Nowoczesne telefony komórkowe spełniają coraz więcej zadań. Dzisiejsze urządzenia służą nie tylko do dzwonienia i wymiany wiadomości tekstowych. Swoją funkcjonalnością dorównują one nawet nowoczesnym komputerom. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu ludzie mają dostęp do wielu funkcjonalności komputera w miejscach, w których nie posiadają dostępu do takiego sprzętu. Z tej wygodnej możliwości korzystają często ludzie pracujący przy komputerach z dostępem do internetu, studenci, którzy na przykład chcą się uczyć podczas długiej podróży autobusem albo pociągiem oraz zwykli ludzie, którzy potrzebują dostępu do takiego funkcjonalnego urządzenia oraz internetu.

Smartfon jako router wi-fiRozwój mobilnych technologii sprawił, że nowoczesne smartfony posiadają coraz więcej ciekawych funkcji. Jedną z nich jest działanie telefonu w trybie routera. Dzięki temu można w dowolnym miejscu stworzyć własną sieć Wi-Fi i korzystać z internetu na innych urządzeniach przenośnych. Praktycznie każdy dostępny na rynku smartfon obsługuje funkcję routera, czyli udostępniania połączeń internetowych. Dzięki odpowiedniej konfiguracji telefon zmieni się w przenośny punkt dostępu (operacja ta nazywa się tethering). Wielu właścicieli takich telefonów nie jest nawet świadomych tego, że ich sprzęt posiada taką funkcjonalność. Dzięki działaniu jako router Wi-Fi, smartphone może udostępniać innym urządzeniom sieć 3G. Do takiego routera podłączyć można laptop, tablet, odtwarzacz muzyki oraz inne urządzenie korzystające z połączeń sieci Wi-Fi.

W przypadku smartfonu wyposażonego w system Android, należy wybrać Ustawienia, a następnie przejść do ustawień sieci bezprzewodowej. Zazwyczaj dostępne są one w ramach opcji Komunikacja. Drugim krokiem jest wybranie opcji Udostępniania Internetu i wybór opcji Router Wi-Fi. Dzięki tej czynności smartfon działa w trybie routera. Należy jednak pomyśleć o zabezpieczeniu sieci, aby nie korzystały z niej niepowołane osoby. Po wybraniu opcji Ustawień routera Wi-Fi należy wybrać opcję Konfiguracji routera Wi-Fi. W zabezpieczeniach należy wybrać opcję WPA2 PSK. W polu hasło należy podać hasło zawierające 8 znaków. Po wszystkim wystarczy zapisać ustawienia. Router jest gotowy do pracy. Wystarczy tylko wyszukać punkt dostępu o nazwie AndroidAP i podać ustalone przez siebie hasło podczas łączenia się z siecią.

Posiadacze smartfonów z systemem iOS również mogą skonfigurować swoje urządzenia w trybie udostępniania sieci. Nowe modele (od iPhone 4) obsługują łącze Wi-Fi i Bluetooth, a starsze tylko Bluetooth. Aby skonfigurować tryb routera w tym systemie, należy wykonać kilka czynności. Po pierwsze należy wybrać ikonę ustawień, a następnie należy aktywować opcję Hotspot osobisty. Po wykonaniu tej czynności, telefon będzie widoczny jako punkt dostępu. System iOS nie korzysta z zabezpieczenia hasłem. Przy próbie połączenia urządzenia z siecią udostępnioną przez iPhone (na liście dostępnych sieci będzie widniał on, jako sieć o nazwie iPhone), na ekranie telefonu pojawi się informacja mówiąca o próbie nawiązania połączenia. Wybierając przycisk Pozwól zgadzamy się na połączenie. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed połączeniami osób nieupoważnionych i można nie wyrazić na nie zgody.

Konfiguracja trybu routera w smartfonach jest bardzo łatwa, niezależnie od systemu zainstalowanego w danym urządzeniu. Jest to funkcjonalność niezwykle przydatna. Dzięki niej nie są potrzebne żadne modemy, nieporęczne routery stacjonarne lub przenośne i inne urządzenia. Funkcja ta pozwala na łączenie urządzeń bezprzewodowych z siecią w dowolnym miejscu, w którym telefon ma dostęp do sieci 3G.