Na dzień dzisiejszy, możesz spotkać tablety internetowe wyposażone w 3 różne rodzaje gniazd:

  • mini USB,
  • micro USB,
  • zwykłe USB (pełnowymiarowe).

W niektórych tabletach znajdziemy nie jedno, ale dwa gniazda danego typu (np. w tablecie Kiano Pro 10 Dual). Dodać należy, że nie spotkałem tabletu, który miałby dwa gniazda różnych typów, np. mini i microUSB.

Który port jest najbardziej popularny?

Wydaje mi się, że początkowo w tabletach dominował port miniUSB. Większość go miała. Niektóre tablety wyposażano w tradycyjne gniazdo (port) USB. Obecnie zdecydowanie dominuje port typu micro. Tendencja ta dotyczy nie tylko tabletów – także w smartfonach umieszczane jest najczęściej gniazdo / port typu micro. To dobrze, bo mamy wtedy jeden standard i wszystkie kabelki i akcesoria pasują. Hm, no właśnie: czy pasują?

Jeśli trafił Ci się tablecik z gniazdem pełnowymiarowego USB, wtedy możesz do niego bezpośrednio podłączyć np. zwykłą mysz komputerową, czy klawiaturę. Podobnie będzie z pamięcią przenośną (pen-drive), czy np. modemem 3G. Jeśli masz gniazdo micro lub mini, a urządzenie, które chcesz podpiąć do tableta, ma wtyk zwykłego USB, wtedy potrzebujesz dodatkowo przejściówkę / adapter USB do tabletu.

Problem z akcesoriami

Czy istnieje w tym zakresie (czyli portów USB) jakiś problem? Niestety, tak. Dlaczego? Ponieważ akcesoria do tabletów produkowane są obecnie z trzema rodzajami wtyków USB: zwykłym, micro lub mini. Oczywiście dominuje mikroUSB, jednak różnie bywa.

etui z klawiaturą na mini USB do tabletu 10.1

Powiedzmy, że chcesz kupić etui z klawiaturą do tabletu 10,1-calowego. Takie klawiatury mają zazwyczaj wtyk micro lub mini, o wiele rzadziej już obecnie – zwykłe USB (pełnowymiarowe, jak np. w laptopie, czy komputerze stacjonarnym). Tak więc bez przejściówki może się nie obejść, jeśli akurat w Twojej „tabletce” jest inny typ portu, niźli wtyku w klawiaturze.

Zamieszania dodaje fakt, że nawigacje samochodowe chyba nawet częściej niż w micro, zaopatrzone są w gniazdo mini USB. A część akcesoriów do tabletów i nawigacji GPS jest tych samych, np. ładowarki samochodowe (niektóre). I jak tu żyć…?