W tabletach montowane są coraz mocniejsze baterie, aby coraz bardziej wydłużać pracę tych urządzeń na jednym naładowaniu. Generalnie w tabletach akumulatory stosowane są w dwóch technologiach: litowo-polimerowej i litowo-jonowej.
W obecnych tabletach moc baterii rozpoczyna się gdzieś na poziomie 1500mAh, co się przekłada na około 3-3,5 godziny użytkowania tabletu (mówimy o matrycy 7-calowej). Oczywiście dosyć znacznie obciążonego. Mowa tutaj o korzystaniu z gier, oglądaniu filmów, czy też przeglądaniu Internetu za użyciem Wi-Fi. Górna granica to, powiedzmy, 9000mAh (np. tablet Kiano Pro 10 Dual ma baterię o pojemności 8000 mAh), co powinno dać powyżej 8 godzin intensywnej eksploatacji urządzenia (tutaj mowa o tablecie 10-calowym).

Realna wydajność baterii w tabletach

Wartości wartościami i specyfikacje specyfikacjami, jednak należy zdawać sobie sprawę, iż sporo specyfikacji poszczególnych urządzeń jest przekoloryzowana. Oznacza to, że bateria tabletu naprawdę nie wytrzymuje tyle, ile podał producent. Niestety.

BaterieJeśli chodzi producentów, to (jak się można domyślić) najlepiej wypada iPad ze swoją superoszczędną baterią (do 10 godzin pracy).
Poza tym, nie najgorzej prezentują się takie modele, jak BlackBerry PlayBook (ok. 8 godzin przy pełnej eksploatacji), czy też zaliczany do średniej półki Archos (około 7 godzin).
Tak więc bateria jest ważnym elementem i powinniśmy – poza specyfikacją – także w Internecie zasięgnąć faktycznych opinii osób użytkujących konkretny model.