Nie jest to raczej powód do chwały, ale posłuchajmy.

Kilka lat przed iPadem

Pierwszy tablet - Nokia M510Już w 2001 roku Nokia wyprodukowała ponad tysiąc tabletów – był to model Nokia M510 – które mogły stać się oficjalnym debiutem tego urządzenia mobilnego na światowym rynku. Ale się nie stały, choć do końca nie wiadomo, dlaczego Nokia M510 nie dostała „zielonego światła” do wyjścia na rynek.

Dzisiaj “śmieszne“ parametry

Pierwszy, „niedoszły” tablet miał 32 MB pamięci RAM i tyleż pamięci Flash, czyli tej do zapisu danych. Jak na dzisiejsze standardy, to wartości rzeczywiście śmieszne. Urządzenie to działało na systemie operacyjnym ePoc – była to wczesna wersja Symbiana. Dla mniej wtajemniczonych – Symbian był tym systemem, na którym oparły się m.in. pierwsze wydane na rynek smartfony Nokii.

Tablet Nokia M510 posiadał klienta pocztowego, kalendarz oraz przeglądarkę internetową Opera. Ponadto ekran o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Przyciski funkcyjne zostały umieszczone na obudowie tabletu. Tak na pierwszy rzut oka tablet ten wyglądał jak jakaś banalnie prosta konsola do gier.

Olbrzymia waga tabletu

Aż trudno uwierzyć, że omawiany przez nas tablet ważył prawie 1,8 kilograma. Tyle, co dzisiaj niewielki laptop, czy ultrabook. Jak to siema do wagi kilkuset gram dzisiejszych tabletów?

Podobno nie wszystkie egzemplarze tamtego tabletu Nokii poszły na tzw. „przemiał”. Ostało się około 130 urządzeń, które już stały się zabytkami godnymi muzeum.