Marka Kiano nieźle sobie radzi na polskim rynku tabletów budżetowych. O jakich tabletach mowa? O tak zwanej półce „B”, czyli tabletach w cenie do 1000 zł.

Wcześniej Kiano oferowało tablety tanie (do 700 zł) i o matrycy 7-calowej. We wrześniu 2012 roku pojawił się pierwszy model tabletu Kiano z matrycą IPS o przekątnej 9,7 cala. W chwili obecnej (gdy piszę te słowa, czyli na początku 2013 roku) Kiano oferuje 2 tablety dla wymagających, a kolejne są w przygotowaniu i niebawem będą miały premierę. O jakich urządzeniach mowa? Oto ich krótka charakterystyka.

Tablet Kiano Pro 10 Dual

Ten tablet pojawił się w sprzedaży we wrześniu 2012 roku. Od razu wzbudził sporo emocji. Był to jeden z pierwszych tabletów o tak wysokich parametrach i wydajności na polskim rynku (w tej chwili ma już mnóstwo konkurentów).

Tablet Kiano Pro 10 Dual ma dwa rdzenie, każdy taktowany z częstotliwością 1,6GHz. Zainstalowano w nim 1GB pamięci operacyjnej RAM (tzw. DDR3).

Matryca ma przekątną ekranu 9,7 cala i proporcje 4:3. Rozdzielczość ekranu to 1024 x 768 pikseli, co w zasadzie wystarcza do komfortowej pracy.

Kiano Core 10.1 Dual 3G

To urządzenie dość znacząco różni się od Pro 10 Dual. Najważniejsze dwie różnice to:

  1. Panoramiczna matryca (proporcje 16:9) o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli (oczywiście wykonana w technologii IPS).
  2. Wbudowany modem 3G (w Kiano Pro 10 Dual można podpiąć zewnętrzny modem 3G przez port micro USB).

Tablet Core 10.1 Dual 3G robi solidne wrażenie. Metalowa obudowa, gumowane boki, by przyjemniej i pewniej trzymało się tablet. Podobnie jak pierwszy wymieniony tablet, także to urządzenie działa pod kontrolą systemu Google Android w wersji 4.1 Jelly Bean.

Zapowiedź: tablet Kiano Pro 10 Quad

W styczniu lub lutym 2013 roku trafi do sprzedaży kolejny model Kiano, tym razem o nazwie zbliżonej do „duala”, ale z „quad” w nazwie. Powód takie nazwy? Oczywisty: 4 rdzenie na pokładzie. A do tego 2GB pamięci operacyjnej (RAM).

Pozostałe parametry są analogiczne, jak w tablecie Kiano Pro 10 Dual. Być może producent zdecyduje się na zastosowanie w tablecie Kiano Pro 10 Quad innego wyświetlacza (może Retina?), kto wie.

W kolejnych miesiącach zapewne trafią na polski rynek kolejne modele tej polskiej marki. Najpewniej pojawi się mocny model 7-calowy, z panoramiczną matrycą IPS.