Na początku używanie tabletu może okazać się skomplikowane. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia. Po pewnym czasie każdy poradzi sobie z obsługą przycisków oraz systemu operacyjnego zainstalowanego na tablecie.

Włączanie tabletuJedną z najważniejszych czynności jest włączanie tabletu. Oczywiście czynność ta jest banalna. Aby uruchomić tablet, należy wcisnąć przycisk włączenia na kilka sekund. Oczywiście czas wciśnięcia różni się w zależności od modelu i producenta tabletu. Dokładna informacja na temat włączania tabletu na pewno znajduje się w instrukcji obsługi, dlatego warto dokładnie przeczytać ten dokument i zapoznać się z nim przed uruchomieniem urządzenia.

Po kupnie tabletu, zazwyczaj dostajesz do ręki urządzenie, które jest częściowo naładowane. Dlatego nie jest konieczne (zazwyczaj) ładowanie tabletu przed jego pierwszym uruchomieniem. Nie musisz także formatować baterii, czy rozładowywać jej do końca i ładować do pełna. Baterie w tabletach nie mają tzw. efektu pamięciowego.

Jeżeli urządzenie zabezpieczone jest hasłem, należy wpisać je po włączeniu urządzenia w momencie pojawienia się komunikatu proszącego o podanie hasła lub numeru PIN. W związku z tym należy zapamiętać lub zapisać swoje hasło w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Dzięki temu tablet będzie zabezpieczony, razem ze swoją zawartością, przed niepowołanymi osobami.

Warto dodać jeszcze jedno w tym miejscu. Otóż tablet (generalnie) może znajdować się w dwóch fazach: uśpienia lub wyłączenia. Zatem:

  • Jeśli tablet jest wyłączony, wtedy jego włączenie polega na przytrzymaniu przez kilka sekund (3-5) przycisku zasilania. Następnie (najczęściej) pojawi się na ekranie tabletu logo producenta, a w tle będzie ładował się system operacyjny. Uruchomienie tabletu może potrwać od kilkunastu sekund do nawet ponad minuty (zobacz film, na którym pokazujemy, jak długo uruchamia się tablet Kiano Pro 10 Dual).
  • Jeśli tablet jest uśpiony (tablet najczęściej sam się usypia po pewnym czasie naszej bezczynności, lub możemy sami go uśpić klikając krótko przycisk włączania), wtedy wystarczy raz kliknąć przycisk włączania, by tablet się uruchomił. Pamiętaj, że w trybie uśpienia tablet cały czas czerpie baterię (choć stosunkowo wolno), natomiast wtedy, gdy jest całkiem wyłączony – nie pobiera prądu.

Tablety na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowanymi urządzeniami i w pierwszej chwili nawet zwykłe włączenie tego urządzenia może wydawać się skomplikowane. Okazuje się jednak, że są to urządzenia łatwe w obsłudze i większość czynności wykonuje się intuicyjnie.