Wiele miejsc jak hotele, lokale gastronomiczne, galerie handlowe, budynki użyteczności publicznej zapewniają zasięg Wi-Fi, umożliwiając tym samym swobodny dostęp do sieci posiadaczom urządzeń mobilnych. Jeżeli jednak znajdziemy się poza zasięgiem Wi-Fi, a koniecznie potrzebujemy skorzystać z internetu na tablecie, możemy w tym celu wykorzystać smartfon, jako punkt dostępowy i za jego pośrednictwem udostępnić internet. Aby to zrobić, należy w ustawieniach smartfonu odszukać funkcji udostępniania internetu (lub w aplikacjach Hotspot Wi-Fi) i je uruchomić.

Internet ze smartfona w tablecieWykorzystując smartfon jako router należy go odpowiednio skonfigurować, ustawiając jego dostępność dla wszystkich urządzeń znajdujących się w zasięgu lub tylko zweryfikowanych za pomocą smartfona. Określić nazwę punktu dostępowego lub pozostawić domyślną, metodę uwierzytelnienia oraz hasło. Są to ustawienia zabezpieczające przed nieautoryzowanym dostępem do sieci. Mając tak skonfigurowany telefon, możemy z powodzeniem korzystać z internetu na tablecie poprzez router Wi-Fi, a prędkość uzależniona jest od technologii łącza oferowanego na danym terenie przez operatora sieci komórkowej. Możemy znaleźć się w miejscach, gdzie możliwe będzie jedynie sprawdzenie poczty i przeglądnięcie wiadomości – ze względu na przepustowość łącza nie da się oglądać multimediów.

Starsze modele smartfonów lub niektóre klasyczne komórki umożliwiają udostępnienie internetu za pomocą kabla USB; telefon działa jako modem, za pośrednictwem którego uzyskujemy dostęp do sieci na podłączonym do niego urządzeniu. Nie wszystkie tablety wspierają jednak taką możliwość, co uniemożliwia na nich korzystanie z internetu w ten sposób. Jest to bardzo przydatna funkcja, pomimo znacznego zwiększenia się ilości hotspotów, dostępnych chociażby na stacjach benzynowych, umożliwiając skorzystanie podczas podróży. Daje nam możliwość nieograniczonego dostępu do internetu, szczególnie podczas relaksu na łonie natury oraz przebywając w zacisznych zakątkach kraju, gdzie nie dotarły jeszcze najnowsze technologie.

Coraz tańsze i większe pakiety internetowe oferowane w abonamentach telefonicznych przyczyniają się do większej praktyczności tego typu zastosowań. Jest to również idealne rozwiązanie podczas awarii stacjonarnego routera, bądź problemów z dostępem do sieci. Takie sytuacje się zdarzają może niezbyt często, ale z reguły właśnie wtedy, kiedy czekamy na ważną wiadomość lub potrzebujemy pilnego dostępu do określonych informacji. Wykorzystując smartfon jako router Wi-Fi spokojnie skorzystamy z internetu na tablecie czy laptopie w zależności od potrzeb.

Udostępnianie internetu za pomocą smartfona na tablet znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach, pozwalając na łączność z siecią podczas wypoczynku lub niespodziewanych awarii. Umożliwi błyskawiczne podzielenie się ze znajomymi zrobionymi fotkami podczas górskich wycieczek czy wylegiwania sie na plaży. Dzięki routerowi w naszym smartfonie nie umkną nam ważne wiadomości i informacje bez względu na to gdzie jesteśmy, nawet w głuszy pozbawionej zdobyczy cywilizacyjnych – wystarczy zasięg telefonii komórkowej.