Rosnąca popularność tabletów bardzo pozytywnie wpłynęła na rynek różnych urządzeń dodatkowych oraz akcesoriów, które można podłączać do tabletów. Urządzenia te również charakteryzują się małymi rozmiarami, a ich podłączenie do tabletu znacznie zwiększy funkcjonalność tego sprzętu. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi chętnie kupuje różne dodatki, zwłaszcza że ich ceny nie są wygórowane.

Tablety posiadają specjalne wejścia w swojej obudowie, pod które można podłączyć różne urządzenia dodatkowe. Problemem jest fakt, że w tabletach znaleźć można wejścia typu mini/micro (USB i/lub HDMI), a akcesoria dodatkowe (które produkowane są głównie z myślą o komputerach) posiadają wejścia standardowe. Na szczęście producenci sprzętu elektronicznego pomyśleli również o tym problemie i rozwiązali go poprzez produkcję kabli przejściowych. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów przejściówek do tabletów. Warto się nimi zainteresować, ponieważ są to z pozoru zwykłe kable, które jednak znacznie zwiększają funkcjonalność tabletu.

Pierwszymi rodzajami kabli przejściowych są przejściówki USB. USB to jedno z najpopularniejszych wejść, za pomocą którego można podłączać do komputera (lub właśnie tabletu) wiele urządzeń dodatkowych wyposażonych w końcówki USB (są to różnego rodzaju myszki, klawiatury, aparaty fotograficzne, drukarki, kontrolery gier i wiele innych urządzeń). Przejściówki takie konwertują wejście mini/micro USB do zwykłego (dużego, standardowego) USB. Wystarczy podłączyć ich mniejszą końcówkę do tabletu, a pod większą końcówkę należy podłączyć wybrane urządzenie. Oczywiście przed zakupem kabla należy określić rodzaj wejścia USB znajdującego się w tablecie. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji. Korzystny jest również fakt, że wielu producentów tabletów umieszcza takie przejściówki w zestawie, więc nie trzeba ich kupować. Ciekawostką jest jedno z oferowanych urządzeń USB, jakim jest Hub USB. Działa on podobnie jak przedłużacz. Po podłączeniu go do przejściówki można cieszyć się kilkoma wejściami USB w tablecie. Umożliwia to jednoczesne korzystanie z kilku różnych urządzeń wyposażonych w wejścia USB. Ale uwaga: nie wszystkie tablety obsługują tzw. pasywne huby (bez własnego zasilania). Być może Twój tablet będzie potrzebował rozdzielacza (huba) aktywnego, czyli z własnym, odrębnym zasilaniem.

Zobacz przykładowe przejściówki USB do tabletów dostępne w Tabletoid.pl:

Tablet jest urządzeniem, które można również podłączyć do projektora lub telewizora. Obraz i dźwięk przekazywany jest za pomocą kabla HDMI. W wejścia tego typu wyposażona jest większość nowych telewizorów i projektorów. Problem w tym, że w tablecie, tak samo jak w przypadku wejść USB, istnieją wejścia micro/mini HDMI. Rozwiązanie jest również takie samo. Wystarczy dokupić adapter lub kabel przejściowy i jego małą końcówkę podłączyć do tabletu, a dużą do telewizora lub projektora, aby cieszyć się obrazem i dźwiękiem z tabletu na dużym ekranie. Niewielu producentów dołącza takie kable do zestawu, ale można je łatwo i tanio kupić w internecie i wielu sklepach komputerowych.

Zobacz kilka przejściówek HDMI dostępnych w naszym sklepie: