Okazuje się, że funkcjonalność tabletów można znacznie zwiększyć. Posiadają one bowiem wejścia micro USB lub mini USB (czasami – rzadko – pełnowymiarowy port lub porty USB). Wystarczy tylko użyć odpowiedniej przejściówki (np. takiej: adapter mikroUSB – USB), aby podłączyć do nich odpowiednie urządzenie korzystające ze złącza USB. Najczęściej przejściówki te dostępne są w zestawach (razem z tabletem), ale można je również łatwo i tanio kupić w sklepach komputerowych, elektronicznych, a także w sklepach i na aukcjach internetowych (mamy je także w naszym sklepie Tabletoid.pl).

Hub USB do tabletuGodnym uwagi urządzeniem jest tak zwany hub USB, czyli sprzęt działający podobnie do przedłużacza elektrycznego. Dobrym wyborem jest hub USB z czterema wejściami USB w formie krzyżyka (wejścia są ułożone prostopadle do siebie i formują krzyżyk). Taki sprzęt umożliwia podłączenie praktycznie każdego kabla USB do wejścia (jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze od np. dwóch wejść USB leżących blisko siebie). Za pomocą tego urządzenia można podłączyć do tabletu kilka urządzeń USB na raz. Można więc korzystać z myszki, klawiatury, aparatu fotograficznego, drukarki oraz wielu innych urządzeń posiadających wejście USB. Sprzęt ten jest bardzo wygodnym i prostym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu ludzi chcących zwiększyć funkcjonalność swoich tabletów.

Istnieją specjalne urządzenia hub USB stworzone z myślą o tabletach konkretnych firm. Warto się nimi zainteresować. Jednak przy większości modeli tabletów sprawdzą się najzwyklejsze huby uniwersalne.

Atutem urządzeń typu hub USB jest nie tylko prostota i zwiększenie możliwości tabletu, ale również atrakcyjna cena, która przyciąga wielu zainteresowanych. Najczęściej cena takiego akcesorium nie przekracza 20 zł.

W przypadku urządzenia hub USB sprawdza się powiedzenie, że proste rozwiązania są najlepsze. Dzięki temu urządzeniu można cieszyć się zwiększoną funkcjonalnością swojego tabletu. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt w przypadku wyjazdu na wycieczkę, podczas której będziemy korzystać z tabletu. Dzięki podłączeniu dodatkowych urządzeń będzie można zwiększyć komfort korzystania z tego urządzenia. Hub USB może przydać się np. podczas wakacji, w trakcie których będzie można na bieżąco przenosić zdjęcia z aparatu na tablet (dzięki temu w aparacie zwolni się miejsce na kolejne zdjęcia). Oczywiście zakres zastosowania tabletu wyposażonego w hub USB jest znacznie większy, a ogranicza go jedynie ludzka wyobraźnia. Jak widać hub USB jest sprzętem godnym uwagi.

Dwa rodzaje hubów USB

Warto zwrócić uwagę, że w sprzedaży są 2 rodzaje hubów:

  • pasywne – bez własnego zasilania – korzystają z zasilania z urządzenia, do którego są podłączone (np. tabletu),
  • aktywne – posiadają własny zasilacz, który musisz podłączyć do gniazdka i do huba (rozgałęźnika).

Hub aktywny jest droższy (często kilkukrotnie od pasywnego), jednak jest o wiele lepszy, gdyż możesz do niego podłączyć więcej urządzeń. Dodajmy, że jeśli hub jest pasywny, to każde urządzenie podpięte do niego czerpie prąd bezpośrednio z urządzenia, do którego wpięty jest hub. Jeśli jest to np. komputer stacjonarny lub laptop, to nie ma większego problemu (zazwyczaj). Jeśli jednak jest to tablet, to pojawiają się problemy, ponieważ z portu USB w tablecie nie osiągniemy zbyt dużego natężenia prądu. Mało tego – istnieje niebezpieczeństwo, że gdy podłączysz przez rozdzielacz pasywny kilka urządzeń peryferyjnych do tabletu, to możesz go uszkodzić.

Jeszcze jedna sprawa. Nie wszystkie tablety radzą są z hubami i podłączeniem więcej niż jednego akcesorium równocześnie. Niestety ciężko jest zrobić listę tabletów, które tak mogą, a które nie, gdyż każdy model może zachować się inaczej. Trzeba zatem sprawdzić to w praktyce. Przykładowo, tablet Kiano Pro 10 Dual nie obsłuży przez port microUSB więcej niż jednego urządzenia peryferyjnego w tym samym czasie (testowaliśmy to). Możesz zatem podłączyć pen-drive, myszkę czy klawiaturę, ale już nie podłączysz 2 czy 3 z tych urządzeń równocześnie. Musisz poszukać na forach informacji, czy dany model tabletu radzi sobie z podłączeniem więcej niż jednego urządzenia na raz przez port USB.