Układy. Płyta główna komputera bądź innego urządzenia (np. tabletu) składa się z wielu współpracujących ze sobą układów. W przypadku komputera, byłyby to przykładowo: jednostka centralna lub pamieć cache czy pamięć operacyjna. Wcześniej takie układy były tworzone za pomocą bardzo dużej ilości układów scalonych. Z czasem sytuacja uległa zmianie i układy scalone uległy integracji na bardzo wysoką skalę, otrzymując nazwę chipsetu.

Chipset. Ogólnie mówiąc, chipsety mają za zadanie usprawnianie komunikacji między poszczególnymi układami płyty głównej, pośredniczenie i kontrolowanie komunikacji i przepływu danych, na przykład między procesorem i pozostałymi układami. Największymi producentami są takie firmy, jak Intel, SIS czy AMD. Ogólnie rzecz biorąc, producenci dążą do tego, aby jak najwięcej kontrolerów wchodziło w skład chipsetu, a także, aby sam chipset składał się z jak najmniejszej liczby układów. Oczywiście celem tego jest usprawnienie i przyspieszenie przepływu danych pomiędzy układami.

chipset - schemat

Budowa chipsetów

Zazwyczaj chipset składa się z dwóch podstawowych układów: mostka północnego i mostka południowego. Zadaniem pierwszego jest kontrolowanie przepływu danych między procesorem a pamięcią. Drugi kontroluje urządzenia wejścia – wyjścia (dysk twardy, karta grafiki, karta sieciowa itd.). Podstawowe układy występujące w chipsetach to:

  • sterownik (kontroler) pamięci dynamicznych,
  • sterownik CPU,
  • sterownik pamięci cache,
  • sterownik klawiatury,
  • sterowniki magistral, przerwań i DMA.

Chipset jest integralnym elementem płyty głównej i nie ulega wymianie lub naprawie, w związku z czym uszkodzenie chipsetu łączy się z wymianą płyty głównej. Chipset obsługuje także technologię SMP Symmetric Multi-Processing, opierająca się na obsłudze płyt zarządzanych przez wiele procesorów. Zadaniem chipsetu jest wtedy kontrola i przydzielanie procesorom oddzielnych zadań oraz kontrola, aby nie dochodziło między nimi do błędów.

chipset VIA

Producenci. Jednym z głównych producentów chipsetów jest Intel. Kolejni to: VIA Technologies, ATI (który został wykupiony przez AMD w 2006 roku), NVidia Corporation, SIS (czyli Silicon Integrated Systems) oraz ACER.