Jak każde urządzenie mobilne z dużym wyświetlaczem, tak i tablet wymaga zabezpieczenia przed porysowaniem i uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne podczas przenoszenia go w bagażu. Do dyspozycji mamy sporą różnorodność produktów wykonanych z różnych materiałów i w bogatym wzornictwie.

Część pokrowców i etui na tablety wykonano ze skóry lub skóry ekologicznej. Cechuje je elegancki wygląd i wysoka jakość wykonania. Etui w formie książki umożliwiają wygodne ustawienie tabletu na stole, zapewniając komfortowe korzystanie z multimediów.

Odradzamy używanie tabletu bez pokrowcaPokrowce z tworzyw sztucznych, których ścianki wypełniono pianką, zabezpieczają tablet podczas jego przenoszenia przed porysowaniem, a także przed uszkodzeniem w wyniku upadku. Posiadają ponadto właściwości chroniące urządzenie przed wilgocią, a dodatkowe kieszonki umożliwiają przechowywanie drobnych akcesoriów, jak np. kartę pamięci lub szmatkę (ściereczkę z mikrofibry) do ekranu.

Trochę większe są torby na tablety, odpowiednio dopasowane wymiarami do wielkości urządzenia. Posiadają dodatkowe kieszenie, w których zmieścimy wszystkie potrzebne akcesoria, a więc ładowarkę oraz kable i przejściówki. Niekiedy zamiast dodatkowego miejsca na zasilacz może być dołączony specjalny futerał, dzięki czemu sama torba jest niewiele większa od tabletu i nie zajmuje dużo miejsca w bagażu.

Etui książkowe występują również w opcji z fizyczną klawiaturą, ułatwiającą znacznie pisanie, szczególnie długich tekstów i wiadomości. Do jej podłączenia wymagane jest złącze USB OTG (w formacie micro lub mini), pozwalające na korzystanie z urządzeń zewnętrznych, takich jak klawiatura czy pendrive. Dzięki tej funkcji możemy podłączyć do tabletu także mysz komputerową, ułatwiającą nawigację podczas gier i nie tylko.

Najlepiej gdyby udało się znaleźć etui dedykowane do posiadanego modelu tabletu (jak np. nasze etui do Samsunga Galaxy Tab 8.9 LTE) lub zawierające informację, że z nim współpracuje. Podobnie jak w przypadku modemów 3G, nie wszystkie tablety umożliwiają podłączenie do każdej klawiatury.

Etui książkowe są tak zaprojektowane, aby umożliwić ustawienie tabletu na stole podczas oglądania video lub grania.

Sporą grupę stanowią również silikonowe etui na tablety, podobne do tych używanych przy smartfonach. Skorzystanie z niego wymaga właściwego dopasowania do konkretnego modelu, zapewniającego swobodny dostęp do przycisków, złączy, mikrofonu, głośników oraz kamer. Etui silikonowe chronią jedynie obudowę tabletu, pozostawiając ekran bez zabezpieczenia.

W celu kompleksowej ochrony urządzenia należy założyć na ekran folię ochronną. Generalnie stosowanie folii ochronnych zalecane jest bez względu na posiadany futerał czy etui, ze względu na podatność wyświetlaczy na porysowanie.

Dostępne pokrowce i etui na tablety swoją funkcjonalnością zbliżone są do tych stosowanych w celu zabezpieczenia smartfonów lub bliżej im do torb na laptopy. Torby pozwalają na przenoszenie w nich także akcesoriów niezbędnych podczas korzystania z urządzenia, natomiast etui są idealnie dopasowane, nie zwiększając zbytnio gabarytów tabletu. Służą jedynie jako ochrona urządzenia przed uszkodzeniami.

Wybór odpowiedniego futerału lub etui zależy w dużej mierze od sposobu korzystania z tabletu, czy będzie on wykorzystywany w domu i hotelowych pokojach, czy raczej w podróżach pociągami i autobusami oraz na łonie natury podczas wypadów za miasto i na wakacje. Sposób korzystania ma decydujący wpływ na rodzaj pożądanej ochrony tabletu, zależny od warunków, w których będzie pracował oraz w jakich będzie transportowany. Osoby lubiące aktywny wypoczynek, chcący zabrać tablet ze sobą, mogą skorzystać ze specjalnych pokrowców zapewniających bardzo dobrą ochronę urządzenia podczas upadku lub zamoczenia.