W zasadzie w grę wchodzą dwie przekątne matryc: 7- i 10-calowa. Oczywiście rozmiary matryc mogą być nieco inne, na przykład 9,7 cala, czy też 10,1 cała, jednak zwykło się mówić na nie po prostu 10-calowe.

Którą wielkość matrycy wybrać?

To zależy od kilku czynników.

Tablet z matrycą 7-calową jest przeznaczony dla użytkowników, którzy potrzebują urządzenia do przeglądania Internetu, wysłania maila, jednak nie zależy im zbytnio na dużej wygodzie użytkowania (mały ekran i z reguły mała rozdzielczość), ponieważ robią to stosunkowo rzadko i przez krótki czas. Dla ludzi, którzy często podróżują i chcą mieć tablet jak najbardziej mobilny, czyli możliwie jak najmniejszy. Urządzenie 7-calowe doskonale zmieści się do torebki, czy też małego plecaczka. A nawet do większej kieszeni koszuli, czy też spodni. Ponadto – jak można się domyślić – tablet mniejszy będzie sporo lżejszy, a przede wszystkim sporo tańszy.

Tablet z matrycą 10-calową jest stworzony dla osób, które chcą go używać częściej w domu, niż w podróży – chociaż przewozić go też można (jest po prostu cięższy i większy).

Ekran - matryca tabletu Kiano Pro 10 Dual

Jest dla użytkowników, którzy uwielbiają gry, dużo czytają, a także chcą, żeby tablet służył do pisania.
Oczywiście przeglądanie Internetu na 10 calach o wiele bardziej komfortowe.
Jak więc widać, zarówno matryca 7-calowa, jak i 10-calowa, będą miały swoich zwolenników.
Generalnie jednak polecamy ten większy rozmiar. Po prostu dlatego, iż w większym zakresie będzie spełniał funkcje, do których tablet został stworzony.

Co jeszcze jest ważne oprócz rozmiaru matrycy?

Po pierwsze, proporcje wyświetlacza. Mamy tutaj dwie opcje:

  • Panoramiczne, czyli 16:10 (stosunek boków). Takie proporcje dobrze nadają się do oglądania filmów na tablecie (mniejsze czarne pasy od góry i dołu ekranu, nieco większa powierzchnia wyświetlania dla filmu).
  • Klasyczne, czyli 4:3. Tutaj małym minusem jest oglądanie filmów z większymi pasami od góry i dołu, jednak dla pracy biurowej czy przeglądania zasobów Internetu, takie proporcje ekranu lepiej się sprawdzają (więcej widać bez przewijania ekranu).

Które proporcje polecamy? Wybór należy do Ciebie: jeśli priorytetem dla Ciebie jest oglądanie filmów, rozważ 16:10, a jeśli większość czasu będziesz spędzać na przeglądaniu stron internetowych – postaraj się o tablet z matrycą 4:3.

Jeśli chodzi o rozdzielczość matryc, to generalnie:

  • W tabletach 7-calowych znajdziesz rozdzielczość 800x480px. Czasami producenci dają matryce o większej rozdzielczości, jednak pamiętaj, że to tylko 7 cali; zatem im wyższa rozdzielczość, tym trudniej będzie dostrzec szczegóły obrazu, bardziej będzie się męczył wzrok oraz trudniej będzie trafiać w linki, opcje, przyciski.
  • W tabletach 10-calowych królują rozdzielczości 1024x768px (przy proporcji 4:3) oraz 1280×800 (przy 16:10).

Co polecamy? Jeśli zależy Ci na swobodnym surfowaniu po Sieci, bezwzględnie zainwestuj w tablet 10-calowy z rozdzielczością poziomą 1024 piksele (po dłuższym boku tabletu), lub większą.

Jeszcze jedna sprawa: technologia wykonania matrycy

Stosunkowo niedawno producenci wprowadzili na rynek tabletów nowy rodzaj matrycy o nazwie IPS (In-Plane-Switching). Wcześniej takie matryce można było znaleźć m.in. w monitorach komputerowych dla grafików, projektantów i dla innych profesjonalnych zastosowań. Zapewnia ona dużo szersze kąty widzenia (nawet do 178 stopni) na ekranie oraz lepsze odwzorowanie naturalnych kolorów, aniżeli klasyczne LCD.

Na dzień dzisiejszy na rynku jest już całkiem sporo tabletów z matrycą IPS (szczególnie 10-calowych), dlatego upewnij się, że upatrzony przez Ciebie model dysponuje taką matrycą.