Kolejny „budżet” pojawi się

Tak to się już ostatnimi czasy dzieje, że nowe marki tabletów (myślę tutaj o budżetowych) pojawiają się jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Ani się człowiek nie obejrzy, a tutaj coś nowego mamy na rynku tabletów.
Tym razem chcieliśmy się przyjrzeć zapowiedzi firmy Gigaset i jej dwóch modeli tabletów, mających wejść niebawem do sprzedaży.

Dwa rozmiary

Gigaset to firma znana do tej pory głównie ze sprzedaży telefonów stacjonarnych, zarówno tych przewodowych, jak i tych bezprzewodowych. Jak wiele firm – oni też „wyczuli potrzebę rynku” (wiele „wyczuwania” tutaj nie potrzeba) i postanowili wejść w chyba najbardziej popularne obecnie urządzenia mobilne, czyli tablety. A zrobią to za pomocą dwóch modeli – jeden 8-, a drugi 10-calowy.

Gigaset QV830 oraz GV1030

Jak się można łatwo domyślić po numerku w nazwie, model QV830 to będzie tablet o przekątnej ekranu 8 cali. Jest to dosyć skromna propozycja jak na obecne warunki, jednak cena 199 euro nie jest zbyt niska. Mamy tutaj do dyspozycji rozdzielczość 1024 na 768 pikseli oraz ekran IPS. Poza tym procesor czterordzeniowy MediaTek 1,2 GHz. To pół roku temu może i brzmiało dumnie, ale teraz 4 rdzenie już nikogo na kolana nie powalają. 1GB pamięci RAM brzmi dobrze i powinno zapewnić przyzwoity komfort pracy tego urządzenia. 8 GB pamięci wewnętrznej to niezbyt dużo, ale producent pewnie bazuje na możliwości wykorzystania zewnętrznych nośników – przede wszystkim karty micro SD.

Propozycja druga, to model QV1030, który ma być i większy, i droższy, no i oczywiście lepszy od swego mniejszego kolegi. Producent wmontował tutaj procesor Nvidia Tegra 4 .Czterordzeniową jednostkę, o częstotliwości taktowania zegara 1,8 GHz każdy rdzeń. Pamięć operacyjna to 2GB, więc całkiem nieźle. Pamięć flash – czyli ta do zapisu danych – też kształtuje się przyzwoicie, bo tak należy określić 16GB. Tutaj producent chwali się też bardzo wydajną baterią 9000 mAh. Co powinno przynajmniej na początku dać około 8-9 godzin pracy na tablecie. Cena za ten tablet wydaje się być dosyć wysoka (369 euro), chociaż przy dobrych parametrach może okazać się do przyjęcia.

Premiery – początek 2014 roku

Gigaset planuje wprowadzić do sprzedaży swoje urządzenia w styczniu przyszłego roku. Najpierw stanie się to oczywiście w Niemczech (siedziba firmy), ale pewnie dosyć szybko też w innych krajach europejskich. W Polsce Gigaset ma swoje przedstawicielstwo, wiec i u nas zapewne szybko się pokaże. Czy odniesie komercyjny / sprzedażowy sukces? Czas pokaże.