Dla niewtajemniczonych: pamięć RAM to zasoby operacyjne (wpływa na szybkość działania systemu, uruchamiania się tabletu), natomiast ROM/flash to pamięć wewnętrzna, czyli powierzchnia „dyskowa” naszego tabletu. Powierzchnia „dyskowa” to niezbyt trafne określenie, ponieważ tutaj mamy do czynienia z pamięcią w postaci kości pamięci, nazywaną po prostu flash.

Pamięć operacyjna w tablecie

Pamięć RAM w technologii DDR3Jeśli chodzi o pamięć RAM, to minimalną wartością, poniżej której nie należy kupować tabletu, jest 1GB (1024 MB). A najlepiej, gdyby tablet dysponował wartością 2GB. Dopiero 2GB pozwoli na swobodne korzystanie z gier, szczególnie tych 3D. Pamięć 1GB jest jeszcze dopuszczalna, chociaż przy coraz większych wymaganiach poszczególnych aplikacji, które wprowadzają producenci, za chwilę może się okazać, iż nasz tablet będzie strasznie „mulił”, lub np. obsługiwał gry tylko w niskiej rozdzielczości.

Obecnie moduły pamięci wykonane są w technologii DDR3. Nowoczesny tablet powinien mieć właśnie takie kości pamięci.

Pamięć flash

Pamięć flash tabletuPamięć flash obecnie dostępna w tabletach zaczyna się od 4GB, a kończy aktualnie na 64GB. Piszemy „aktualnie”, gdyż parametry tabletów bardzo szybko ulegają polepszeniu.

Podane wartości mają uświadomić kupującemu tablet, że czytając specyfikację techniczną (nigdy nie kupuj tabletu bez wykonania tej czynności!) trzeba zwrócić uwagę na wielkość pamięci flash. Na dobrą sprawę, jeśli mamy do dyspozycji 8GB czy 16GB, to już jest dobrze. Tym bardziej, że mamy przecież możliwość rozszerzenia pamięci poprzez kartę microSD o dodatkowe 32GB lub więcej.

Zatem wielkość zainstalowanej pamięci flash nie powinna być podstawowym kryterium wyboru tabletu, ponieważ po rozszerzeniu pamięci o dodatkowe np. 32GB (karta microSD), mamy niewielkie różnice:

  • 4GB + 32GB = 36GB
  • 8GB + 32GB = 40GB
  • 16GB + 32GB = 48GB
  • 32GB + 32GB = 64GB itd.