Jak podłączyć tablet do telewizoraWiększość tabletów posiada jedną z wersji portu HDMI (najczęściej port mini-HDMI). Większość to jednak nie wszystkie. Co więc zrobić w sytuacji, gdy sprzęt odpowiada nam pod każdym względem, ale brakuje mu tego nowoczesnego audiowizualnego złącza? Lub też kupiliśmy tablet nie myśląc o tym, że kiedyś filmy zgromadzone w pamięci przenośnego urządzenia zechcemy obejrzeć na większym ekranie? Na szczęście jest kilka sposobów na to, by obejść się bez popularnego złącza HDMI.

Inne porty wideo/audiowizualne

To, że tablet nie ma portu HDMI, nie oznacza jeszcze, że nie został wyposażony w inny port, który umożliwia podobną funkcjonalność. Wprawdzie inne rodzaje portów wideo lub złączy audiowizualnych w przypadku tabletów to widok niezwykle rzadki, z pewnością jednak warto jeszcze raz obejrzeć obudowę urządzenia i sprawdzić, czy znajduje się tam jedno z wyjść tego typu. Czego dokładnie powinniśmy szukać? Na przykład portów takich, jak DVI albo DisplayPort. Możliwe (chociaż mało prawdopodobne), że nasz tablet ma również wyjście VGA. Co zrobić, gdy znajdziemy takie gniazdo? To zależy od tego, jaki telewizor posiadamy i co dokładnie chcemy osiągnąć. W przypadku ostatniego z wymienionych portów, tzn. VGA, możemy spróbować podłączyć tablet bezpośrednio do telewizora odpowiednim przewodem. Wiele telewizorów posiada port VGA, stąd też operacja taka nie powinna przysporzyć problemów.

Mankamentem tego rozwiązania jest natomiast to, że port VGA służy jedynie do przesyłania obrazu. Na podobną trudność natrafimy w przypadku portu DVI, który również pozwala jedynie na transfer informacji wizualnej. Oczywiście nie będzie to żaden problem, gdy naszym celem jest obejrzenie galerii zdjęć czy prezentacji. Jeśli jednak mamy zamiar cieszyć się zaletami domowego kina, dźwięk będziemy musieli poprowadzić do telewizora osobno, tzn. przewodem podłączonym do wyjścia słuchawkowego.

W przypadku wbudowanego w tablecie DisplayPort możemy natomiast skorzystać z odpowiedniej przejściówki, która prześle sygnał z przenośnego urządzenia do telewizora z wejściem HDMI. Podobne rozwiązanie jest możliwe również w przypadku wcześniej wymienionych portów… niestety tylko podobne. A właściwie powinniśmy powiedzieć – droższe. DisplayPort i HDMI to złącza przesyłające sygnał cyfrowy. Natomiast pozostałe wymienione rozwiązania działają w oparciu o sygnał analogowy, co oznacza, że nie wystarczy nam zwykła, tania przejściówka. Niezbędny jest konwerter, czyli urządzenie, które „przetłumaczy” sygnał analogowy na sygnał cyfrowy. Konwertery są niestety znacznie droższe, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiej inwestycji.

Droga bezprzewodowa

Jeśli Twój tablet nie posiada żadnego z wymienionych portów, wciąż możesz podłączyć go do telewizora – drogą bezprzewodową. Na rynku znajdziemy kilka interesujących rozwiązań, które umożliwiają efektywne przesłanie obrazu i dźwięku bez użycia kabli.

Ściślej rzecz ujmując, będziesz potrzebować jednego, krótkiego kabelka, który pozwoli na podłączenie tzw. przystawki TV do telewizora poprzez złącze HDMI. Przystawka taka potrafi odbierać sygnał Wi-Fi, co jest kluczowe w przypadku tego rozwiązania. To właśnie Wi-Fi użyjemy do nadawania sygnału audiowizualnego z tabletu. Urządzenia trzeba najczęściej skomunikować za pomocą domowego routera sieci Wi-Fi. Innymi słowy, zarówno tablet, jak i przystawkę łączymy z routerem i za jego pośrednictwem przesyłamy obraz z tabletu do przystawki, która z kolei wysyła go dalej do telewizora poprzez złącze HDMI.

Wśród podobnych rozwiązań znajdziemy również takie, które nie wymagają pośrednictwa routera. Niektóre tablety posiadają funkcję DLNA. Jeśli standard ten „rozumie” także nasz telewizor, możemy przesłać informację drogą bezprzewodową bezpośrednio pomiędzy urządzeniami. Na podobnej zasadzie działa tzw. wireless USB, które jednak wymaga odpowiednich adapterów.