Bardzo często na tabletach umieszczane są ważne pliki o charakterze zawodowym lub prywatnym. Są to kluczowe pliki, które nie powinny wpaść w ręce osób niepowołanych. Poza tym, często mamy zapisane dane dostępowe do serwisów i aplikacji internetowych (loginy i hasła). Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie zawartości swojego tabletu. W przypadku kradzieży żadna osoba postronna nie będzie w stanie uruchomić tabletu i dostać się do cennych plików znajdujących się w jego pamięci. Okazuje się, że w tym przypadku najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Wystarczy bowiem ustalić hasło dla swojego tabletu, aby zabezpieczyć się przed dostępem nieupoważnionych osób do naszych danych.

Większość tabletów będących obecnie w sprzedaży wyposażonych jest w system Android, dlatego opisana zostanie procedura zmiany hasła dla tego systemu.

Pierwszym rodzajem jest blokada ekranu po wybudzeniu tabletu. Jest to świetna metoda zabezpieczenia już włączonego urządzenia. Odblokowanie może wymagać narysowania wzoru lub podania hasła. Cała procedura ogranicza się do kilku kroków:

  1. W pierwszej kolejności dotknij zegara na pasku systemowym, a następnie dotknij zegara w panelu szczegółów stanu. U dołu panelu „szybkie ustawienia” znajduje się przycisk ustawień, który należy dotknąć.
  2. Wybierz opcję lokalizacja i zabezpieczenia.
  3. Wybierz opcję konfiguruj blokadę ekranu.
  4. Pojawi się funkcja, dzięki której ustalisz wzór lub hasło.

Opcja „wzór” pozwoli na ustalenie wzoru, po którego narysowaniu tablet zostanie odblokowany. Opcja „PIN i hasła” pozwoli na ustalenie hasła, które należy wpisać, aby odblokować ekran.

Hasło w tablecieDrugą bardzo ważną opcją jest szyfrowanie tabletu, które pozwala na zabezpieczenie wszystkich plików. Przy każdym uruchomieniu, tablet poprosi o podanie kodu PIN lub hasła. Należy jednak pamiętać, że szyfrowanie jest procesem, którego nie można cofnąć bez skasowania własnych danych. Jedyną opcją na przejście z trybu szyfrowanego do zwykłego jest przywrócenie ustawień fabrycznych (co wiąże się ze skasowaniem wszystkich plików użytkownika). Aby przygotować się do szyfrowania należy ustawić blokadę ekranu (opisana powyżej), naładować baterię urządzenia i podłączyć je do zasilania. Proces szyfrowania trwa około godzinę i nie wolno go przerywać, ponieważ można utracić swoje dane. W ustawieniach należy wybrać opcję Lokalizacja i zabezpieczenia, a następnie Szyfruj tablet. Opcja szyfrowania będzie dostępnam gdy bateria będzie naładowana, a sprzęt będzie podłączony do prądu. Następnie należy wybrać przycisk „Zaszyfruj tablet”, ustawić PIN oraz znów wybrać opcję Zaszyfruj tablet. Rozpocznie się proces szyfrowania, którego postęp można śledzić na ekranie.

Tablety są nowoczesnymi urządzeniami. Na szczęście producenci systemu Android pomyśleli o kilku sposobach zabezpieczenia sprzętu. Ich konfiguracja jest bardzo prosta i są to niezwykle skuteczne zabezpieczenia, które warto stosować.