Wykorzystywane w tabletach systemy operacyjne opierają się na dostępie do internetu, jest on w zasadzie niezbędny do funkcjonowania sprzętu. Za pośrednictwem sieci pobieramy aplikacje, korzystamy z komunikatorów, pogodynek, zapoznajemy się z informacjami oraz utrzymujemy kontakt ze znajomymi za pośrednictwem portali społecznościowych.

Nie wszystkie tablety wyposażone zostały w modemy 3G, chcąc zatem mieć łączność również poza zasięgiem Wi-Fi, należy dokupić odpowiedni modem. Podłącza się go za pośrednictwem portu USB (najczęściej w formacie microUSB, choć czasami także miniUSB i sporadycznie w niektórych tabletach dużego portu USB), instaluje i gotowe, mamy dostęp do sieci w zasięgu oferowanym przez operatora. Nie zawsze jednak tak to wygląda, nie wszystkie modemy współpracują z każdym tabletem. Toteż przed zakupem należy to dokładnie sprawdzić, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Tablet dla każdegoZewnętrzny modem to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu podłączymy nie tylko tablet, ale również laptop, w zależności od tego, co nam będzie w danej chwili potrzebne. Poza modemami możemy również wykorzystać kieszonkowe routery 3G Wi-Fi, dzięki którym możemy rozprowadzić jednocześnie sygnał internetu na kilka urządzeń mobilnych. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie łączności Wi-Fi z tabletem, nie ma więc problemu z niezgodnością, która może wystąpić przy modemie. Ponadto wolne zostaje złącze micro USB, które możemy dowolnie wykorzystać.

Na rynku dostępnych jest wiele modemów, których ceny zaczynają się od 70, a kończą na kilkuset złotych. Różnią się przede wszystkim obsługiwanymi protokołami transmisji danych oraz prędkością transferu. Warto również zadbać, aby wybór padł na model zgodny z Aero2, dzięki czemu przez jakiś czas będziemy mogli korzystać z zupełnie darmowego dostępu do sieci.

Najtańsze modemy obsługują GSM/UMTS, droższe również HSDPA, HSUPA oraz LTE. Tak więc wybór właściwego modemu powinien poprzedzony zostać analizą, gdzie najczęściej będziemy z niego korzystać i jakie parametry w związku z tym potrzebujemy. Równie zróżnicowane są kieszonkowe routery, oferując różne parametry w różnych cenach, dzięki czemu nie musimy kupować drogich urządzeń, których możliwości nie będziemy w stanie wykorzystać.

Poza modemami, do korzystania z internetu na tablecie, możemy również wykorzystać smartfon, jako punkt dostępowy. Jest to rozwiązanie obarczone dużą wadą w postaci szybkiego rozładowywania się baterii w telefonie, jednakże możliwe do zastosowania w razie potrzeby. Łączność z siecią uzyskuje się wówczas za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Dostęp do internetu możemy również uzyskać z innego tabletu wyposażonego w modem 3G, zasada jest identyczna jak przy udostępnieniu połączenia przez smartfon.

Aby zapewnić sobie korzystanie z Aero2 należy wykorzystać modem kategorii 10 obsługujący transmisję danych w technologii HSPA + 900 MHz lub kategorii 3 TD-LTE 2500 MHz. Zgodne urządzenia według operatora to: Huawei E182E, E367, E398, E 173u-2, Sierra Wireless Aicard USB 307 (HSPAe) oraz ZTE MF 668. Najwięcej zgodnych modeli oferuje Huawei, który jest chyba najbardziej znanym producentem modemów. Są to modemy oferowane w cenie (zależnie od modelu) od 120 do 420 zł. Do tańszych modemów można zaliczyć Manta MM340, Media Tech MT 4210, Lark FreeNet 1.0 3G, Huawei E3131, E3131s-2 oferowane w cenie poniżej 100 zł, najtańszy za 72zł. W przedziale od 100 do 200zł można kupić modemy Media Tech MT4211, ZTE MF-190, GoClever GCM01, Huawei E303s-1 oraz Nokia CS-12.

O ile jest taka możliwość, najlepiej wybrać modem tego samego producenta co i tablet, w przeciwnym razie należy odszukać na portalu producenta lub w instrukcji obsługi wykazu zgodnych modemów.