W przypadku systemu operacyjnego dla tabletu zastosowaliśmy 3-członowy podział. Wygląda on następująco:

  • Android od Google,
  • iOS od Apple,
  • Windows od Microsoftu.

Co prawda są jeszcze inne systemy operacyjne, jak na przykład OS BlackBerry (tablet BB PlayBook), jednak zajmują one zbyt małą część rynku, aby się na nich poważnie skupiać.

Android

Zacznijmy od Androida. W chwili pisania tego poradnika wchodzi na rynek wersja 4.1 tego systemu, o nazwie Jelly Bean (czyli żelki). A więc w coraz większej ilości tabletów ten system będzie się pojawiał. Wcześniejszy update 4.0 Ice Cream Sandwich („Lodowa kanapka”) jest aktualnie obecny w przeważającej większości tabletów z systemem Android.

Zdecydowanie polecamy tablety z Androidem dla użytkowników o ograniczonych możliwościach finansowych. Trzeba wiedzieć, iż Android w ciągu kilkunastu miesięcy zrobił wręcz niewiarygodne postępy, jeśli chodzi o sprzedaż i udziały w rynku tabletowym. Niezagrożony do tej pory system iOS od Apple poczuł na plecach oddech systemu od Google.
Co prawda fachowcy mówią, że Android jest mniej stabilny od OS-u spod „nadgryzionego jabłuszka”, jednak jest bardziej rozwojowy, gdyż posiada otwarty kod źródłowy. Google cały czas poprawia swój system (stąd dość częste kolejne wersje), a więc „łata dziury”, dodaje nowe funkcjonalności, przyspiesza, optymalizuje pod kątem zużycia energii. Na platformie Android mamy dostęp do sklepu Google Play, a w nim niezmierzoną ilość aplikacji i gier do ściągnięcia na nasz tablet.
Android aktualnie jest w ciągłej ofensywie i wydaje się, że co roku będzie podbierał iOS-owi kolejny „kawałek tabletowego tortu”.

iOS

Przejdźmy teraz do systemu operacyjnego iOS, pod którym pracują tablety iPad. Niezmiennie jest to niesłychanie wydajny, energooszczędny, bezpieczny i stabilny system, ale… niezmiennie bardzo drogi. Ponadto Apple zamknęło chyba już na wieki dostęp do kodu źródłowego, a więc jakakolwiek „pomoc z zewnątrz” nie wchodzi w grę.
Poza tym, jako spory mankament fachowcy wymieniają brak dostępu w iOS do technologii Adobe Flash. Chociaż tutaj sytuacja też zmienia się jak w kalendarzu, bo technologię Flash może wyprzeć HTML5, na który to już stawiają Apple i Microsoft. Google może wkrótce nie mieć wyjścia i powoli rezygnować na platformie Android z technologii Flash (tak się zresztą już dzieje).
Oczywiście musimy polecić również system operacyjny iOS, jeśli kogoś stać na iPada.

OS Windows

Trzeci gigant na rynku to OS Windows. Czemu decydować się na tablety z Windowsem? Bo:

  • Cenowo kształtują się pewnie gdzieś pomiędzy tabletami z Androidem oraz iPadami, czyli nawet tablety od Microsoft są tańsze od produktów Apple.
  • Możemy cały czas działać na w zasadzie takim samym systemie (nieco przerobionym pod wersję mobilną), jak do tej pory w „dorosłych” pecetach. A więc zagorzali zwolennicy systemu Windows będą mieli pewnie łatwiejszą decyzję do podjęcia.
  • Będziemy mieli do dyspozycji większość (jeśli nie wszystkie w wersji mobilnej) programów znanych nam z laptopów czy komputerów stacjonarnych.

Korzyści sporo, chociaż wątpliwości co do wyboru Windowsa – też sporo. Czy OS Windows może być równorzędnym partnerem dla Androida i iOS? Microsoft twierdzi, że tak, i właśnie wypuścił na rynek – mające być rewelacją – tablety Surface z wersją mobilną Windows RT oraz model z Windows 8 dostosowanym do urządzeń mobilnych.
Należy w tym miejscu również wspomnieć, iż OS Windows w wersji wcześniejszej, czyli 7, jest montowany nie tylko przez giganta z Redmond, ale także przez kilku innych mniejszych graczy na rynku, jak chociażby Gigabyte, Tainell, Panasonic, czy Netbook Navigator.

Decyzja, co do wyboru systemu operacyjnego, zależy finalnie już tylko od użytkownika.
Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, nasz typ to jednak Android.