Tablety charakteryzują się podobną funkcjonalnością do komputerów (typu notebook, netbook czy komputer stacjonarny) i możliwa jest również wymiana plików pomiędzy tymi urządzeniami. W tym celu można wykorzystywać systemy Bluetooth, Wi-Fi, kable sieciowe oraz złącza USB. Warto zainteresować się połączeniem za pomocą USB. Większość tabletów wyposażona jest w specjalne kable przejściowe z wejść mini/mikro USB na zwykłe USB (jeśli nie ma ich w zestawie, to można łatwo je kupić w praktycznie każdym sklepie komputerowym lub elektronicznym, a także w internecie – np. u nas). Za pomocą tego kabla można szybko i łatwo połączyć się z dowolnym komputerem z systemem Windows wyposażonym w wejście (port) USB. Możliwe jest dzięki temu przesyłanie plików muzycznych, graficznych, wideo oraz wielu innych plików między urządzeniami.

Połączenie tabletu z komputeremW czasie połączenia wykorzystywany jest specjalny protokół MTP obsługiwany przez system Windows. Przed nawiązaniem połączenia warto sprawdzić instrukcję tabletu. Być może konieczne będzie zainstalowanie specjalnego sterownika umożliwiającego łączenie tabletu z komputerem. Należy również pamiętać o wyłączeniu funkcji tetheringu przez USB. W przeciwnym wypadku przesyłanie danych będzie niemożliwe. Po podłączeniu tabletu, będzie on traktowany jako urządzenie USB typu pendrive. Istnieją również programy, które można pobrać z sieci, aby usprawnić proces przesyłania plików – rzuć okiem na menadżery plików dostępne w Google Play.

Jeśli ktoś posiada komputer z systemem Mac OS X, to również może podłączyć tablet do komputera przez USB. Należy jednak pamiętać, że system ten nie obsługuje protokołu MTP umożliwiającego połączenie. W związku z tym konieczna jest instalacja darmowego programu Android File Transfer (można go szybko i łatwo pobrać z sieci). Po instalacji programu, należy go uruchomić klikając na niego dwukrotnie, a następnie można podłączyć tablet do komputera przy pomocy dołączonego do zestawu kabla USB. Wyświetlona zostanie lista plików zapisanych na tablecie, a także informacja na temat wolnego miejsca na tym urządzeniu. Wygląda to jak zwykłe okno Findera. Można swobodnie otwierać pliki oraz przenosić je między urządzeniami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Czasami, w zależności od modelu tabletu, konieczne jest włączenie opcji udostępniania plików w tablecie. Warto sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia, w której na pewno opisana jest cała procedura.

Jak widać, proces połączenia tabletu z komputerem nie jest skomplikowany. Wystarczy postępować tak samo jak w przypadku innych urządzeń USB. Dodatkowo istnieją specjalne programy ułatwiające takie połączenia. Wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcjami, aby skutecznie przesłać pliki między tabletem a laptopem / notebookiem lub innym komputerem wyposażonym w wejście / port / gniazdo USB.