Oczywiście proces wyłączania tabletu może się różnić w zależności od marki i modelu danego urządzenia, jednak w większości wypadków wygląda on podobnie (szczególnie w tabletach z systemem Android). Aby wyłączyć prawidłowo tablet, należy trzymać wciśnięty przez kilka sekund przycisk zasilania do momentu, w którym pojawi się lista (na Androidzie). Następnie należy wybrać opcję „OK”, przy pytaniu o chęć wyłączenia urządzenia. Po kilku sekundach tablet zostanie wyłączony. Jest to prawidłowy sposób wyłączania urządzenia. Dzięki temu, żadne dane w tablecie nie zostaną utracone, albo uszkodzone. Jeżeli tablet będzie wyłączany nieprawidłowo, to dane zawarte w pamięci urządzenia mogą zostać utracone.

Czasami zdarzają się sytuacje, w których tablet się „zawiesza”. W takiej sytuacji jego normalne wyłączenie jest niemożliwe. Jeżeli nastąpi taka sytuacja, należy przytrzymać wciśnięty przycisk zasilania przez dłuższą chwilę (zazwyczaj jest to 10 sekund), aby wymusić wyłączenie urządzenia. Jest to jednak rozwiązanie awaryjne i należy stosować je w ostateczności. Jeśli sytuacje, w których konieczne będzie wymuszanie wyłączenia będą powtarzać się zbyt często, należy skonsultować się z serwisem.

Jeżeli żadna z powyższych opcji wyłączenia nie działa, to należy zastosować najbardziej ostateczne rozwiązanie, jakim jest restart. W większości modeli proces ten polega na wciśnięciu specjalnego przycisku odpowiedzialnego za restartowanie urządzenia. Nie każdy tablet posiada przycisk restartu / resetu. Jeśli posiada, to jest to bardzo małej średnicy otwór w obudowie, najczęściej znajdujący się na plecach tabletu (rzadziej z któregoś boku, a nigdy z przodu). Jest na tyle małej średnicy, że do jego wciśnięcia potrzebna jest szpilka lub inny wąski przedmiot. Restart polega na wciśnięciu i przytrzymaniu przez kilka sekund (około 3-5 sekund) tego przycisku. Podobnie jak w powyższym przypadku, jeśli tablet będzie działał nieprawidłowo i trzeba często używać tego przycisku, to prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią i należy skonsultować się z serwisem.

Włącznik i reset tabletu - przyciski

Proces wyłączania tabletu jest bardzo prosty i można śmiało stwierdzić, że nawet dziecko poradzi sobie z nim. Nie oznacza to jednak, że proces ten jest mało ważny. Okazuje się, że jest to jeden z kluczowych procesów, którego prawidłowe wykonywanie ma wpływ na poprawne działanie i bezawaryjność urządzenia. Każdy, kto chce, aby jego dane na tablecie były bezpieczne, powinien zapoznać się z instrukcją obsługi swojego urządzenia, aby dowiedzieć się jak należy prawidłowo wyłączać sprzęt.

Pamiętaj, że tablet może być w trzech różnych stanach:

  • może normalnie działać, czyli matryca jest włączona, np. przeglądamy na tablecie internet lub oglądamy film,
  • może być uśpiony – domyślnie sam tablet będzie przechodził w stan uśpienia po kilkudziesięciu sekundach braku aktywności (czyli dotykania ekranu), choć można oczywiście zmienić to w ustawieniach; gdy tablet jest uśpiony, czerpie pewną ilość energii z baterii,
  • może być wyłączony – wtedy nie czerpie energii.

W ciągu dnia większość z nas jedynie usypia tablet, by mieć do niego dostęp dosłownie sekundę po kliknięciu przycisku zasilania. Warto za to na noc wyłączać całkowicie tablet.