Jeśli chodzi o procesor, to śmiało można podzielić rynek na dwie części – podobnie zresztą jak ze względu na system operacyjny.

Pierwsza część to iPad ze swoim niezwykle wydajnym procesorem A5X. Jest to jednostka niezwykle energooszczędna i wydajna. W kolejnych wydaniach tego urządzenia (iPad 3) procesory te są ulepszane i ich parametry bardziej wyżyłowane. Ale wiadomo, że cena tabletu od Apple nie jest przystępna dla każdego.

Procesor do tabletaDruga część rynku to tablety oparte na systemie operacyjnym Android oraz Windows Mobile, gdzie dominują procesory oparte na architekturze ARM.
I tak na przykład bardzo dobrym i wydajnym procesorem, który można obecnie polecić, jest jednostka firmy NVIDIA o nazwie Tegra3, która ma do dyspozycji już 4-rdzeniowy procesor o częstotliwości 1,4GHz. Taki procesor posiada na przykład tablet ASUS Transformer.

Procesor Cortex

Przykładem innej jednostki może być procesor Cortex, kryjący się pod przeróżnymi nazwami: np. Box Chip (w tabletach marki KIANO), czy też Rock Chip (zastosowany w Motoroli Xoom).

Podsumowując, w przypadku procesorów trzeba wiedzieć, iż nadchodzi era jednostek 4-rdzeniowych i coraz więcej tabletów będzie montowanych na takich układach, aczkolwiek będą one, póki co, drogie i możemy wybrać również jeden z procesorów dwurdzeniowych (np. INVIDIA Tegra2), które są na chwilę obecną zupełnie wystarczające.