Wielu producentów wprowadza na polski i zagraniczny rynek bardzo wysokiej jakości urządzenia, które nie tylko charakteryzują się bardzo dobrą funkcjonalnością i wydajnością, jednak są to urządzenia stosunkowo awaryjne. Oczywiście trzeba zapamiętać, że nawet najlepszy sprzęt jest tylko przedmiotem, który prędzej czy później może dosięgnąć jakaś mniejsza usterka albo poważna awaria. Na szczęście większość awarii to sprawy błahe, których rozwiązania są bardzo banalne. Jednym z przykładów może być problem z tabletem, który nie chce się włączyć. W sieci, na forach i portalach o tematyce urządzeń elektronicznych można znaleźć pytania zdesperowanych użytkowników na temat tabletów, które nie chcą się włączyć. Okazuje się, że przyczyna tego problemu może być błaha, a rozwiązanie również często jest bardzo proste.

Awaria tabletuW przypadku awarii tabletu polegającej na tym, że urządzenie nie chce się włączyć, określenie przyczyny takiego stanu jest już połową sukcesu. Najczęstszą przyczyną jest po prostu nienaładowana bateria. Jeśli więc tablet nie chce się włączyć, to w pierwszej kolejności należy podłączyć akumulator do zasilania i sprawdzić, czy urządzenie uruchomi się na naładowanej baterii lub korzystając z zasilania zewnętrznego. W większości wypadków naładowanie rozwiązuje problem.

Proces włączania tabletu zależy od jego modelu i producenta. Wielu ludzi nie może włączyć tabletu, ponieważ za krótko trzymają wciśnięty przycisk odpowiedzialny za uruchomienie sprzętu. Warto więc trzymać przez chwilę wciśnięty przycisk włączania (minimum 3 sekundy, a lepiej 5 sekund) zanim stwierdzimy jakąś poważniejszą awarię.

Jeżeli tablet włącza się przy naładowanej baterii, ale nie uruchamia się korzystając wyłącznie z zasilania zewnętrznego, to problem tkwi w owym zasilaniu zewnętrznym (brak prądu) lub w kablu. Być może kabel zasilający jest pęknięty albo uszkodzony w jakiś inny sposób. Rozwiązanie polega na wymianie tego kabla. Na szczęście jest on dostępny w wielu sklepach oraz w internecie i kosztuje on naprawdę niewiele. Czasami tablet nie włącza się pomimo posiadania nowego, sprawnego kabla. W takim wypadku należy sprawdzić, czy jest on dobrze podłączony do tabletu oraz gniazda sieciowego.

Kolejną przyczyną może być niewłaściwe wyłączenie tabletu (nagłe odłączenie źródła zasilania itp.). W takim wypadku może zostać zatrzymany kontroler zasilania i konieczny będzie restart tabletu. Procedura restartu może się różnić w zależności od modelu, ale w większości przypadków polega ona na wciśnięciu przycisku zasilania przez około 10 sekund, a następnie na ponownym uruchomieniu sprzętu w standardowy sposób.

Jak widać, istnieje wiele błahych problemów, przez które tablet może się nie włączyć. Jeżeli więc sprzęt nie chce się uruchomić, to nie należy panikować, tylko trzeba sprawdzić to, co zostało opisane powyżej. Dopiero po upewnieniu się, że żadna błahostka nie jest przyczyną awarii, można skonsultować się z serwisem w celu naprawy urządzenia.