Obecnie na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje ekranów w tabletach:

  • oporowy (rezystancyjny, czy też rezystywny)
  • pojemnościowy (z technologią Multi-Touch)

Z jakim ekranem tablet wybrać?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przedstawmy zalety i wady obydwu technologii.

Ekran oporowy (rezystywny) stosowany jest coraz rzadziej w tabletach, a każdy zakupiony jeszcze z tą technologią tablet będzie na pewno sporo tańszy. Pisanie na ekranie oporowym wymaga rysika bądź też czegokolwiek innego (szpiczastego przedmiotu, np. ołówka). Niektórzy używają również klawiatury zewnętrznej. Palcem czasami ciężko jest utrafić w dany punkt (literę, cyfrę, przycisk), szczególnie, jeżeli punkcik jest mały, a palce obsługujące go – duże.
Ekran oporowy zbudowany jest z dwóch warstw. Patrząc od dołu, pierwsza warstwa jest szklana, a druga warstwa (wierzchnia, ta po której piszemy) jest wykonana z giętkiego plastiku. W związku z tym, ekran ugina się pod naciskiem palca, czy też rysika.

Technologia ekranu oporowego w zasadzie do minimum ogranicza zabawę grami. Stanowi też pewien dyskomfort, jeśli chodzi o przeglądanie stron internetowych.

Choć producenci podają, iż ekran oporowy ma być odporny na zarysowania, to jednak sporo użytkowników tego typu urządzeń skarżyło się, iż zdarzały im się na tabletach ślady zostawione przez rysik. Jak więc widać, informacja o nienaruszalności tego typu ekranu jest również przesadzona.

Ekran oporowy ma również zalety. Do nich należy zaliczyć możliwość pracy w niskich temperaturach (nawet minus 20 stopni C), na co nie pozwoli ekran pojemnościowy (zmrozi nam palce jedynie). Obsługa ekranu oporowego rysikiem zapewni większą precyzję. Ekran rezystancyjny można również obsługiwać w rękawiczkach, w zimie.

Generalnie rzecz biorąc, ekran rezystywny lepiej będzie się sprawdzał w urządzeniach o mniejszej przekątnej (wielkości wyświetlacza), gdzie potrzebna jest większa precyzja. Ale zakładając, że kupimy tablet 10- lub co najmniej 7-calowy, nie ma to tutaj akurat znaczenia.

Ekran pojemnościowy jest wykonany z dwóch warstw szklanych, także tej, której dotykamy, którą sterujemy. Powierzchnia nie ugina się pod naciskiem palca (jak to szkło). Ten typ ekranu jest wyposażony w tak zwany Multi-Touch, czyli wielodotyk. A więc można sterować jednocześnie dwoma palcami, a nawet teoretycznie całymi dłońmi (do 10 punktów dotykowych obecnie). Mamy możliwość powiększania, czy też zmniejszania obrazu, poprzez „rozsuwanie” i „ściąganie” palcami po ekranie. W taki ekran wyposażony jest na przykład tablet Kiano Pro 10 Dual. Warto pomyśleć o ochronie ekranu (i całego tabletu) za pomocą pokrowca.

Kolejną zaletą jest bardzo sprawne zarządzanie dostępnymi opcjami z poziomu ekranu.

Jeśli chodzi o gry, to także się nie zawiedziemy. Technologia Multi-Touch zapewni duży komfort w sterowaniu różnego rodzaju grami. Przeglądanie zasobów Internetu będzie raczej bezproblemowe przy ekranie pojemnościowym.

Pewną wadą „pojemnościówki” może być dla niektórych to, iż na szklanym ekranie odbijają się palce, więc często trzeba czyścić, przecierać, a nawet myć ekran.

Jeżeli ktoś zamierza używać tablet w ekstremalnych temperaturach, szczególnie ujemnych, to będzie miał spory problem – ekran nie zareaguje na dotyk w rękawiczce (chyba, że specjalnej, z jonem srebra).

Reasumując wady i zalety wymienionych technologii, na pewno zdecydowanie bardziej godnym polecenia jest ekran pojemnościowy. Tym bardziej, że ceny tabletów tak spadły, że nie ma już wielkiej różnicy między jednym a drugim. A ponadto dzisiaj już ciężko jest utrafić na tablet z ekranem oporowym. Ekran pojemnościowy o wiele lepiej spełnia funkcje, do których został powołany tablet, a więc do rozrywki, zabawy, gier, czy też przeglądania Internetu. Wybór, co do rodzaju ekranu, nie powinien być sprawą trudną.