Tablety, to typowi przedstawiciele procesu minimalizacji. Oznacza to, że większość ich elementów została zaprojektowana tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. W tabletach nie ma więc zazwyczaj standardowych wejść USB, takich jak w komputerach (tylko nieliczne modele mają zwykły, duży port USB). Pomimo tego, istnieje możliwość podłączenia urządzeń typu pen-drive oraz innych urządzeń USB do tabletów. Warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia do urządzenia pamięci przenośnej i przenoszenia własnych plików dzięki niej.

Wejście mini USB lub micro USB

Wtyki USB: mini i micro - różnice

Tablety wyposażone są w wejścia mikro lub mini USB. Razem z nimi do zestawu dodawane są specjalne kable przejściowe. Jedna ich końcówka, to końcówka mikro lub mini (wtyk), a druga to standardowa końcówka USB (gniazdo). Mniejszą końcówkę należy podłączyć do tabletu, a pod większą należy podłączyć urządzenie pendrive. Po chwili tablet wykryje pamięć przenośną i możliwe będzie przenoszenie plików z i na pen-drive. Jeśli w zestawie nie ma kabla przejściowego, to należy określić w jakie wejście wyposażony jest tablet (informację tą można znaleźć w instrukcji), a następnie można dokonać zakupu przejściówki w sklepie z artykułami elektronicznymi lub w internecie (w sieci działa wiele sklepów oraz portali aukcyjnych, więc znalezienie odpowiedniej przejściówki nie będzie problemem). Oczywiście u nas także znajdziesz odpowiednie przejściówki:

adapter mini USB -> USB

adapter micro USB -> USB

Na rynku urządzeń elektronicznych dostępnych jest wiele urządzeń. Producenci sprzętu typu pen-drive pomyśleli o właścicielach tabletów chcących korzystać z pamięci przenośnej. Na rynek wprowadzane są więc specjalne urządzenia pen-drive mające dwie różne końcówki. Po jednej stronie urządzenie ma standardową końcówkę USB, a po drugiej mniejszą końcówkę, którą można podłączyć do tabletu bez żadnego kabla (przejściówki). Jest to niezwykle wygodne urządzenie, które jest wprowadzane przez niektóre firm do sprzedaży (jeszcze należy do rzadkości).

Podłączenie pen-drive do tabletu jest bardzo przydatną czynnością. Jest to chyba jeden z najlepszych i najszybszych sposobów przesyłania danych pomiędzy komputerem, a tabletem (pliki można przenieść z komputera na pen-drive, a następnie na tablet, lub odwrotnie). Jest to świetna metoda na przechowywanie plików używanych zarówno na komputerze, jak i na tablecie. Nic więc dziwnego, że tak wielu producentów wprowadza na rynek udogodnienia w postaci przejściówek lub urządzeń pen-drive z wieloma końcówkami.

Podłączenie urządzenia pen-drive do tabletu jest możliwe pod warunkiem posiadania specjalnej końcówki, która zazwyczaj dołączona jest do zestawu, więc podłączenie pamięci przenośnej nie wiąże się z dużymi kosztami.

Ważna uwaga! Aby można było podłączyć do tabletu pen-drive, dysk zewnętrzny, myszkę, klawiaturę lub inne akcesorium, konieczne jest posiadanie przez tablet tzw. OTG, czyli zasilania portu USB w tablecie. Jeśli nie ma OTG, nie jest możliwe podłączenie do tableta urządzeń zewnętrznych. Możesz go wtedy jedynie komunikować przez port USB z komputerem.