Gorilla Glass, właściwie to określenie bezdyskusyjnie kojarzy się obecnie ze słowami tablet i iPhone. Gdyby powiedzieć szerzej, to z firmą Apple, a konkretnie z samym Stevem Jobsem, którego nazwiska nie ma już potrzeby przybliżać. Więc co to właściwie jest Gorilla Glass? Gdyby powiedzieć, że szkło, byłoby to za mało. Przyjrzyjmy się zatem tej technologii.

Eksploatacja urządzeń

gorillaUżywanie urządzeń przenośnych zawsze wiążę się z nadmierną eksploatacją. Takie urządzenia jak telefony, tablety, iPady są często narzędziem pracy w różnych warunkach. Najczęściej problemem staje się odporność materiału stanowiącego osłonę obudowy i wyświetlaczy. Najczęściej ulegają one zarysowaniu, poprzez noszenie w kieszeniach lub walizkach. Nierzadko też ulegają upadkom, a nawet zgnieceniom.

Trochę historii

W 2006 r. S. Jobs poszukiwał materiału do swoich iPhonów, który standardem, a konkretnie wytrzymałością przewyższał istniejące. Mianowicie chodziło o szkło, które byłoby bardziej odporne na zniszczenia, zarysowania i pęknięcia. Właściwie znalezienie odpowiedniego materiału początkowo było bardzo trudne, do momentu pojawienia się pewnego pana. Chodzi tu o Wendella Weeksa i firmę Corning Glass, zajmującą się właśnie wzmacnianiem szkła.  I tak cała masa firm w branży IT zaczęła stosować ten materiał, już nie tylko do iPhonów, ale także do tabletów, laptopów oraz telewizorów.

Nieco o Produkcji

test gorilla glass

Firma Corning Glass zajmowała się wzmacnianiem szkła do różnych celów już od 1960 r. Obecnie, w dużym skrócie, produkcja Gorilla Glass polega na hartowaniu szkła poprzez wymianę jonową: mniejsze jony potasu opuszczają powierzchnię, tworząc miejsce dla większych jonów sodu, podczas zanurzania w roztopionej soli potasu, w temperaturze około 400°C. Podczas procesu, mniejsze jony potasu ustępują miejsca większym jonom sodu, które podczas procesu utwardzają szkło. Efekt końcowy tworzy powierzchnię o bardzo wysokiej sprężystości, przez co warstwa jest bardziej odporna na uszkodzenia wynikające z codziennego użytku, jak noszenie w kieszeni z innymi przedmiotami, zarysowania, upadki itd.

Obecnie. Sukces Gorilla Glass nie trzeba specjalnie tłumaczyć, bo jest oczywisty. Wiadomo, że wraz z technologią tworzone są urządzenia droższe, bardziej skomplikowane i wymagające odpowiedniej ochrony, zachowując właściwości, takie jak lekkość czy sprężystość. Na tę chwilę trzecia generacja Gorilla Glass zadziwia swoimi właściwościami. Na YouTube aż roi się od wszelkiej maści testów, gdzie urządzenia są zgniatane, uderzane, rysowane, czy zrzucane z wysokości. Efekty naprawdę są imponujące.