Oglądając ze znajomymi film na laptopie, prawdopodobnie nie raz zauważyłeś jeden problem: trudno jest ustawić monitor tak, aby wszyscy oglądający mogli komfortowo śledzić akcję. Jedne osoby będą prosić, aby ekran był trochę niżej, inne wyżej, ktoś obróci urządzenie w prawo, tylko po to, by ktoś inny za moment obrócił laptopa w lewo. Przesuwanie ekranu spowodowane jest tym, że żadna z osób siedzących z boku nie widzi wyraźnie całego obrazu. Kolory przy krawędziach stają się niewyraźne, a czerń zaczyna dziwnie kontrastować. Kłopot z ustawieniem monitora nie dotyczy rzecz jasna tylko laptopów, ale także zewnętrznych monitorów LCD, czy tabletów. Przynajmniej wtedy, gdy nie są one wyposażone w matrycę IPS (In Plane Switching) – bo to właśnie ta technologia rozwiązuje kłopoty z kątem patrzenia.

Jak to działa?

Pracuj na tablecie patrząc pod dowolnym kątemProblem ze słabym kontrastem i przekłamaniem kolorów w wyświetlaczach jest efektem zastosowania w nich tańszej matrycy TN (Twisted Nematic), której kryształy nie są ułożone doskonale równolegle. W konsekwencji przechodzące przez nie światło zostaje nieco rozproszone i obraz nie dociera we właściwej postaci do oczu osób patrzących na ekran z boku czy z ukosa.

W matrycach IPS kryształy są rozłożone równomiernie, a światło nie jest rozpraszane. Dzięki temu na wyświetlacz można patrzeć pod znacznie większym kątem. Niektórzy producenci tabletów wyposażonych w matrycę IPS mówią nawet o kącie 178⁰ (częściej podają 170 stopni). Praca z urządzeniem ustawionym do nas praktycznie bokiem oczywiście nie ma sensu, tak duży kąt oznacza jednak, że problemy z kontrastem i kolorami nie pojawią się podczas patrzenia na ekran pod jakimkolwiek „sensownym” kątem, powiedzmy, 45 czy 30 stopni.

Kiedy może się przydać?

Praca z urządzeniami wyposażonymi w matrycę IPS jest po prostu wygodniejsza. Nie musisz za każdym razem dostosowywać urządzenia do kąta patrzenia lub na odwrót – gimnastykować się, by patrzeć wprost na ekran. Gdy tablet spoczywa płasko na stole, nie ma potrzeby by się nad nim „garbić” lub podtrzymywać urządzenie jedną ręką, bo obraz będzie tak samo czytelny, gdy wygodnie oprzemy się na krześle i będziemy patrzeć na ekran z ukosa.

Zalety ekranu IPS docenisz zwłaszcza w sytuacji, o której wspomnieliśmy na początku – gdy postanowisz obejrzeć film lub poprzeglądać strony internetowe w gronie znajomych. Grupa widzów nie musi tłoczyć się na wprost urządzenia, nie ma też potrzeby manewrowania tabletem. Każdy z oglądających, nawet osoby siedzące z boku, zobaczą obraz tej samej jakości.

Matryca IPS jest również niezbędnym elementem wyposażenia tabletu, który ma służyć jako narzędzie pracy profesjonalnego grafika czy projektanta. W tych zawodach przekłamania obrazu są szczególnie niewskazane.

Kupić tablet z matrycą IPS?

Jeżeli nie bierzesz pod uwagę kosztów (inaczej: jeśli najważniejszym kryterium wyboru nie jest cena) i po prostu chcesz kupić dobry tablet, z pewnością powinieneś wybrać taki, który został wyposażony w technologię IPS. Zresztą zdecydowana większość droższych modeli wykorzystuje to rozwiązanie, a i producenci tabletów z tzw. półki „B” (czyli budżetowych, tanich) coraz częściej stawiają na IPS. Innymi słowy, matryca IPS jest technologią doskonalszą, ale tablet w nią wyposażony kosztuje nieco więcej.

Jeśli natomiast cena odgrywa dla Ciebie dużą rolę, zastanów się, w jaki sposób będziesz najczęściej korzystać z urządzenia. Czy tablet posłuży Ci jedynie do przeglądania stron www i czytania plików tekstowych i słuchania muzyki, czy może urządzenie będzie częstym źródłem rozrywki dla grupy przyjaciół?

Przy okazji warto pamiętać, że wiele tabletów wyposażonych jest w gniazdo HDMI. Oznacza to, że urządzenie może być podłączone do zewnętrznego monitora lub telewizora i w wielu wypadkach rozwiązanie takie okaże się wygodniejsze od ekranu tabletu, nawet wyposażonego w technologię IPS. Jeśli posiadasz już telewizor lub monitor wyposażony w złącze HDMI, koniecznie wypróbuj podłączenie tabletu do telewizora.

Podsumowując: jeśli jesteś na kupnie tabletu, radzimy, abyś zdecydował się TYLKO na taki model, który posiada matrycę wykonaną w technologii IPS.