Matryce LCD generalnie dzielą się na dwie podstawowe grupy: matryce LCD pasywne oraz aktywne. Oczywiście różnią się one sposobem wyświetlania obrazu na wyświetlaczach. W odróżnieniu od matryc pasywnych stosowanych w latach 90-tych, matryce aktywne, o których mowa w artykule, zawierają tranzystory mogące zapamiętać podtrzymywany obraz, oraz kondensatory, dzięki czemu mogą być o wiele rzadziej odświeżane, gdyż kondensatory podtrzymują obraz do momentu wyładowania, dzięki czemu uzyskuje się efekt obrazu o wyższym kontraście i lepszym nasyceniu kolorów oraz pozwala na budowanie o wiele większych wyświetlaczy, co w przypadku wyświetlaczy pasywnych było niemożliwe. Dzisiaj powszechne są już wyświetlacze nawet 30-calowe o rozdzielczości 2560×1600 pikseli.

matryca TFT

Nazwa

Sama nazwa TFT jest skrótem od Thin Film Transistor; konkretnie jest to typ tranzystora, wykorzystywanego do kolorowych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Tranzystory te produkuje się za pomocą metody CVD, czyli Chemical Vapor Deposition, polegającej na wykorzystaniu ciekłej mieszaniny wodoru i krzemu w organicznym rozpuszczalniku, oraz wykorzystania metody nakładania obrotowego ciekłych półprzewodników.

Matryce TFT, inaczej TFT LCD, zwana jest matryca aktywną, gdzie każdy piksel matrycy kontroluje aż cztery tranzystory, gdzie jeden z nich odpowiada za jasność, a trzy pozostałe za barwy podstawowe. W efekcie pozwala to na uzyskanie wyższych rozdzielczości, charakteryzują się najszybszym czasem dostępu, lepszą ostrością barw i ogólnie wyższych parametrów w porównaniu do zwykłych matryc LCD. Rozwiązanie to jest bardziej skomplikowane przez co droższe. Stosowane jest do wyświetlaczy bardziej precyzyjnych, do wysokiej jakości monitorów lub notebooków. Ich słabszą stroną w porównaniu do pozostałych matryc jest z zasady nieco mniejszy kąt widzenia. Czyli zastosowanie w praktyce można sobie łatwo wyobrazić. Bardziej komputery stacjonarne i notebooki wymagają matryc TFT, gdzie z zasady korzysta się z mniejszych kątów widzenia, niż w urządzeniach typowo mobilnych (jak tablety), ale dzięki temu uzyskujemy lepsze parametry.