Wybór tabletu dla ucznia powinien być kompromisem pomiędzy funkcjonalnością, jakością i ceną. Z jednej strony, musi zapewnić dostęp do internetu, co wydaje się kluczowym wymogiem dla korzystania w szkole. Z drugiej, powinien być raczej urządzeniem budżetowym, z uwagi na warunki, w jakich będzie eksploatowany.

Dostęp do internetu to jednocześnie dostęp do informacji, które często będą wykorzystywane w nauce. Tablety umożliwiające korzystanie z internetu poza zasięgiem Wi-Fi muszą posiadać modem 3G. Czy lepiej korzystać z zewnętrznego, czy raczej wybrać urządzenie z wbudowanym modemem 3G? Wygodniejsze jest korzystanie z tabletu wyposażonego fabrycznie w modem, dzięki czemu nie musimy nic dodatkowo podłączać. Ponadto do wolnego portu USB (w wersji micro, mini lub pełnowymiarowego USB) możemy podpiąć fizyczną klawiaturę, ułatwiającą robienie notatek.

Do zabezpieczenia tabletu przed porysowaniem i uszkodzeniem należy wykorzystać etui lub futerał. W szkole zapewne przyda się wspomniana wcześniej klawiatura – dostępne są etui w nią wyposażone, będące bardzo przydatnym akcesorium.

Aby zapewnić sobie możliwość szybkiego udostępniania plików, warto wybrać tablet z Bluetooth, ułatwiając możliwość wymiany potrzebnych dokumentów pomiędzy urządzeniami (Bluetooth przyda się także do podłaczenia zewnętrznych urządzeń, jak np. mysz BT).

Z uwagi na częste przenoszenie tabletu, praktyczniejszym będą urządzenia o przekątnej 7 lub 8 cali, jako bardziej poręczne.

Istotnymi parametrami jest również procesor i ilość pamięci RAM. W celu zapewnienia płynnego działania, dobrze było by wybrać urządzenie z dwurdzeniowym procesorem i minimum 1GB RAM-u. Pojemność wewnętrzna jest kwestią drugorzędną, tym bardziej, że można ją rozszerzyć stosując karty micro SD.

Wbrew pozorom, nie musimy wydawać fortuny na tablet z przedstawionymi parametrami. Nie będzie to co prawda iPad ani Samsung, ale z pewnością znajdziemy urządzenie doskonale nadające się do szkoły, a przy okazji dostarczające również mnóstwo zabawy i rozrywki. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na modele, które w promocji wyposażone zostają w modem 3G, a chcąc zapewnić darmowy dostęp do internetu, należy wybrać modemy zgodne z kartami SIM Aero2.

Jaki tablet dla ucznia?

Tablet do szkoły dla uczniaCo do konkretnych urządzeń, ciekawą propozycją jest tablet Lenovo Idea Pad A2107A (zobacz mini-recenzję innego tabletu – LENOVO Idea Tab A2109A), wyposażony co prawda w jednordzeniowy procesor, ale za to o architekturze zapewniającej sprawne i płynne działanie. 1GB RAM-u i Android 4.0 gwarantują stabilną pracę urządzenia. Do dyspozycji użytkownik otrzymuje 4GB pamięci flash, z możliwością jej rozszerzenia. Tablet posiada modem 3G, i to zgodny z Aero2, zapewniając darmowy dostęp do sieci.

Kolejnym tabletem wartym polecenia jest Goclever Tab M723G, tani tablet z bogatym wnętrzem. Wyposażony w dwurdzeniowy procesor, 1GB RAM-u i Android 4.1, jest niezwykle wydajnym urządzeniem, zapewniającym szybką i płynną pracę. 8GB pamięci pozwala na zainstalowanie wielu aplikacji oraz zapisanie dużej ilości dokumentów. Modem 3G wspierający Aero2 umożliwi korzystanie z bezpłatnego internetu.

Nieco droższym modelem jest NavRoad Nexo 3G, posiada jednak solidną aluminiową obudowę, wysokiej rozdzielczości ekran i matrycę IPS, zapewniającą bardzo dobrej jakości obraz. Wydajny dwurdzeniowy procesor wspomagany 1GB RAM-u napędzają Android 4.1, dzięki czemu urządzenie działa szybko i nie wiesza się podczas korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. 16GB pojemności wewnętrznej zmieści pokaźną ilość aplikacji, gier i plików multimedialnych.

Dzięki dużej różnorodności tabletów z zainstalowanym Androidem, możemy wyposażyć ucznia w przydatne i funkcjonalne urządzenie do szkoły i zabawy już za ok. 500-600 zł. Będzie to tablet z najnowszym Androidem, nawet modemem 3G i modułem Bluetooth, zapewniający stały dostęp do zasobów globalnej sieci oraz możliwość wymiany plików z innymi urządzeniami.